Amarylis pochodzi z Afryki Południowej. W ciepłym klimacie może rosnąć w gruncie. W Polsce zazwyczaj jest rośliną doniczkową, choć są i tacy, którzy sadzą go w ogrodzie. Trzeba dodać, że jest to roślina doniczkowa wyjątkowo piękna, gdy na bezlistnej łodydze pojawią się duże kwiaty. Najczęściej ta ozdoba amarylisu pojawia się wiosną, aczkolwiek możemy nieco sterować kwitnieniem tej rośliny i spowodować, że rozpocznie się ono jeszcze zimą. Najpierw amarylis wypuszcza 1-2 bezlistne pędy zakończone kwiatami (od 2 do 12). Liście pojawiają się dopiero po przekwitnięciu.
Jak pielęgnować amarylis i co zrobić, żeby kwitnienie powtórzyło w następnym sezonie?
-
Amarylis kupiony w doniczce (w sprzedaży są też same cebule), który wypuszcza już pędy kwiatowe, ustaw w widnym miejscu, ponieważ jest rośliną światłolubną. Po przekwitnięciu ustaw roślinę w słonecznym, ciepłym i przewiewnym miejscu.
-
Obficie podlewaj przez całą wiosnę i lato.
-
Usuwaj pędy kwiatowe po przekwitnięciu, aby amarylis nie wytworzył nasion, bo to osłabia cebulę.
-
We wrześniu przestań podlewać roślinę, aby przeszła w stan zimowego spoczynku. Więdnące liście możesz obciąć lub poczekać aż same zaschną. Wtedy je odetnij, wyjmij cebulę z doniczki, oddziel od niej cebulki przybyszowe (jeśli je ma) i przechowuj w chłodnym miejscu ( 12-15 st. C) przez 4-6 tygodni.
-
Po zimowym odpoczynku cebuli zasadź ją do świeżej ziemi, wzbogaconej nawozem do roślin kwitnących. Doniczka powinna być niewiele większa od cebuli, którą sadzi się tak, aby wystawał jej czubek . Kwiaty powinny się pojawić po ok. 6 tygodniach od posadzenia.
Aby poprawić kwitnienie amarylisu i zapewnić, że roślina będzie zdolna do ponownego kwitnienia w kolejnym sezonie, warto również zwrócić uwagę na odpowiednie nawożenie. W okresie wzrostu, zwłaszcza od momentu pojawienia się pędów kwiatowych, aż do czasu przekwitnięcia, najlepiej stosować nawozy bogate w fosfor i potas. Substancje te wspierają rozwój kwiatów i umacniają cebulę. Nawożenie powinno być regularne, co dwa tygodnie. Po przekwitnięciu i w trakcie wychłodzenia także warto stosować nawozy, ale o innych formułach - bogate w azot, aby wspierać rozwój liści i ogólną kondycję rośliny. Gdy amarylis przechodzi w stan spoczynku, nawożenie należy całkowicie przerwać, aby cebula mogła prawidłowo odpocząć i zazbierać siły na kolejny okres kwitnienia.