Glicynia - podstawowe informacje
Glicynia - nazywana wisterią bądź słodlinem - to rodzaj rośliny z rodziny bobowatych. Jej dzikie pnącza znajdziemy na wschodzie Stanów Zjednoczonych, a także w Korei, Japonii i Chinach. W Polsce uprawiana jest w celach ozdobnych ze względu na swój wyrazisty, słodki zapach i piękne kwiaty w pastelowych kolorach.
W naszych warunkach klimatycznych najlepiej sprawdzają się dwie odmiany - słodlin chiński i słodlin japoński. Popularna jest także odmiana kwiecista. Glicynia to roślina długowieczna, ale i trująca. Dlatego nie należy jej sadzić w ogrodzie, gdzie przebywają dzieci bądź zwierzęta.
Glicynia - odmiany
Do najpopularniejszych odmian glicynii należą:
- Blue Dream
- Domino
- Honbeni
- Ludwik Lawin
- Royal Purple
- Alba
- Profilic
- Amethyst
- Noda
Kiedy sadzić glicynię? Gdzie sadzić glicynię?
Słodlin można sadzić przez cały sezon. Ważna jest żyzna, przepuszczalna gleba i dobry dostęp do promieni słonecznych. Mówi się, że wisteria potrzebuje co najmniej 6 godzin w nasłonecznieniu.
Kiedy glicynia kwitnie?
Słodlin zawsze kwitnie w tym samym czasie, czyli na przełomie maja i czerwca. Ma bardzo gęste kwiaty zebrane w kiście o sporej objętości. Z daleka mogą sprawiać wrażenie lekkich, ale to nic bardziej mylnego. Pęki wisterii są dość ciężkie i mogą uszkodzić inne rośliny, a nawet rynny, parapety czy kable przy antenach, jeśli pędy zaczną się wić po elewacji budynku. Z kolei zimą kwiaty znikają, a pierzaste liście rośliny przybierają złotawy kolor.
Polecany artykuł:
Kiedy przycinać wisterię?
W ciągu roku wykonuje się dwa cięcia glicynii. Pierwsze należy przeprowadzić latem, między lipcem a sierpniem, skracając wybujałe pędy do długości 15-20 cm. Na skróconym pędzie powinno zostać 4-5 liści.
Drugie cięcie robi się wczesną wiosną lub pod koniec zimy, jeszcze przez rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Trzeba wtedy usunąć pędy chore, przemarznięte i wilki wyrastające u nasady pnia. Po zabiegu roślina powinna mieć gałązki na wysokości 3-4 pąków liściowych.
Jak przycinać glicynię?
Najważniejszy w przycinaniu glicynii jest odpowiedni termin. Jeśli roślina zostanie przycięta za wcześnie bądź za późno, to nie wyda owoców bądź nie zakwitnie. Ważny jest również wiek rośliny - młode egzemplarze do 3 roku życia traktuje się inaczej, niż kilkuletnie pnącza.
Rodzaje cięć:
- cięcie po posadzeniu - skrócenie pędów, by spowodować rozkrzewienie rośliny - wykonuje się go przez pierwsze 2-4 lat od posadzenia wisterii
- cięcie sanitarne - usuwanie zbędnych pędów dwa razy w roku (opisane wcześniej)
- cięcie odmładzające - usuwanie najstarszych pędów, by odmłodzić roślinę tj. zrobić miejsce na nowe, młode pędy
Przycinanie pozwala nam regulować rozmiar kwiatostanów. By otrzymać bardziej okazałe kwiaty, należy przyciąć pędy nad drugim pąkiem. By otrzymać więcej kwiatów, należy przyciąć pędy nad najwyższym pękiem. Cięcia powinno się wykonywać ostrym sekatorem i lekko pod skos.