Kompostowniki w gospodarstwach domowych są coraz bardziej popularne. Co zrobić, aby w 100 proc. wykorzystać możliwości, jakie daje nam utylizacja odpadów? Istnieje łatwy sposób na to, by nie tylko biodegradować zbędne odpady, ale też otrzymywać z nich wartościowy nawóz. Wpuszczenie dżdżownic kalifornijskich do kompostownika zagwarantuje otrzymanie bogatego w mikroorganizmy humusu.
Gdzie kupić dżdżownice kalifornijskie?
Dżdżownice kalifornijskie (Red Hybrid of California) można kupić w fermach specjalizujących się w ich hodowli, w większości sklepów wędkarskich, w sklepach internetowych i na Allegro. Należy jednak zwrócić uwagę na nazwę dżdżownic i ich liczbę. Zazwyczaj sprzedawane są po ok.100, 500 lub 1000 sztuk i w zależności od wielkości opakowania powinny kosztować od 8 zł do 50 zł.
Liczbę dżdżownic należy dopasować do ilości odpadów organicznych. Jeśli mamy duży kompostownik, powinniśmy zainwestować w więcej czerwonych robaków.
Jedno opakowanie dżdżownic jest dobrą inwestycją, jeśli chcemy zająć się ich hodowlą. Dżdżownice kalifornijskie są bardzo wytrzymałe, żyją nawet do 16 lat i szybko się rozmnażają. Należy jednak pamiętać o tym, aby zapewnić im odpowiednie warunki, czyli wystarczające nawilżenie i temperaturę. Czerwone robaki nie są odporne na zimno!
Jak wpuścić dżdżownice do ogrodu?
Dżdżownice kalifornijskie można wpuścić bezpośrednio do dziury kompostowej umieszczonej w ziemi, do skrzyni, lub pojemnika, w którym znajdują się odpady organiczne. Aby dżdżownice od razu dostosowały się do nowego środowiska, najlepiej jest na początku dodać do kompostu materiały bogate w cukier.
Jak hodować dżdżownice kalifornijskie?
Aby dżdżownice hodowane w plastikowych pudłach lub drewnianych skrzyniach rozwijały się prawidłowo, należy o nie odpowiednio zadbać:
-
Pojemniki powinny być ustawione w ciepłym miejscu. Dżdżownice muszą być żywione obficie kuchennymi odpadami. Powinno się jednak dostosować ilość odpadów do liczby dżdżownic, aby nadążyły one z ich utylizacją, zanim pokarm zgnije.
-
Do pokarmu należy dodawać namoczony papier (ale nie gazety, ze względu na szkodliwą zawartość farby drukarskiej). Papier jest źródłem celulozy, która jest niezbędna w procesie rozmnażania.
Polecany artykuł:
Warto również zwrócić uwagę na izolację cieplną kompostownika, szczególnie w okresie zimowym. Dżdżownice kalifornijskie są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego konieczne jest zabezpieczenie pojemników przed mrozem. Można to osiągnąć poprzez ocieplenie kompostownika styropianem, słomą czy innymi materiałami izolacyjnymi. Alternatywnie, w przypadku bardzo niskich temperatur, warto przenieść przenośne kompostowniki do pomieszczeń takich jak piwnica czy ogrzewana szopka. Dzięki odpowiedniej ochronie termicznej, dżdżownice będą mogły efektywnie przetwarzać odpady organiczne przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych.