Jak pielęgnować trawę od wiosny do jesieni?

2024-05-29 10:18

Trawnik to duma wielu posiadaczy ogrodów. Przydomowy trawnik zwykle strzyże się raz - dwa razy w tygodniu, na wysokość około 4 cm (nie mniej niż 2,5 cm i nie więcej niż 10). Wyżej powinno się strzyc trawę na trawnikach nowo założonych lub zaniedbanych. Pierwsze koszenie można zacząć, gdy trawa będzie miała nie mniej niż 6 cm wysokości. Co jeszcze trzeba wiedzieć o pielęgnacji trawnika?

Jak pielęgnować trawę od wiosny do jesieni?

i

Autor: Getty Images

Wyżej powinno się kosić trawniki, na których występuje przewaga traw kępkowych, a niżej takie, gdzie rośnie więcej traw rozłogowych. Częstsze koszenie, ale nie za częste, sprzyja zagęszczaniu trawnika. Podczas ostatniego strzyżenia przed zimą trawę powinno się przyciąć nieco krócej niż zwykle.

Trawnik: nawożenie

Trawnik nawozi się 3-4 razy w roku. Pierwszy raz pod koniec marca, a następnie co około miesiąc. Najpóźniejsze nawożenie nie może odbyć się później niż w połowie sierpnia. Azot zawarty w nawozach powoduje, że w liściach roślin hamowany jest proces wytwarzania substancji podobnych do glikolu, zapobiegających zamarzaniu wody w tkankach roślin. Nawożąc trawnik zbyt późno, możemy narazić trawę na przemarznięcie w trakcie pierwszych przymrozków.

Do nawożenia trawy zaleca się specjalne mieszanki zwierające wiele składników, przeznaczone do jej pielęgnacji. Bardzo dobrze działa również nawóz płynny. Wszystkie rodzaje nawozów można kupić w sklepach ogrodniczych. Trzeba pamiętać, żeby nie używać nawozów stałych po deszczu lub po podlewaniu. W takim wypadku preparat przykleja się do źdźbeł i może spowodować ich miejscowe uszkodzenia, co wygląda, jakby trawa była przypalona.

Trawnik: podlewanie

Największe „pragnienie” ma trawnik wtedy, kiedy przyrosty trawy są największe, a więc wiosną i wczesnym latem. Jeśli w tym czasie zaniechamy regularnego podlewania, już po kilku dniach zauważymy, że soczyste źdźbła zmieniły się nie do poznania. Trawa bardzo szybko żółknie – dosłownie z dnia na dzień.

Jak często trzeba podlewać trawnik? Przyjmuje się, że ziemia, na której rośnie trawa nie może wyschnąć na głębokość większą niż 3 cm. Częstotliwość podlewania zależy więc od pogody. Zbyt intensywne podlewanie grozi z kolei gniciem trawy, zwłaszcza wtedy, kiedy gleba jest ciężka i woda długo utrzymuje się na powierzchni trawnika. Na glebach lekkich trawę powinno się  podlewać często, ale niezbyt intensywnie (nie więcej niż 4 litry wody na metr kwadratowy w ciągu godziny). Gleba powinna być zwilżona na głębokość 10 cm. Jeśli zaniedbamy podlewanie, korzenie trawy będą rozrastać się płytko, przez co wzrośnie wrażliwość trawnika na suszę. Wieści o niekorzystnym wpływie podlewania trawnika zimną wodą lub o zakazie robienia tego w samo południe są mocno przesadzone. Podlewanie trawnika kiedy Słońce stoi w zenicie może zaszkodzić tylko w przypadku wody zawierającej dużo żelaza lub wapnia. Najwygodniej „zlecić” podlewanie trawnika automatycznemu zraszaczowi z czujnikiem wilgotności. 

Ochrona przed chwastami

Regularne usuwanie chwastów jest kluczowe dla utrzymania zdrowego i estetycznego trawnika. Można to robić ręcznie, jeśli chwasty pojawiają się sporadycznie, lub za pomocą specjalistycznych środków chemicznych, kiedy problem jest bardziej intensywny. Przy wybieraniu chemicznych herbicydów warto zastosować preparaty selektywne, które zwalczają chwasty dwuliścienne, nie uszkadzając przy tym trawy. Ważne jest, aby przeprowadzać takie zabiegi zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, najlepiej podczas suchych, bezwietrznych dni, aby uniknąć przypadkowego zanieczyszczenia innych części ogrodu. Profilaktyczne stosowanie herbicydów jesienią przed okresem zimowym może znacząco zmniejszyć liczbę chwastów pojawiających się na wiosnę. Chociaż chemiczne metody są skuteczne, warto pamiętać również o naturalnych sposobach, takich jak regularne napowietrzanie i skaryfikacja trawnika, które pomagają utrzymać silną i zdrową darń odporną na zagrożenia ze strony chwastów.

Quiz: K jak kwiaty. Arcytrudny test z wiedzy o kwiatach na K. 5 na 10 to już sukces

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Kwitnie w maju i roztacza niesamowity zapach w lesie. Uwaga jest trująca. Ta roślina to: