W sprzedaży znajdują się odmiany cytrusów przeznaczone do uprawy doniczkowej. W związku z tym nie wyrosną z nich wielkie drzewa. Są miniaturkami w porównaniu z tymi rosnącymi w glebie, ale i tak mogą osiągnąć dość pokaźną wysokość 2-2,5 m. Mają zwarty pokrój i długo utrzymujące się pachnące kwiaty. Pojawiają się, gdy na gałązkach są już owoce, dojrzewające nawet przez rok.
Cytrusy w doniczkach - zasady pielęgnacji
-
Cytrusy potrzebują dużo światła słonecznego, powinny więc stać w pobliżu okna lub na parapecie okiennym. Latem można jest wystawiać na balkon.
-
Nie znoszą suchych i gorących pomieszczeń, a zimą podlewa się je oszczędnie, raz na tydzień, tyle tylko, żeby tak nie wyschła bryła korzeniowa. Dlatego w sezonie grzewczym należy zraszać liście mandarynek czy cytryn. Wdzięczne będą za to i w innych porach roku, trzeba tylko pamiętać, aby nie spryskiwać rośliny stojącej na pełnym słońcu, ponieważ może to spowodować pojawienie się plam na liściach.
-
Od kwietnia do października, czyli w okresie wzrostu, rośliny podlewa się intensywnie, nawet co 3 dni. Uważajmy jednak, aby roślina nie stała w wodzie, bo zaczną gnić korzenie. W okresie tym nawozimy cytrusy co 2 tygodnie nawozem płynnym do roślin doniczkowych.
-
Jesienią warto przyciąć pędy rośliny, żeby dobrze się rozkrzewiła.
-
Co dwa lata należy przesadzić cytrusa do nowej, dwa razy większej doniczki.
-
Uwaga nie trzymamy cytrusów w pomieszczeniu z kuchenką gazową. Spaliny z gazu są dla nich toksyczne.
A który z cytrusów wybrać? Najlepiej mandarynkę, ponieważ osiąga niewielki wzrost (ok. 120 cm),jest, bardzo dekoracyjna obficie pokrywa się kwiatami i owocami i jest łatwa w uprawie.
Uprawa cytrusów w doniczkach wymaga również uwagi na potencjalne szkodniki i choroby, które mogą zaatakować rośliny. Najczęstszymi problemami są przędziorki, mszyce i mączliki, które można zwalczać za pomocą odpowiednich środków ochrony roślin dostępnych w sklepach ogrodniczych. W przypadku chorób grzybowych, takich jak pleśnie czy plamistości, ważne jest, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza wokół roślin oraz unikać przelania. Regularne przeglądanie liści, gałązek i owoców pozwoli na szybkie wykrycie i reakcję na wszelkie niepokojące symptomy. Warto również stosować biologiczne metody ochrony roślin, takie jak naturalne preparaty wzmacniające odporność cytrusów lub wprowadzenie naturalnych drapieżników do domowego ogródka, aby zachować zdrowy i harmonijny rozwój roślin.