Dracena – jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać

2024-06-02 2:42

Dracena to tropikalna roślina o ładnym pokroju i smukłych ozdobnych liściach. Dowiedz się jakie wymagania ma ta roślina i jak pielęgnować ją w warunkach domowych.

Dracena – jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać

i

Autor: Getty Images

Dracena: pochodzenie

Dracena to roślina tropikalna występująca w ok. 40 gatunkach. W warunkach naturalnych występuje w subtropikalnych i tropikalnych rejonach Azji oraz Afryki i osiąga do kilku metrów wysokości. W warunkach domowych jako rośliny doniczkowe najlepiej sprawdzają się gatunki takie jak dracena wonna, dracena obrzeżona i dracena Sandera.

Dracena: pielęgnacja

Stanowisko – jasne, oświetlone rozproszonym światłem. Ta roślina ozdobna najlepiej czuje się na parapetach zachodnich i wschodnich okien. Jeżeli kwiaty w domu mają za mało światła to ich liście blakną, trzeba wtedy przestawić je na bardziej oświetlone stanowisko.

Temperatura – roślina doskonale odnajduje się w temperaturze pokojowej, a więc w granicach 18-24 °C. W okresie letnim, w czasie intensywnego wzrostu, najlepiej zapewnić jej wyższą temperaturę, a w okresie zimowym trochę niższą, choć temperatura nie powinna być niższa od 18°C. Gdy roślina zrzuca liście i zatrzymał się jej wzrost oznacza to, że ma za zimne stanowisko, należy zmienić miejsce na cieplejsze.

Podlewanie – latem podlewamy tak, aby ziemia w doniczce stale była wilgotna. Natomiast zimą tylko wtedy, gdy podłoże jest wyraźnie suche. Nadmierne zawilgocenie podłoża powoduje gnicie korzeni, dlatego pomiędzy cyklami nawadniania należy pozwolić ziemi przeschnąć. Gdy dolne liście opadają oznacza to, że jest za sucho i zbyt gorąco, należy jak najszybciej podlać kwiaty i zraszać je wodą.

Podłoże – kwiaty dobrze czują się w podłożu próchnicznym, w lekkiej ziemi. Na dnie doniczki powinien znajdować się drenaż, który umożliwi odprowadzenie nadmiaru wody.

Dracena: rozmnażanie

Sadzonki wierzchołkowe – to najprostszy sposób rozmnażania rośliny. Aby przygotować sadzonki draceny wiosną ścina się 8 - 10 cm wierzchołki łodygi i umieszcza w mieszance torfu i piasku. Ich dolne końce warto najpierw zanurzyć w ukorzeniaczu. Można również umieścić odcięte wierzchołki w wodzie. Dopiero gdy sadzonka puści korzenie, jest umieszczana w doniczce z ziemią.

Z fragmentów łodygi – metoda ta przydatna jest gdy mamy roślinę o długiej, wybujałej łodydze bez liści. Pocięte brzydkie pędy umieszcza się osobno w ziemi. Rozmnażanie z fragmentów łodygi trwa jednak nieco dłużej, niż w przypadku sadzonek wierzchołkowych.

Odkłady powietrzne – metoda ta polega na nacięciu łodygi, obłożeniu tego miejsca ziemią i owinięciu woreczkiem foliowym. Po pewnym czasie w miejscu nacięcia powinny pojawić się korzenie.

Dracena: kwitnienie

Kwiaty draceny mają kolor zielonkawobiały lub kremowobiały i intensywnie pachną. Kwitnąca Dracena pięknie wygląda, niestety w domowych warunkach zdarza się to rzadko.

Dracena: szkodniki i choroby

Draceny są ogólnie roślinami mało problematycznymi, ale mogą być czasami atakowane przez różne szkodniki oraz narażone na choroby. Najczęstszymi szkodnikami draceny są przędziorki, wciornastki i tarczniki. Przędziorki można rozpoznać po srebrzystych plamach na liściach i delikatnych pajęczynach, podczas gdy wciornastki powodują plamy i odbarwienia na liściach. Tarczniki to małe owady, które przyczepiają się do łodyg i liści, wysysając soki roślinne. W przypadku zakażenia owadami, roślinę można przemywać wodą z mydłem lub używać specjalistycznych insektycydów. Choroby grzybowe, takie jak plamistość liści, mogą występować w wyniku nadmiernej wilgoci i braku odpowiedniej cyrkulacji powietrza. W takim przypadku niezbędne jest usunięcie zakażonych liści oraz poprawa warunków uprawy, na przykład poprzez zwiększenie drenażu i unikanie nadmiernego podlewania.

Czy potrafisz rozpoznać jaka to roślina cebulowa?

Pytanie 1 z 4
Jaka to roślina cebulowa?
Czosnek olbrzymi