Co powinniście wiedzieć o przycinaniu porzeczek? Jak i kiedy to robić?

2024-07-24 16:44

Niezależnie - czarna, biała, czy czerwona porzeczka to ogromny rarytas dla wielu. Choć mają swój specyficzny smak, są bardzo zdrowe. Są idealne do letnich deserów, oraz do zjedzenia po umyciu, prosto z krzaczka. Jeśli mamy którąś z odmian w ogrodzie, warto o nią dbać, by mogła obrodzić w jak najlepsze plony. Jak to zrobić?

Biała, czerwona i czarna porzeczka

i

Autor: Canva zdjęcie poglądowe

Przycinanie porzeczek - to nic trudnego!

Przycinanie roślin nie jest trudną czynnością. Warto jednak uważać, by przycięcie było równe i by działo się to regularnie, o odpowiedniej porze. Sposób przycinania roślin oczywiście się różni w zależności od gatunku. Warto pamiętać, by nie robić tego w pewnych porach roku, gdyż zamiast pomóc roślinie, tylko jej znacząco zaszkodzimy, a tym samym nasza praca pójdzie także na marne!

Kiedy NIE przycinać porzeczki?

Warto pamiętać o tym, że przycinanie porzeczek, jak i wielu innych roślin nie powinno nastąpić wtedy, gdy roślina wzrasta (czyli podczas wegetacji), oraz wtedy, gdy wydziela najwięcej soków roślinnych. Nie powinno to nastąpić więc późną wiosną, gdy roślina wypuszcza najwięcej soków. Nie zapominajmy także o tym, by przyciąć najpierw wszystkie suche pędy i te, które nakładają się na inne.

Kiedy robić to po raz pierwszy po posadzeniu?

Każdą odmianę porzeczki, niezależnie od koloru należy pierwszy raz przyciąć tuż po jej posadzeniu. Warto pamiętać, by zrobić to zaraz po ukorzenieniu rośliny. Najlepiej to zrobić nad 3-4 pąkiem. Warto też ją osłonić ziemią przed zimą. Osłonięcie warstwą ziemi wynoszącą 3 centymetry powinno uchronić ją przed przemarznięciem w czasie, gdy temperatura spada poniżej zera. 

Najlepszy termin do wykonania przycięcia

Jest kilka terminów, w których warto robić przycięcia po pierwszym przycięciu rośliny. Porzeczkę powinniśmy przycinać późną jesienią, lub wczesną zimą, byleby przed pierwszymi przymrozkami. Warto to robić wtedy, gdyż gleba ma w sobie dużo wody po wiosennych i letnich opadach. Są też tacy, którzy radzą przycinać roślinę wczesną wiosną, najlepiej w marcu, gdy pąki kwiatowe nie zdążą się jeszcze rozwinąć.

Co robić w przypadku chorych pędów?

Jeżeli nasza porzeczka zaczyna puszczać chore pędy, lub gdy są one zeschnięte, należy przeprowadzić tzw. cięcie sanitarne. Cięcia powinniśmy wtedy dokonać tuż przy ziemi, by choroba nie nawracała. Powinniśmy robić to już w pierwszych latach wzrostu porzeczek. Podobnie powinniśmy czynić, jeśli pędy pokładają się po ziemi. Utrudnia to wtedy ich wzrost, oraz mechaniczny zbiór owoców.

Różnice w przycinaniu czarnej, czerwonej i białej porzeczki

Mimo, że rośliny są podobne, mają swoje zasady przycinania, dzięki którym one wzrastają. W przypadku czarnej porzeczki powinniśmy robić to po trzech latach od posadzenia, między letnim zbiorem owoców, a wiosennym wypuszczeniem pąków kwiatowych. Cięcie na pniu czerwonej i białej porzeczki powinno odbyć się po czterech latach od posadzenia. Jednak po trzech latach powinniśmy przyciąć ją tak, by ułatwić jej owocowanie. Warto pamiętać, że po pierwszym przycinaniu porzeczki na pniu, następnie powinniśmy to robić już co roku.

Zobaczcie także tę poradę dotyczącą ogrodu!