Domowe sposoby na chwasty. Jak zwalczać chwasty bez chemii?

2024-05-31 15:10

Chwasty spędzają sen z powiek wielu ogrodnikom i miłośnikom zieleni. Na szczęście nie trzeba wydawać dużej sumy pieniędzy na profesjonalne specyfiki. Wystarczy kilka prostych zabiegów, aby nasz ogród wyglądał pięknie. Mówimy, jakie są domowe sposoby na chwasty i szkodniki!

Domowe sposoby na chwasty. Jak zwalczać chwasty bez chemii?

i

Autor: Getty Images

Przedstawiamy Wam domowe sposoby na chwasty oraz szkodniki, które nękają ogrody. Od dziś nie musisz biegać po sklepach ogrodniczych w poszukiwaniu profesjonalnych, drogich specyfików. Wystarczy wziąć parę rzeczy, które z pozoru wydają się być nieprzydatne i samemu przygotować preparaty na chwasty.

Domowe sposoby na chwasty i szkodniki

1. Boraks

Boraks (do nabycia w aptece) poradzi sobie z chwastami rosnącymi w szczelinach chodników przed domem. Szczeliny posypujemy boraksem wczesną wiosną, aby nie dopuścić do silnego ukorzenienia się w nich chwastów. Specyfik świetnie odstrasza również mrówki i inne owady. Wystarczy rozsypać go wzdłuż fundamentów domu i gotowe. Uważaj tylko, aby toksyczny boraks nie uszkodził innych roślin.

2. Banany

Jeżeli mszyce zaatakowały nasze rośliny, wystarczy zakopać wysuszone skórki od bananów wokół krzewów na głębokości ok 5 centymetrów. Po kilku dniach owady opuszczą nasz ogród.

3. Butelki ze spryskiwaczem i ocet

Do butelki wlej skoncentrowany ocet. Opryskaj nim miejsca występowania chwastów, mrówek i innych owadów. 

4. Zrób domowy insektycyd

Do 1/4 szklanki oleju rzepakowego dodaj kilka ząbków rozgniecionego czosnku, 3 łyżki ostrej papryki i 1/2 łyżeczki delikatnego mydła w płynie. Całość rozpuść w 4 litrach wody. Wlej do butelki ze spryskiwaczem i gotowe. Spryskuj miejca pojawiania się uprzykszonych owadów.

5. Cukier

Jeśli Twoje rośliny zaatakowały nicienie, rozsyp na każde 25 metrów kwadratowych ogrodu po 2 kilogramy cukru. Dzięki tej odżywce wzrośnie ilość mikroorganizów, które są naturalnymi wrogami nicieni.

6. Gazety

Gazety idealnie nadają się na ściółkę pod kwiaty i warzywa. Doskonale chłoną wodę i nie dopuszczają do rozwoju chwastów. Połóż kilka warstw gazet i nasyp na nie około 7-centrymetrową warstwę kory. Nie używaj do tego celu papieru kredowego i zadrukowanego na kolorowo.

7. Odplamiacz

Polej chwasty rosnące w szczelinach chodnika stężonym wybielaczem. Po 2 dniach wyciągniesz je bez wysiłku.

8. Sól

Posyp chwasty solą i popryskaj je wodą. Możesz również polać roztworem wody i soli natrętne rośliny.

9. Kawa

Oprócz aromatycznego napoju, kawa może służyć jako skuteczny środek na szkodniki i chwasty w ogrodzie. Fusami z kawy można podsypywać rośliny w celu odstraszenia ślimaków, które nie przepadają za ich zapachem i teksturą. Dodatkowo, kawowe fusy dostarczają glebie cennych substancji odżywczych, takich jak azot, potas i magnez. Można również przygotować naturalny środek chwastobójczy z użyciem mocno zaparzonej kawy. Po ochłodzeniu naparu, spryskaj nim chwasty, a jego kwaśne pH pomoże w ich zwalczaniu bez szkody dla innych roślin. Pamiętaj jednak, by stosować ten sposób z umiarem, aby nie zakwasić nadmiernie gleby.

Drzewa liściaste - czy znasz ich nazwy?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się to drzewo?
robinia