Jak założyć trawnik w ogrodzie? Jak mieć piękną murawę?

2024-05-29 10:59

Jeśli nie masz jeszcze „zielonego dywanu” w ogrodzie czas to zmienić. Trawnik nie tylko dekoruje ogród ale jest również doskonałym miejscem do wypoczynku, zabaw i spacerów.

Jak założyć trawnik w ogrodzie? Jak mieć piękną murawę?

i

Autor: Getty Images

Trawnik możemy zakładać od marca do października. Możemy to zrobić w dwojaki sposób - albo obsiewając ziemię trawą, albo pokrywając ją darnią. Najlepiej robić to w okresach deszczowych, przy stałej wilgotności darń i nasiona szybciej się ukorzeniają.Trawnik wysiewany jest tani i łatwy do założenia, ale wymaga czasu, układany z darni – droższy, ale za to efekt widoczny od razu.Przygotowanie terenu dla trawnika wysiewanego i układanego z rolki jest takie samo. Niezależnie od rodzaju gleby, trzeba ją wzbogacić nawozem sztucznym lub kompostem. Nawóz mieszamy z podłożem, przekopując glebę na głębokość 20 cm. Podłoże stanie się luźniejsze umożliwiając trawie łatwe i szybkie ukorzenianie się, ułatwia też przesiąkanie wody i zmniejsza niebezpieczeństwo rozrastania się mchu.

Przeczytaj też:  

Z rolki

Ułożenie przebiegnie sprawniej, jeżeli zaangażujemy do pracy drugą osobę. Darń zaczynamy układać wzdłuż najdłuższego brzegu trawnika. Każdy następny kawałek ściśle dosuwamy do poprzedniego, tak by nie było między nimi przerw. Miejsca złączeń krótszych brzegów powinny być przesunięte względem siebie (jak układ cegieł w murze). Brzegi przy krawężnikach obcinamy ostrym nożem. Szczeliny między brzegami pasów darni wypełniamy ziemią. Na koniec ułożoną darń wałujemy, aby dokładnie przystawała do podłoża. W okresie wrastania korzeni w podłoże trawnik powinien być stale wilgotny.

Z nasion

Na przygotowanym podłożu rozrzucamy nasiona, lekko je zagrabiamy na głębokość nie większą niż 1 cm. Potem powierzchnię ugniatamy walcem. Podłoże wałujemy na krzyż, raz wzdłuż i raz wszerz, bez zatrzymywania się i podlewamy. Pierwsze źdźbła powinny pokazać się po 14 dniach. Po ok. 4 tygodniach trawa jest już dobrze ukorzeniona. 

Zobacz także: 

Pielęgnacja

Pierwszy raz trawę kosimy po czterech tygodniach, gdy źdźbła mają ok. 10–12 cm długości. Trzeba wtedy ściąć ją trochę wyżej (5–6 cm), a dopiero gdy się lepiej ukorzeni, można ją skosić krócej. Później robimy to systematycznie co tydzień. Dopiero w lipcu, gdy w glebie jest znacznie mniej wilgoci, kosimy co 10–14 dni.W sierpniu i we wrześniu dni stają się chłodniejsze, noce dłuższe i bardziej wilgotne. Wtedy znów musimy strzyc częściej nasz trawnik. W ostatnich dniach października kończymy koszenie.

Mimo że trawnik może prezentować się wspaniale, ważne jest także, aby regularnie przeprowadzać jego napowietrzanie i wertykulację. Napowietrzanie, czyli aeracja, polega na perforowaniu gleby celem poprawy wymiany powietrza, wody i składników odżywczych z korzeniami trawy. Można do tego użyć specjalnych aeratorów ręcznych, kolców na butach lub maszyn napowietrzających. Najlepszy czas na napowietrzanie to wczesna wiosna lub jesień, gdy trawa rośnie intensywnie. Wertykulacja natomiast polega na pionowym cięciu darni, co usuwa martwe części roślin i mech, a także stymuluje rozwój nowych pędów. Wertykulację najlepiej przeprowadzać raz lub dwa razy do roku, również wiosną lub jesienią. Regularne napowietrzanie i wertykulacja zapewnią zdrowy, gęsty trawnik, który będzie mniej podatny na choroby i chwasty.

Kwitnące rośliny doniczkowe. Czy rozpoznasz wszystkie?

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
Anturium