Spis treści
- Suszone bukieciki z lawendy
- Aromatyzowanie pomieszczeń
- Wykorzystanie lawendy w kuchni
- Domowe kosmetyki z lawendy
- Hydrolat z lawendy
- Odstraszanie owadów
Suszone bukieciki z lawendy
Zbieraj lawendę rano, po zniknięciu rosy, ale przed pełnym słońcem. Zwiąż w małe pęczki i powieś je do góry nogami w ciemnym, suchym miejscu. Suszenie trwa 1-2 tygodnie, zależnie od wilgotności powietrza. Po wyschnięciu możesz tworzyć z nich dekoracyjne bukiety albo wykorzystać w projektach, o których piszę poniżej.
Aromatyzowanie pomieszczeń
Zrób z suszonych kwiatów lawendy potpourri, umieść w małych miseczkach i rozstaw je w różnych miejscach w domu dla przyjemnego zapachu.
Możesz też zrobić woreczki zapachowe - uszyj małe woreczki z z naturalnej tkaniny (np. lnu lub bawełny) i wypełnij je suszoną lawendą. Umieść je np. pod poduszką dla zapewnienia spokojniejszego snu albo zastąp nimi odświeżacz powietrza w samochodzie.
Kolejna opcja to lawendowe świece zapachowe - wystarczy, że dodasz pokruszony susz do roztopionego wosk i odlejesz z niego świece.
Wykorzystanie lawendy w kuchni
Aby zrobić łatwą lawendową herbatkę, dosyp łyżkę suszonej lawendy do herbaty. Lawendę możesz dodawać również do ciast i innych deserów w formie drobno pokruszonych kwiatków lub syropu. Przepis na lawendowy syrop nie jest skomplikowany: po prostu zagotuj 1 szklankę wody z 1 szklanką cukru i 2 łyżkami świeżej lawendy, ostudź i przecedź. Lawenda świetnie komponuje się z cytrusami, miodem i jagodami.
Domowe kosmetyki z lawendy
Lawenda ma antyseptyczne i kojące właściwości, więc jest cennym składnikiem kosmetyków. Oto najprostsze przepisy:
- Tonik: zaparz 2 łyżki suszonych kwiatów w 1 szklance wrzącej wody, ostudź i przecedź.
- Peeling: wymieszaj 1/2 szklanki cukru, 1/4 szklanki oleju kokosowego i 1 łyżkę suszonych kwiatów.
- Sól do kąpieli: wymieszaj 1 szklankę soli morskiej, 1/2 szklanki suszonych kwiatów i 10 kropli olejku lawendowego.
Hydrolat z lawendy
To propozycja dla bardziej zaawansowanych domowych chemików. Hydrolat z lawendy to aromatyczna woda kwiatowa, której możesz używać jako toniku do twarzy, wcierki do włosów lub dodawać do ulubionych maseczek, kremów i balsamów.
Oto jak zrobić go w warunkach domowych:
Potrzebne materiały:
- Świeże kwiaty lawendy (około 500g)
- Duży garnek z pokrywką
- Miska odporna na wysoką temperaturę
- Lód
- Czysta woda
- Butelka do przechowywania hydrolatu
Przygotowanie:
- Umyj świeże kwiaty lawendy i usuń łodygi. Włóż je do dużego garnka.
- Zalej kwiaty wodą, tak aby były całkowicie zanurzone.
- Umieść odwróconą pokrywkę na garnku. Połóż na niej miskę z lodem.
- Doprowadź wodę do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień do minimum.
- Gotuj na małym ogniu przez około 30-45 minut. Para wodna będzie skraplać się na zimnej pokrywce i spływać do miski. To właśnie jest twój hydrolat.
- Co jakiś czas zmieniaj lód w misce, aby utrzymać niską temperaturę.
- Przelej zebrany hydrolat do czystej, szklanej butelki. Przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu. Hydrolat powinien zachować świeżość przez kilka miesięcy.
Pamiętaj, że domowy hydrolat może nie być tak skoncentrowany jak produkty komercyjne, ale nadal będzie miał przyjemny zapach i właściwości lawendy.
Odstraszanie owadów
Hydrolatu a także woreczków z lawendą możesz używać jako łagodnego środka przeciw owadom. Spryskana hydrolatem odzież lub woreczki umieszczone w szafie odstraszają mole i inne owady.