Ekologiczny nawóz – jak nawozić rośliny wiosną?

2024-06-01 13:29

Ogród marzeń bez chemii i bez pestycydów? To możliwe! Mówimy, jak w naturalny sposób zasilać i chronić rośliny wiosną.

Ekologiczny nawóz – jak nawozić rośliny wiosną?

i

Autor: Getty Images

Aby rośliny w ogrodzie bujnie kwitły, były odporne na choroby i szkodniki, konieczne jest regularne nawożenie. Można to robić przez cały okres wegetacyjny, ale najważniejsze jest zawsze nawożenie wiosną. Wraz z modą na ekologię pojawia się coraz więcej nawozów produkowanych naturalnymi metodami, bez chemii. Po co jednak wydawać pieniądze na gotowe produkty, jeśli ekologiczny nawóz możemy uzyskać sami, wykorzystując niepotrzebne resztki czy odpady z domu i ogrodu.

Kompost - jak go zrobić?

Każdy eko-ogrodnik powinien bezwzględnie założyć na działce kompostownik. Kompost to najlepszy nawóz organiczny, który w dodatku robi się sam, właściwie bez naszej pomocy. Skoszoną trawę, zgrabione liście, niewielkie gałązki i inne organiczne odpady wystarczy tylko układać w pryzmę i polewać wodą w czasie długotrwałej suszy.

W przypadku nawożenia roślin kompostem należy pamiętać, by próchnicy nie przysypywać ziemią, ale rozkładać na powierzchni, w przeciwnym razie zmarnujemy większość cennych składników odżywczych. Dojrzały kompost najlepiej wysypywać wczesną wiosną, formując wokół roślin rodzaj niewielkiego wału ziemnego. Dzięki temu łatwiej będzie je podlewać, a deszczówka łatwiej dotrze do systemu korzeniowego.    

Popiół - jak go wykorzystać?

Innym doskonałym naturalnym nawozem jest popiół. Wiosną mamy go zwykle pod dostatkiem po spaleniu obciętych gałęzi, liści czy innych części roślin, które pozostały po porządkowaniu ogrodu. Doskonale nadaje się jednak także niedopalony brykiet czy popiół z grilla. Podobnie jak przy kompoście, rozsypujemy go pod roślinami, nie przysypując ziemią.

Czym można nawozić od razu?

Jeśli brakuje ci cierpliwości, by czekać aż kompost dojrzeje, również niektóre organiczne odpadki możesz wyrzucać bezpośrednio pod rośliny, zwłaszcza fusy z herbaty czy kawy albo rozdrobnione skorupki jaj. Te ostatnie świetnie odżywią te rośliny, które nie lubią ziemi zbyt kwaśnej albo potrzebują nawożenia wapnem. Z kolei idealnym nawozem pod róże, z uwagi na dużą ilość potasu, są pocięte skórki banana.

Aby w szybkim czasie twój ogródek stał się ogrodem marzeń, jako nawóz niezastąpiony będzie obornik i kurzak. W przypadku nawożenia roślin w ten sposób stosuj zasadę: mniej znaczy więcej. Im mniej nawozu, tym lepszy efekt. Obornik i kurzak łatwo przedawkować, a wówczas możesz nawet spalić rośliny.

Ochrona przed suszą

W przypadku, gdy w twoim ogrodzie znajduje się sporo roślin wymagających częstego nawadniania, ziemię wokół powinieneś zabezpieczyć przed parowaniem. Zwykle ogrodnicy wykorzystują w tym celu korę, wióry drzewne lub żwir, działkowiec ekolog wykorzysta to, co ma pod ręką – pokos traw lub pocięte w rozdrabniarce gałęzie z własnej uprawy. Skoszona trawa, choć wygląda może mniej atrakcyjnie niż kora, ma tę zaletę, że bardzo dobrze trzyma wilgoć.  

Stosowanie nawozów zielonych

Oprócz kompostu, popiołu i resztek kuchennych, warto również zainteresować się tzw. nawozami zielonymi. Są to rośliny, które uprawia się tylko po to, aby następnie przyorać je do gleby, wzbogacając ją w cenne składniki odżywcze i poprawiając jej strukturę. Najczęściej stosowane rośliny na nawozy zielone to łubin, peluszka, groszek siewny, gorczyca oraz facelia. Te rośliny szybko rosną, mają zdolność wiązania azotu z powietrza (dzięki bakteriom symbiotycznym w korzeniach) i doskonale sprawdzają się jako zielony nawóz. Proces ten nazywany jest zielonym nawożeniem i jest stosowany od wieków w rolnictwie ekologicznym. Nawozy zielone są również idealnym rozwiązaniem do poprawy struktury gleby, zwiększania jej przepuszczalności oraz zatrzymywania wody w glebie, co jest szczególnie ważne w czasie okresów suszy.

Jak dobrze znasz hortensje?

Pytanie 1 z 12
Kiedy kwitną hortensje ogrodowe?
Hortensja ogrodowa