Co zrobić, żeby kwiaty szybko nie zwiędły?

2024-05-30 15:51

Dziś profesjonalne bukiety ułożone przez florystów to prawdziwe dzieła sztuki. Ale prosty bukiet kwiatów z własnego ogródka też cieszy oczy i zdobi wnętrze. Jak dbać o cięte kwiaty, by jak najdłużej pozostały świeże?

Co zrobić, żeby kwiaty szybko nie zwiędły?

i

Autor: Getty Images

Co zrobić, żeby kwiaty nie więdły?

Wazon, w którym ustawisz bukiet, powinien być umyty do czysta – pozostałości organicznych osadów mogą się bowiem przyczynić do rozwoju gnilnych bakterii, które zatykają naczynia przewodzące wodę w łodygach. Do środka nalej wody o temperaturze pokojowej – może to być zwykła woda z kranu. Nie nalewaj całego wazonu wody – tylko tyle, by wszystkie łodygi były zanurzone na długości ok. 3-4 cm. Zanim wstawisz kwiaty do wazonu, usuń liście z dolnej części łodygi, która będzie zanurzona w wodzie. Chodzi o to, że pływające w wodzie liście powodują procesy gnilne i powodują szybsze więdnięcie kwiatów. Z tego samego powodu warto codziennie wymieniać wodę, opłukując końce łodyżek.

Przytnij kwiatom łodyżki

Łodygi kwiatów, które przez jakiś czas były pozbawione wody, warto ukośnie przyciąć. Dzięki temu kwiaty będą chętniej piły wodę, a tym samym dłużej zachowają świeżość. Do przycinania kwiatów użyj ostrego noża, nie używaj sekatora ani nożyczek, aby nie zmiażdżyć tkanki przewodzącej wodę w łodygach. Cięcie warto powtarzać za każdym razem, gdy wymieniasz wodę.

Dla odświeżenia zaparz łodyżki kwiatów

Kilkusekundowe zanurzenie łodyżek we wrzącej wodzie rozszerzy naczynia przewodzące kwiatów, dzięki czemu będą lepiej pobierać wodę. Taką gorącą kąpiel lubią kwiaty polne, np. konwalie i chabry, a także róże. Łodyżki zaparz po podcięciu.

Uwaga na kompozycje kwiatowe z narcyzami

Narcyzy wstawione do wazonu z innymi kwiatami wydzielają szkodliwy śluz, który może powodować więdnięcie „sąsiadów”. Dlatego przed ułożeniem kompozycji należy dokładnie opłukać łodygi narcyzów i odstawić je na kwadrans do ciepłej wody lub też odstawić narcyzy na jeden dzień do osobnego wazonu, by mogły pozbyć się nadmiaru śluzu.

Co dodać do wody, by kwiaty dłużej się trzymały?

Starym domowym sposobem na to, by kwiaty stały dłużej, jest dodanie do wody tabletki aspiryny; tak zakwaszoną wodę lubią szczególnie róże i chryzantemy. Można też wrzucić do wody kawałek węgla drzewnego lub miedzianą monetę. Lepiej jednak po prostu kupić w kwiaciarni specjalne odżywki do kwiatów ciętych, np. Chrysal, Flower Fresh. Preparaty te odżywiają rośliny i hamują procesy gnilne zachodzące w wodzie. Jeśli wstawisz bukiet do wody z taką odżywką, możesz wymieniać wodę rzadziej, nawet co kilka dni. W takim przypadku sprawdzaj jednak często, czy kwiaty mają  dosyć wody – niektóre piją jej bardzo dużo!

Czego unikać, by kwiaty nie zwiędły zbyt szybko?

Bukiety nie lubią przeciągów, dlatego warto je stawiać w zacisznym  miejscu, gdzie nie będą na nie narażone. Szkodzi im także sąsiedztwo dojrzałych owoców i przekwitających kwiatów. Dlatego od razu usuwaj z bukietu rośliny, które zaczynają więdnąć, i nie stawiaj wazonu w pobliżu patery z owocami ani w sąsiedztwie więdnącego, nieświeżego bukietu.

Kwiaty lubią świeże powietrze

Bukiet ciętych kwiatów będzie się trzymał dłużej, jeśli umieścisz go w chłodnym pomieszczeniu. Nigdy nie stawiaj wazonu na słońcu ani w pomieszczeniu klimatyzowanym. Pamiętaj, by wietrzyć pokój, w którym jest ciepło i duszno (pamiętając jednak o unikaniu przeciągów). Kwiaty nie lubią też dymu z papierosów, staraj się więc nie trzymać ich w pokoju, gdzie przebywają palacze.

Dodatkowe środki ochrony kwiatów

Oprócz podanych wcześniej wskazówek, warto także zwrócić uwagę na higienę narzędzi używanych do przycinania łodyg kwiatów. Nóż powinien być czysty i dezynfekowany przed każdym użyciem, by uniknąć przenoszenia patogenów na łodygi. Możesz zdezynfekować nóż w spirytusie lub przetrzeć go chusteczką nasączoną alkoholem. Ponadto warto rozważyć stosowanie filtrów do wody lub przegotowanej wody, by usunąć ewentualne zanieczyszczenia mogące przyspieszyć proces gnicia. Woda przegotowana powinna być ostudzona do temperatury pokojowej przed użyciem. Zainwestowanie w specjalne spraye konserwujące dostępne w kwiaciarniach może również przedłużyć żywotność kwiatów – tworzą one na powierzchni roślin warstwę ochronną, która redukuje parowanie wody z liści i kwiatów.

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska