Chwasty, które leczą: jakie i na jakie schorzenia?

2024-05-31 0:29

W ogrodzie niechciane i nie ubiane, najczęściej zostają wyrwane. Ich właściwości cenione są jednak w ziołolecznictwie. Sprawdź, jakie właściwości mają niektóre chwasty. Czy wiesz, że chwasty mogą leczyć?

Chwasty, które leczą: jakie i na jakie schorzenia?

i

Autor: Getty Images

Być może podczas następnego plewienia ogrodu, zamiast je wyrzucać, zrobisz z nich pożytek. Te niepozorne i często uciążliwe chwasty mają szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. 

Właściwości lecznicze chwastów - jakie są?

  • Perz właściwy: wykazuje działanie moczopędne oraz odtruwające, ma również działanie przeciwgrzybiczne i żółciopędne. Reguluje przemianę materii, obniża poziom cholesterolu i jest cennym źródłem witaminy C. Ma w sobie też łatwo przyswajalną krzemionkę, która działa korzystnie na naczynia krwionośne i tkankę łączną. Po zebraniu kłącza perzu należy wysuszyć. Jedną łyżkę suszu zalewa się jedną szklanką wody, gotuje przez pięć minut. Zaleca się pić 2-3 razy dziennie. Polecany szczególnie w chorobach nerek, miażdzycy. 

  • Rumianek: działa rozluźniająco na system nerwowy, reguluje pracę jelit, zmniejsza bóle głowy, szczególnie polecany przy zaburzeniach miesiączkowania, bezsenności, nerwobólach czy bólach reumatycznych. 

  • Ogórecznik lekarski: korzystnie wpływa na układ nerwowy, zmniejsza adrenalinę. Wykazuje też właściwości moczopędne i przeciwzapalne. Oleje pozyskiwane z ogórecznika wykorzystuje się przy leczeniu nerwic, a także uszkodzeń błon śluzowych. Zawiera cenne substancje: witaminę C, magnez, potas, krzemionkę i flawonoidy. 

  • Kozłek lekarski: idealny na bezsenność, a także w sytuacjach stresowych, fobiach, nerwicach, skurczach. W aptece można go dostać pod postacią popularnej waleriany. 

  • Świetlik: przede wszystkim łagodzi podrażnienia spojówek, stany zapalne powiek. Działa też dobrze przy nadwrażliwości na słońce, koi po długiej jeździe samochodem czy pracy przy komputerze. Polecane są okłady. 

  • Dziurawiec: stosowany jako środek przeciwzapalny, żółciopędny. Polecany przy niewydolności wątroby, chorobach dróg żółciowych, stanach zapalnych żołądka. Może być też w formie okładów na: oparzenia, odmrożenia, żylaki, czy stany zapalne (także jamy ustnej i gardła). 

  • Krwawnik: działa pobudzająco na soki trawienne. Działa rozkurczowo, przyspiesza gojenie ran.

  • Pokrzywa: zawiera bardzo dużo witamin i soli mineralnych. Witaminy w niej zawarte to: A, z grupy B, C i K. Jest też cennym źródłem cynku, fosforu, jodu, krzemu, magnezu, manganu, potasu, wapnia, sodu i żelaza. Ma właściwości moczopędne, usprawnia przemianę materii. Działa oczyszczająco, odtruwająco. Wzmacnia włosy, skórę i paznokcie. 

  • Mniszek lekarski: skuteczny w walce z otyłością, działa moczopędnie, poprawia trawienie. Pomaga oczyścić organizm z toksyn, zwłaszcza związków azotowych. Działa korzystnie na pęcherzyk żółciowy. Obniża poziom glukozy we krwi po jedzeniu. Usuwa nadmiar cholesterolu i trójglicerydów. Ponadto ma szerokie zastosowanie w leczeniu chorób skórnych. 

  • Babka lancetowata: stosowana między innymi jako środek wyksztuśny i działający rozkurczowo na górne drogi oddechowe. Zmiejsza przekrwienie błon śluzowych, działa przeciwzapalnie. Przyśpiesza regenerację ran i gojenie naskórka, działa też ściągająco i przeciwwirusowo. 

Nie można zapominać o jeszcze jednym ważnym aspekcie stosowania chwastów w ziołolecznictwie – ich roli w ekosystemie. Chwasty nie tylko dostarczają wartościowych surowców do produkcji leków i preparatów ziołowych, ale także pełnią kluczowe funkcje w przyrodzie. Wzbogacają glebę w składniki odżywcze, wspomagają retencję wilgoci i zapewniają siedlisko dla wielu gatunków owadów zapylających, takich jak pszczoły i motyle. Występowanie chwastów przyczynia się do utrzymania bioróżnorodności i zdrowia ekologicznego ogrodu, co jest kluczowe dla jego długoterminowego funkcjonowania. Pamiętając o tym, możemy bardziej świadomie zarządzać przestrzenią wokół nas, czerpiąc jednocześnie korzyści zdrowotne i wspierając naturalne procesy ekologiczne.

Czy potrafisz rozpoznać te ogrodowe pnącza?

Pytanie 1 z 11
To pnącze tworzy mocne pędy, które płożą się po gruncie lub przyczepiają do podpór, a jego liście są skórzaste i zimozielone.
Bluszcz pospolity