CO ROBIĆ, żeby w oczku wodnym nie rosły glony?

2024-05-28 16:49

Tylko oczko wodne , w którym jest czysta woda może być ozdobą ogrodu. Niestety często przypomina zarastające glonami bajorko, z którym więcej kłopotu niż radości. Na szczęście są sposoby, żeby się ich pozbyć. Gdy glony znowu atakują oczko wodne?

CO ROBIĆ, żeby w oczku wodnym nie rosły glony?

i

Autor: Getty Images

Woda, w której rozwijają się glony, staje się brunatnozielona, glony osadzają się na dnie i zanurzonych przedmiotach, czasami tworzą gęsty kożuch. Co zrobić, żeby tak nie było?

Zbudować duże oczko wodne. W dużych, obsadzonych roślinami zbiornikach glony pojawiają się co prawda wkrótce po ich założeniu, ale po pewnym czasie znikają. Dzieje się tak, ponieważ ustala się tam równowaga biologiczna – jak w naturalnych sadzawkach. Dlatego jeśli to możliwe, najlepiej, by miało powierzchnię co najmniej 10 m2, bo wtedy łatwiej o zachowanie równowagi biologicznej. Ważne też, by staw miał 50-100 cm głębokości. Częściowo je zacienić. Glony najszybciej rozmnażają się w dobrze oświetlonych miejscach. Dlatego wokół oczka wodnego warto posadzić krzewy i wysokie byliny, które je ocienią lub założyć staw w takim miejscu, by słońce docierało tam przez góra pięć-sześć godzin dziennie.Ostrożnie nawozić otoczenie stawu. Glony masowo pojawiają się w wodzie, w której jest dużo substancji odżywczych. Jeśli nawozy dostaną się do wnętrza stawu (na przykład spłukane z deszczem) – będą wykorzystywane przez glony.Nie przekarmiać ryb. Niezjedzony pokarm opadnie na dno i stanie się pożywką dla glonów. Najlepiej karmić ryby raz dziennie taką ilością pokarmu, żeby go zjadły w ciągu 5-10 minut. Hodować w stawie niezbyt dużo ryb. Rozkładające się rybie odchody są pożywką dla glonów. Jeśli jest ich bardzo dużo, może nawet dojść do zatrucia wody w oczku wodnym. Dzieje się tak, ponieważ w czasie rozkładu resztek organicznych pobierany jest tlen – gdy go zabraknie, w wodzie zachodzą procesy gnilne, podczas których powstają toksyczne związki. Dlatego przyjmuje się, że w stawie powinno być tyle ryb, aby na każde 10 cm ich długości przypadało co najmniej 0,5 m2 powierzchni stawu i 50 l wody.Posadzić rośliny wodne. Dostarczają tlenu pożytecznym mikroorganizmom i planktonowi, który skutecznie niszczy glony oraz dają schronienie zwierzętom wodnym. Poza tym liście roślin, osłaniając lustro wody, zapobiegają jej nagrzewaniu oraz ograniczają dostęp światła.Zainstalować pompę z filtrem. Konieczne w małych i płytkich oczkach wodnych (woda szybko się w nich nagrzewa i zwykle brakuje tlenu), a wskazane w większych sadzawkach. W małych stawach warto zamontować fontannę lub kaskadę, które będą natleniały wodę.Z umiarem stosować preparaty do zwalczania glonów. Mogą one hamować wzrost roślin. Najlepiej wybierać te na bazie składników naturalnych (na przykład torfu albo słomy). Trzeba też pamiętać o wyławianiu obumarłych glonów. W przeciwnym razie opadną na dno i po rozłożeniu się będą pożywką dla nowych glonów.

Zadbać o odpowiednią cyrkulację wody. Aby skutecznie ograniczyć rozwój glonów, istotne jest również zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji wody w stawie. Dzięki ruchowi wody ogranicza się stagnację, która sprzyja rozwojowi glonów. Do tego celu można wykorzystać różnorodne urządzenia, takie jak pompy, fontanny i wodospady, które nie tylko wzbogacają wodę w tlen, ale także pomagają utrzymać równomierne rozprowadzenie składników odżywczych. W większych oczkach wodnych warto rozważyć instalację aeratorów, które dodatkowo napowietrzają wodę, co sprzyja zdrowemu ekosystemowi. Monitorowanie wydajności systemów cyrkulacji i ich regularne czyszczenie to klucz do utrzymania czystej i zdrowej wody.

Skarby ogrodu - czy poznasz wszystkie owoce z domowego ogrodu i sadu?

Pytanie 1 z 9
Owoc na zdjęciu to...
aronia