Jak i kiedy przycinać borówkę amerykańską? Czemu służy cięcie krzewów?

2024-05-31 7:28

Sadząc krzewy borówki wysokiej (zwanej amerykańską), należy pamiętać, że do obfitego owocowania, wymagają one systematycznego cięcia. Czy wiesz kiedy i jak należy to robić?

Jak i kiedy przycinać borówkę amerykańską? Czemu służy cięcie krzewów?

i

Autor: Getty Images

Co się dzieje, gdy zaniedbasz cięcie?

  • Po kilku latach, na krzewach borówki amerykańskiej, które nie były nigdy cięte, zachodzi silne zawiązywanie pąków kwiatowych w górnych częściach pędów. Z kolei silne kwitnienie i owocowanie powoduje zahamowanie wyrastania młodych pędów z pąków znajdujących się poniżej kwiatów (bo tylko tam zawiązują się pąki wegetatywne, z których mogą wyrosnąć młode pędy). Powoduje to zwiększenie liczby owoców, ale jednocześnie ich drobnienie i zahamowanie ich dojrzewania, w efekcie czego otrzymujemy dużo owoców, ale są one niedojrzałe, cierpkie i nie nadają się do spożycia.
  • Z czasem prowadzi to również do zahamowania wzrostu krzewów, a brak młodych pędów powoduje osłabienie, a nawet zaprzestanie owocowania krzewów w kolejnych latach. 
  • Dodatkowo, nie cięte młode pędy wytwarzają pąki kwiatowe i owoce jedynie na wierzchołkach pędów, które podczas dojrzewania owoców, pod ich ciężarem, silnie się odchylają, a dojrzałe owoce mogą pokładać się na ziemi.

Dlaczego i jak trzeba ciąć borówkę amerykańską?

Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) owocuje najlepiej na pędach dwu- i trzyletnich. W związku z tym, przede wszystkim, powinniśmy usuwać wszystkie stare pędy u ich podstawy (to te najsilniej rozgałęzione, których kora u podstawy zaczyna się łuszczyć w charakterystyczny sposób i odstaje nieco od pędów).

Na krzewach pozostawiamy jedynie pędy jednoroczne, dwu- i trzyletnie. Dodatkowo skracamy wszystkie długie pędy, wycinając każdorazowo ich wierzchołki, na wysokości około 1/3 pędu (licząc od góry). Wycinamy również najsłabsze pędy, wyrastające bezpośrednio z szyjki korzeniowej oraz najsłabsze, najniżej położone, rozgałęzione pędy, które zacieniają środkową część krzewów.

Kiedy należy dokonywać cięcia?

  • Cięcie roślin można przeprowadzać już od późnej jesieni, po zakończeniu wzrostu roślin. Zabieg ten można też wykonywać do wiosny, do momentu nabrzmiewania pąków kwiatowych. 
  • Producenci borówki najczęściej przeprowadzają cięcie podstawowe jesienią, w trakcie łagodnych zim lub na przedwiośniu. Wówczas wycinają wszystkie stare pędy u ich podstawy.
  • Dodatkowe cięcie korygujące jest prowadzone wiosną, gdy pąki kwiatowe są już dobrze widoczne lub nawet w trakcie rozwijania się pierwszych kwiatów. Pozwala to na dokładną korektę cięcia, polegającą na usunięciu nadmiernej ilości pędów na roślinach z dużą ilością pąków kwiatowych.

Jeśli pierwsze cięcie krzewów przeprowadzane jest kilka lat po posadzeniu krzewów, może ono być dla nich być bardzo drastyczne i można się spodziewać, że (przy małej ilości młodych pędów) na kolejne, dobre owocowanie będzie trzeba poczekać do następnego roku, gdyż aby rośliny owocowały, muszą w poprzednim roku wyrosnąć pędy, na których pod koniec lata zawiążą się pąki kwiatowe. Jednak dzięki temu owocowania w kolejnych latach powinny być bardziej obfite i równomierne.

Uzupełniając powyższe informacje, warto zwrócić uwagę na to, iż odpowiednie cięcie borówki amerykańskiej może również wpływać na jej odporność na choroby i szkodniki. Regularne usuwanie starych i słabych pędów zapobiega gęstnieniu krzewów, co zwiększa przewiewność i umożliwia lepsze nasłonecznienie pozostałych pędów. Dzięki temu roślina jest mniej podatna na rozwój chorób grzybowych, takich jak szara pleśń czy mączniak, które mogą mieć negatywny wpływ na kondycję krzewów i jakość owoców. Ponadto, cięcie pomaga w redukcji populacji szkodników, takich jak mszyce, które preferują gęsto zarośnięte i zacienione miejsca. Dlatego systematyczne przycinanie borówki nie tylko poprawia plonowanie, ale także wspiera zdrowie i długowieczność rośliny.

Krzewy i drzewa owocowe. Czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 9
Z tej rośliny zerwiesz...
winorośl