Zwalcz glony w oczku wodnym. Jak pozbyć się śmierdzącego problemu?

2024-08-03 10:32

Oczko wodne pełne glonów nie tylko wygląda nieestetycznie i wydziela nieprzyjemny zapach. Intensywny rozwój glonów prowadzi przede wszystkim do zamierania rosnących w zbiorniku roślin ozdobnych. Zwalczanie glonów w oczku wodnym krok po kroku - jak przeprowadzić?

Czyszczenie oczka wodnego

i

Autor: Getty Images

Skąd glony w oczku wodnym?

Glony w oczku wodnym rozwijają się na skutek wysokiego pH i zbyt intensywnego nasłonecznienia. Na nic zwalczanie glonów w małym oczku wodnym, jeśli zlokalizowaliśmy je w miejscu wystawionym na silne i długotrwałe działanie słońca.

Oczywiście dotyczy to tych zbiorników, w których nie zapewniliśmy stałej cyrkulacji wody. Nawet niewielka fontanna czy kaskada pozwoli napowietrzyć wodę na tyle, że rozwój glonów zostanie zahamowany.

Wzrost pH, a co za tym idzie, rozwój glonów w oczku wodnym, mogą też powodować niektóre dekoracje, a więc przede wszystkim minerały wapienne. Zanim ozdobisz ogrodową sadzawkę kamieniami, sprawdź, czy nie wchodzą one w reakcję z wodą.

Zakładając nowe oczko wodne, pamiętaj z kolei, że najlepiej umiejscowić je w południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej części działki. Dobrze też, gdy choć przez kilka godzin dziennie ogrodowa sadzawka będzie zacieniona – można więc urządzić ją w pobliżu rozłożystego drzewa lub na tle muru ogrodzenia.

Glony w oczku wodnym – zwalczanie

Zwalczanie glonów w oczku wodnym trzeba zwykle rozpocząć od całkowitej wymiany wody w zbiorniku. Jeśli jednak jest to niemożliwe, możemy zastosować jeden z wielu dostępnych na rynku preparatów zapobiegających rozwojowi glonów w oczku wodnym. Te jednak nie należą do tanich, a dodatkowo często szkodzą znajdującym się w sadzawce roślinom.

Dobrym rozwiązaniem, choć niestety również nie należącym do najtańszych, jest zamontowanie kaskady wodnej. W niewielkich oczkach doskonale sprawdzą się za to odpowiednie rośliny. Na pewno warto zdecydować się na produkującą duże ilości tlenu moczarkę kanadyjską. Z kolei rozłożyste liście lilii wodnych czy grążeli skutecznie zablokują nasłonecznienie lustra wody.

Zwiększenie liczby naturalnych wrogów i konkurentów glonów może również pomóc w utrzymaniu równowagi biologicznej w oczku wodnym. Wprowadzenie do zbiornika ryb takich jak karasie, karpie koi czy kiełbie, które żywią się glonami, może znacząco zmniejszyć ich populację. Warto również rozważyć posadzenie roślin mięsożernych, takich jak pływacz zwyczajny, które dodatkowo będą redukować liczebność drobnych organizmów, wspomagających rozwój glonów. Zadbanie o bioróżnorodność poprzez wprowadzanie do ekosystemu różnorodnych gatunków organizmów roślinnych i zwierzęcych, sprzyja naturalnemu utrzymaniu czystości wody i ogranicza konieczność stosowania chemicznych środków zwalczania glonów.