Wśród wrzosów i wrzośców możesz posadzić inne krzewinki, które także potrzebują niezbyt mokrego, torfowego, kwaśnego podłoża i słonecznego stanowiska. Ich ozdobą są również barwne oryginalne liście oraz ciekawe, delikatne kwiaty.
Srebrzyste modrzewnice są odporne na mróz
Modrzewnica pospolita (Andromeda polifolia) jest gęstą i zwartą, zimozieloną krzewinką osiągającą około 25 cm wysokości. Lancetowate, zielone, skórzaste liście przypominają liście rozmarynu. Dzwoneczkowate różowobiałe kwiaty (podobne do konwalii) rozwijają się w maju i czerwcu. Modrzewnice są odporne na mróz i najlepiej czują się w pełnym słońcu.
Szczególnie ozdobna jest odmiana Blue Ice, która zwraca uwagę srebrzysto-niebieskimi liśćmi i zwartym, płasko-kulistym pokrojem. Świetnie wygląda w kompozycjach ogrodowych i pojemnikowych z wrzosami lub iglakami.
Dabecja kantabryjska lubi słońce
Ta niska krzewinka dorasta do 20 cm wysokości i ma drobne eliptyczne, zimozielone liście z podwiniętym brzegiem. Bardzo dekoracyjne są beczułkowate kwiaty zebrane w grona. Zależnie od odmiany mogą one być białe lub w odcieniach różu i kwitną w drugiej części lata – od lipca do września.
Dabecja (Daboecia cantabrica) potrzebuje nieco wilgotniejszego podłoża niż wrzosy i jest bardziej wrażliwa na mrozy. Najlepiej uprawiać ją w najcieplejszych rejonach kraju i stosować osłonę na zimę (np. z gałązek drzew iglastych). Wymaga corocznego przycięcia pędów na wiosnę.
Niezawodne bażyny lubią gleby piaszczyste i torfowe
Bażyna (Empetrum) bardzo przypomina wrzosy. Jest zimozieloną krzewinką o płożącym pokroju. Osiąga około 20 cm wysokości. Liście są igiełkowate i błyszczące i zależnie od odmiany są zielone lub żółtawe. Niepozorne kwiaty rozwijają się w czerwcu w kątach liści. Jest odporną na mróz rośliną, która rośnie zarówno na glebach piaszczystych, jak i wilgotnych podłożach torfowych.
Najbardziej efektowna jest bażyna czarna (Empetrum nigrum) Bernstein, która ma żółto-zielone liście, które jesienią wybarwiają się na brązowo pomarańczowo.
Czerwone owoce golterii
Te niziutkie, płożące krzewinki o ciemnozielonych, błyszczących i zimozielonych liściach osiągają zaledwie około 15 cm wysokości. Zimą liście przebarwiają się na bordowo.
Golteria pełzająca (Gaultheria procumbens) jest świetną rośliną okrywową i można posadzić ją nie tylko w towarzystwie wrzosów. Niezwykle dekoracyjne są czerwone, kuliste owoce golterii, które zdobią roślinę niemal przez cały sezon. Dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i w cieniu i lubi lekkie, kwaśne gleby.
Polecany artykuł:
Rokitnik zwyczajny - ozdobny i użytkowy krzew
Rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides) to krzew, który nie tylko zachwyca swoimi srebrzystymi liśćmi, ale również ma wiele zastosowań użytkowych. Dorastając do wysokości około 2-4 metrów, rokitnik najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach i jest odporny na mrozy.
Jego pomarańczowe owoce, obfitujące w witaminę C, można zbierać jesienią i wykorzystywać do przetworów oraz kosmetyków. Wymaga przepuszczalnego, piaszczysto-gliniastego podłoża o odczynie obojętnym do zasadowego. Rokitnik doskonale nadaje się do sadzenia wzdłuż granic działek, pełniąc rolę żywopłotu oraz przegrody wiatroszczelnej.
Polecany artykuł: