Czy wszystkie iglaki potrzebują kwaśnej gleby?

2024-06-01 17:53

Większość drzew i krzewów iglastych dla prawidłowego rozwoju potrzebuje gleby o kwaśnym odczynie. Warto jednak pamiętać, że jest spora grupa popularnych iglaków, która najlepiej czuje się na zupełnie innych glebach. Które iglaki wolą gleby wapienne?

Czy wszystkie iglaki potrzebują kwaśnej gleby?

i

Autor: Getty Images

Prawie robi różnicę

Gleby lekko kwaśne i kwaśne mają niski poziom pH, czyli poniżej 7. Prawie wszystkie iglaki lubią takie warunki, gdyż w nich  najlepiej przyswajają składniki pokarmowe. Na podobnych glebach sadzi się też rośliny wrzosowate (azalie, rododendrony, wrzosy, pierisy, borówki), które dobrze rosną i wyglądają w towarzystwie iglaków. Ta grupa roślin wymaga starannie przygotowanego podłoża o określonej, niskiej (4-5,5) wartości pH, gdyż nie tolerują wapnia w glebie. Z tego powodu wymagają sadzenia w kwaśnych, torfowych podłożach, a w kolejnych latach regularnego zakwaszania ziemi lub nawożenia specjalnymi mieszankami nawozowymi. Jest jednak spora grupa roślin iglastych, która woli odmienne warunki i nie potrzebuje tych zabiegów.

Które iglaki nie potrzebują kwaśnego podłoża?

Gleb wapiennych (o odczynie wyraźnie zasadowym pH >7) wymagają lubiane i popularne gatunki roślin iglastych. Są to między innymi: jodła jednobarwna (Abis concolor), jałowiec sabiński (Juniperus sabina), modrzew europejski (Larix decidua), sosna bośniacka (Pinus leucodermis), sosna górska/ kosodrzewina (Pinus mugo), sosna czarna (Pinus nigra), cis pospolity (Taxus baccata). Większość tych gatunków oraz ich odmiany dobrze sprawdzają się w trudnych warunkach siedliskowych i często stosowane są w zieleni miejskiej.

Jak uniknąć pomyłki ?

Przed wyborem rośliny lepiej sprawdzić w literaturze lub zapytać sprzedawcę jakiej gleby wymaga dany iglak. Posadzone w niekorzystnych warunkach (na zbyt kwaśnym podłożu) rośliny iglaste mogą szybko stracić swój urok lub nawet zamierać. Czasem jednak może zdarzyć się też tak, że będą rosnąć równie dobrze lub tylko nieco słabiej.

Techniki mierzenia pH gleby

Aby skutecznie dostosować podłoże do wymagań roślin iglastych, warto umieć samodzielnie mierzyć pH gleby. Jedną z najprostszych metod jest wykorzystanie dostępnych w sklepach ogrodniczych zestawów do testowania pH, które zawierają wskaźniki chemiczne zmieniające kolor w zależności od kwasowości lub zasadowości próbki gleby. Innym sposobem jest zastosowanie mierników elektronicznych, które potrafią dokładnie określić odczyn gleby. Testy powinno się przeprowadzać regularnie, zwłaszcza przed sadzeniem nowych roślin, aby uniknąć niedopasowania siedliska, co mogłoby prowadzić do problemów we wzroście i zdrowiu roślin. Wiedza na temat pH gleby pozwoli również na odpowiednie nawożenie i zakwaszanie w późniejszych latach, zapewniając optymalne warunki dla wzrostu roślin.

Jesienne prace w ogrodzie - czy wiesz, co trzeba zrobić w ogrodzie przed zimą?

Pytanie 1 z 12
Co robimy z liśćmi opadłymi na trawnik?
Jesienne liście