Jak wyhodować lilie w doniczce?

2024-05-28 5:02

Lilie to jedne z najpiękniejszych roślin cebulowych , które są dostępne w sprzedaży pod postacią cebul w dwóch terminach w ciągu roku (w kwietniu i wrześniu). Niestety, nie każdy dysponuje ogrodem, gdzie mógłby posadzić cebule i cieszyć się pięknymi kwiatami. Nic straconego!

Jak wyhodować lilie w doniczce?

i

Autor: Getty Images

Własne lilie można wyhodować w donicy, nawet na okiennym parapecie. Aby tego dokonać, należy jednak spełnić kilka warunków.

Jakie odmiany nadają do domowej uprawy?

Do uprawy w donicach wybieramy jedynie odmiany karłowe, których docelowa wysokość nie przekroczy 40-50 cm (wyższe mogą się wyłamywać lub przewracać).

Jaka powinna być donica i podłoże dla lilii?

Ważna jest również głębokość donicy, która powinna wynosić 20-30 cm, ponieważ cebule lilii sadzimy dość głęboko. Doniczka powinna mieć też otwory w dnie, co pozwoli na odpływ nadmiaru wody, w innym przypadku cebule mogą gnić. Podłoże powinno być przepuszczalne, ale żyzne. Najlepiej skorzystać z gotowych podłoży uniwersalnych, o pH około 6,5, do których dodamy nieco (2-3 garście) piasku. Podczas sadzenia, do podłoża warto dodać też odrobinę nawozu, np. Azofoski.

Jak sadzić lilie?

Do doniczki o średnicy 14-17 cm sadzimy 3 cebule o obwodzie 11-14 cm. Na dno sypiemy cienką warstwę podłoża (2-3 cm), umieszczamy cebule wierzchołkami skierowane lekko na boki i napełniamy doniczkę pozostałym podłożem (nad wierzchołkami cebul powinno być minimum kilka centymetrów gleby). Taki sposób sadzenia pozwoli na wykształcenie silnych korzeni pędowych i uzyskanie ładnego pokroju roślin.

Jak sprawić by dobrze rosły?

Po posadzeniu rośliny podlewamy umiarkowanie, a doniczki ustawiamy (na 3-4 tygodnie) w pomieszczeniu o temperaturze 9-13°C, co pozwoli roślinom wykształcić silny system korzeniowy. Jeśli pogoda sprzyja, można doniczki z cebulami wystawić na jesienne lub wiosenne „chłody” (zależnie od aktualnie panującej pory roku).

Po tym czasie przenosimy doniczkę na słoneczny parapet okienny. Należy jednak pamiętać, że temperatura nie powinna przekraczać 22-25°C, bo może to spowodować przypalenie pojawiających się liści. Do uprawy konieczna jest duża ilość światła, co zapobiegnie zbytniemu wydłużaniu się pędów oraz zapewni ładne wybarwienie liści i kwiatów. Przez cały okres uprawy rośliny należy regularnie podlewać, utrzymując stale lekko wilgotne podłoże. Jeśli do podłoża podczas sadzenia został dodany nawóz, wtedy nawożenie w pozostałej części sezonu nie jest już konieczne, w innym przypadku zastosujmy nawóz organiczny na bazie biohumusu - będziemy wówczas pewni, że nie przenawozimy roślin.

Kiedy powinny zakwitnąć?

Pierwsze kwiaty powinniśmy uzyskać po 60-90 dniach (dla mieszańców azjatyckich) lub 80-200 dniach (dla odmian orientalnych ) od momentu sadzenia cebul.

Kiedy lilie zakwitną, możemy przedłużyć żywotność kwiatów, usuwając pylniki lub całe pręciki, przez co nie dopuścimy do zapylenia. Czynność tę należy wykonywać ostrożnie, aby pyłek nie dostał się na słupek. Uwaga - dojrzałe pylniki silnie brudzą, a plamy z pyłku lilii są niezwykle trudne do usunięcia! Przekwitające kwiaty należy szybko usuwać, to również przedłuży okres kwitnienia rośliny.

Jakie są najczęstsze problemy w uprawie lilii w doniczkach i jak ich unikać?

Uprawa lilii w doniczkach, choć nie wymaga dużej specjalistycznej wiedzy, może napotkać kilka typowych problemów. Jednym z najczęstszych jest przelanie rośliny, co prowadzi do gnicia cebulek. Aby temu zapobiec, ważne jest, aby doniczka miała odpowiednie otwory odwadniające i aby nie pozostawiać nadmiaru wody na podstawce. Innym problemem mogą być szkodniki takie jak mszyce, przędziorki czy wciornastki, które mogą uszkadzać liście i pąki lilii. Regularne przeglądanie rośliny i ewentualne użycie środków owadobójczych może temu zapobiec. Lilie w doniczkach mogą być również narażone na choroby grzybowe, takie jak szara pleśń, którą można kontrolować poprzez unikanie zraszania liści i zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza wokół rośliny. Dodatkowo, ważne jest, aby regularnie usuwać przekwitłe kwiaty i obumarłe liście, co nie tylko poprawia wygląd rośliny, ale również zapobiega rozwojowi chorób.

Zioła z przydomowego ogrodu? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się to zioło?
tymianek pospolity