Tak japońscy mistrzowie tworzą bonsai. Potrzebny będzie zwykły iglak i dużo cierpliwości

2024-07-22 9:29

Bonsai to w założeniu kopia normalnego drzewa, tyle że miniaturowa. Aby nie zatraciło ono swego uroku, powinno się je kształtować, wzorując się na naturalnym wyglądzie dużych drzew. Jak formować sadzonkę, by uzyskać bonsai?

Bonsai można zrobić samodzielnie

i

Autor: Getty Images

To, co jest dziełem przyrody, przez znawców orientalnej sztuki tworzenia bonsai zmieniane jest w miniaturę za pomocą sekatora, drutu i tasiemek. Perfekcyjne bonsai powinno odzwierciedlać swój naturalny pierwowzór w skali 1:100. Miłośnicy bonsai uważają je za miniaturowe dzieła sztuki, które są precyzyjnym odzwierciedleniem tego, co stworzyła natura.

Bonsai - style

Drzewka mogą przybierać różne formy wzrostu, reprezentując różne style: kaskadowy, pochylony, płaczący czy też formalny pionowy. Te, proponowane do ogrodu, nie wyglądają jak klasyczne bonsai, niemniej sztuką jest zmniejszenie kilkunastometrowej rośliny do 2 metrów.

Jak powstaje bonsai?

Wbrew pozorom, wyhodowanie takiego karłowatego okazu nie jest wcale proste. Aby uzyskać taki efekt, potrzeba wiele lat pracy. Młode drzewka formujemy przez cięcia nie tylko gałęzi, ale i korzeni. Zabieg ten powtarzamy, aż pień nabierze odpowiedniej grubości. Wówczas pozostawiamy wyrastające z niego pędy, które utworzą koronę. Do ich prowadzenia używamy drutów, którymi obwiązujemy pędy. Jeśli chcemy utworzyć „piętra”, odginamy je i odpowiednio obciążamy. Młode pędy regularnie przycinamy.

Jakie iglaki można przerobić na bonsai?

Idealne do zminiaturyzowania są np.: sosny (górska, Wejmutka), jałowce (chińskie, łuskowe), tuje i cisy, te najczęściej są w formie kul, spiral. Takie miniaturowe rośliny są oryginalne, choć kosztowne. Pięknie prezentują się w małych ogródkach. Jedna taka sztuka potrafi zagospodarować cały ogród. Jeśli więc gustujemy w stylu japońskim, wystarczy mały mostek, trochę wody, orientalne latarnie, duże kamienie, które są jego nieodłącznymi elementami, a efekt mamy zapewniony.

Jak sadzić bonsai?

Drzewka sadzimy tak jak inne iglaki. Po wykopaniu dołka wsypujemy torf o odczynie lekko kwaśnym. Po posadzeniu ściółkujemy korą sosnową, która lepiej utrzymuje wilgoć w glebie i chroni korzenie przed przesychaniem. Jest ona dobrym zabezpieczeniem przed chwastami, które stanowiłyby konkurencję dla rozrastających się korzeni. Systematycznie sprawdzamy wilgotność podłoża i w razie potrzeby podlewamy.

Przy tak „dużych” egzemplarzach należy zrobić odciągi. Polega to na tym, że do pnia przywiązujemy liny i w cztery strony świata odciągamy. Ma to na celu mocne „usadowienie” rośliny w glebie. Roślina pod wpływem wiatru może przesuwać się i w związku z tym nowe, wyrastające korzenie mogą być uszkodzone, a nawet oderwane. Powoduje to osłabianie rośliny i może utrudnić przyjęcie się jej w nowym miejscu.

Regularne nawożenie jest kluczowe, aby zapewnić bonsai odpowiednie warunki do wzrostu. Gleba powinna być wzbogacana w składniki odżywcze stosownie do pory roku, używając nawozów o wysokiej zawartości azotu na wiosnę, a potasu i fosforu w okresie letnim oraz jesiennym.

Istotne jest także, aby monitorować stan odżywienia rośliny, dostosowując dawki nawozu w zależności od tempa wzrostu i kondycji drzewka. Przy odpowiedniej pielęgnacji, bonsai nie tylko zachwyci swoim wyglądem, ale również będzie zdrowsze i bardziej odporne na choroby oraz szkodniki.