Jak dbać o trawę pampasową?

2024-06-01 0:13

Trawy ozdobne są ostatnio bardzo popularne, gdyż nie są roślinami bardzo wymagającymi, a zdobią ogród, bo rosną dość bujnie. Jakich warunków potrzebuje najpopularniejsza trawa pampasowa?

Jak dbać o trawę pampasową?

i

Autor: Getty Images

Trawy ozdobne najefektowniej prezentują się u schyłku lata i jesienią, kiedy możemy podziwiać ich dekoracyjne kwiatostany i barwne liście. Szczególnie interesujące są gatunki i odmiany osiągające znaczną wysokość i wyróżniające się wśród innych roślin ogrodowych. Trawa pampasowa (Cortaderia selloana) dzięki swym oryginalnym, puszystym kwiatostanom jest jedną z najbardziej poszukiwanych traw ozdobnych. Czy ta dekoracyjna trawa jest trudna w uprawie?

Niezwykłe kwiatostany

Trawa pampasowa ma sztywno wyprostowany pokrój i dorasta nawet do 3 m wysokości, ale w sprzedaży dostępne są także odmiany nieco niższe (np. `Evita`). Największym walorem ozdobnym tej niezwykłej trawy są bardzo oryginalne i ozdobne kwiatostany. Puszyste i okazałe kłosy (około 30 cm) mają kremową lub srebrzystobiałą barwę. Ukazują się we wrześniu i październiku, w czasie gdy większość roślin w ogrodzie jest już mniej atrakcyjna. Ozdobne są także niebieskawe lub matowozielone, wąskie, taśmowate liście.

Większe wymagania

Większość ozdobnych traw ogrodowych nie ma dużych wymagać glebowych i radzą sobie one w różnych warunkach siedliskowych. Szybko przystosowują się do nowych warunków i rosną zarówno na gliniastym podłożu, jak i na piasku. Wystarczy im jedynie słońce. Trawa pampasowa ma nieco większe wymagania. Aby w pełni ukazała wszystkie swe walory potrzebuje przepuszczalnej, niezbyt wilgotnej gleby i w pełni nasłonecznionego stanowiska. Nadmiar wilgoci w podłożu powoduje, że roślina szybko zaczyna chorować i zamiera. Jeśli mamy taką właśnie glebę w ogrodzie, przed posadzeniem trawy pamapasowej należy dodać do podłoża piasku, aby je rozluźnić. Glebę warto też wzbogacić kompostem (lub regularnie zasilać nawozami mineralnymi) i wyściółkować korą (najlepiej przekompostowaną).

Konieczne okrycie na zimę

Trawa pampasowa nie jest niestety odporna na nasze mroźne zimy, dlatego wymaga ochrony przed niskimi temperaturami. Po pierwszych przymrozkach owijamy roślinę matą słomianą, białą agrowłókniną lub tekturą falistą i obwiązujemy sznurkiem. Dolną część obsypujemy korą lub torfem, formując nieduży kopczyk. Nie skracamy i nie tniemy jej przed zimą. Przycinamy nisko nad ziemią dopiero wiosną aby pobudzić ją do wypuszczenia nowych liści.

Rozmnażanie i pielęgnacja

Rozmnażanie trawy pampasowej można przeprowadzić na dwa główne sposoby: przez podział kęp oraz przez nasiona. Podział kęp jest metodą szybszą i bardziej efektywną. Najlepiej przeprowadzać go wiosną, zanim roślina zacznie intensywnie rosnąć. W tym celu wykopuje się kępę, a następnie dzieli ją na mniejsze części za pomocą ostrego noża lub łopaty. Każda część powinna mieć zdrowe korzenie i kilka pędów. Nowe rośliny sadzi się na wcześniej przygotowanym stanowisku. Rozmnażanie przez nasiona jest bardziej czasochłonne i wymaga cierpliwości. Nasiona wysiewa się wiosną na lekkim, przepuszczalnym podłożu, a następnie przykrywa delikatną warstwą ziemi. Siewki należy regularnie podlewać, dbając, by podłoże było wilgotne, ale nie przemoknięte. W miarę jak rośliny rosną, trzeba je przerywać, pozostawiając tylko najsilniejsze osobniki. Pomimo wyzwań związanych z uprawą, trawa pampasowa zdobywa coraz więcej zwolenników za sprawą swojego imponującego wyglądu i zdolności do zdobienia jesiennych ogrodów.

Pomidory - co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 11
Skąd pochodzą pomidory?
Pomidory