Chryzantemy w doniczkach. Jak o nie dbać? Jak przedłużyć ich żywotność?

2024-05-30 20:20

Tradycyjnie w czasie Święta Zmarłych na grobach będą królowały chryzantemy w niezliczonych odmianach i kolorach. Mają małe wymagania i kwitną od początku jesieni aż do przymrozków. Co zrobić, aby chryzantemy jak najdłużej wyglądały atrakcyjnie? Jak przedłużyć żywotność chryzantemom?

Chryzantemy w doniczkach. Jak o nie dbać? Jak przedłużyć ich żywotność?

i

Autor: Getty Images

Jak kupować chryzantemy?

Aby chryzantemy jak najdłużej wyglądały atrakcyjnie, najlepiej wybrać rośliny z częściowo tylko rozwiniętymi pąkami kwiatowymi. Należy zwrócić uwagę na to, by rośliny nie miały oznak chorób. Jeśli na liściach lub kwiatach zauważymy plamy lub przebarwienia, nie kupujmy takich roślin ponieważ wkrótce rozwiną się na nich choroby grzybowe.

Czego potrzebują chryzantemy?

Aby długo i obficie kwitły należy zapewnić im sporo słońca. W cieniu kwitną słabo, krótko oraz zatracają gęsty pokrój. Potrzebują też sporo wilgoci, ale trzeba pamiętać, że nadmierne zalewanie podłoża może prowadzić do gnicia korzeni.

Kwiaty są wrażliwe na jesienne przymrozki, dlatego warto osłaniać krzewy (np. białą agrowłókniną) na noc. Warto także na bieżąco wycinać przekwitłe kwiatostany, aby przedłużyć kwitnienie. Jesienią, gdy rośliny są w pełni kwitnienia, nie stosujemy żadnych nawozów.

Jak przezimować chryzantemy?

W praktyce chryzantemy traktuje się jako rośliny sezonowe ponieważ przetrzymanie ich do przyszłego sezonu bywa kłopotliwe. Jeśli jednak zdecydujemy się na przechowanie chryzantem przez zimę, trzeba wykonać kilka ważnych zabiegów. Po pierwsze, po przekwitnięciu kwiatów ścinamy wszystkie pędy do wysokości kilku centymetrów.

Na zimę doniczki trzeba przenieść do jasnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 5 stopni Celsjusza.

Zimą rośliny podlewa się rzadko, niewielkimi dawkami wody. W marcu przenosimy doniczki do cieplejszego, jasnego pomieszczenia i podlewamy już regularnie. Można też zasilić je wtedy nawozem dla roślin kwitnących, aby rośliny wytworzyły dużo pąków. Na zewnątrz na stałe wystawiamy donice z chryzantemami dopiero po ostatnich majowych przymrozkach. Wcześniej warto stopniowo hartować rośliny – wystawiając w ciągu dnia na zewnątrz i chowając na noc do pomieszczenia.

Warto również wiedzieć, że chryzantemy mogą być podatne na szkodniki takie jak mszyce, przędziorki czy wciornastki. Aby zapobiec ich inwazji, warto regularnie sprawdzać rośliny i stosować ekologiczne środki ochrony roślin, np. mydło potasowe lub neem oil. W przypadku silniejszego zarażenia, konieczne może być użycie chemicznych środków owadobójczych. Zwalczenie szkodników na czas pozwoli na utrzymanie roślin w dobrej kondycji i dłuższe cieszenie się ich kwitnieniem. Ponadto, każdej wiosny warto przesadzić chryzantemy do świeżego, dobrze przepuszczalnego podłoża, co poprawi ich zdrowie i zdolność do intensywnego kwitnienia.

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to: