JAK ZWALCZAĆ ŚLIMAKI metodami naturalnymi? Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

2024-05-29 14:31

Gdy warunki sprzyjają mogą zniszczyć nasze rabaty i grządki. Co zrobić, by do tego nie dopuścić?

JAK ZWALCZAĆ ŚLIMAKI metodami naturalnymi? Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

i

Autor: Getty Images

Ślimaki lubią miejsca cieniste, wilgotne i osłonięte od wiatru. Najaktywniejsze są w nocy. Winniczki – duże ślimaki o szaro-beżowych muszlach – są najmniej szkodliwe, bo żywią się głównie zwiędłymi częściami roślin. Zjadają też jaja innych ślimaków, więc z punktu widzenia ogrodnika pełnią pożyteczną rolę. Niezbyt groźne są też ślimaki gajowe o pasiastych skorupach.

Które ślimaki najbardziej szkodzą?

Główni niszczyciele ogrodowych rabat i grządek to pomrowy – ślimaki nagie osiągające nawet 20 cm długości. Prowadzą nocny tryb życia. Optymalna dla nich temperatura to 10–20°C. Źle znoszą wyższą oraz niską poniżej –3°C. Nie mają muszli, więc chronią się w miejscach ciemnych i wilgotnych: w ziemi, pod deskami lub kamieniami, wśród gęstej roślinności, w piwnicach i studzienkach kanalizacyjnych. Jeśli warunki są sprzyjające, mogą pojawić się masowo i sprawić wiele problemów. Aby uniknąć stosowania w ogrodzie preparatów chemicznych, warto stworzyć warunki niekorzystne dla ślimaków, a opryskiwać je wywarami i wyciągami roślinnymi.

Dobry plan nasadzeń

  • Zrezygnować z sadzenia roślin najchętniej zjadanych przez ślimaki. Są to azalie, cynie, dalie, funkie, lilie, niecierpki, astry chińskie, a także groszek pachnący, lewkonia letnia, rozchodnik okazały, serduszka okazała. 
  • Sadzić rośliny, których ślimaki nie tolerują: np. bez czarny, płomyk wiechowaty (floks), gorczyca biała, hyzop lekarski, krwawnik pospolity, nasturcja wielkokwiatowa, orlik pospolity, parzydło leśne, szałwia lekarska, tymianek właściwy, macierzanka piaskowa, wilczomlecze.

Prace pielęgnacyjne

  • Zlikwidować sterty gałęzi, kamieni, cegieł, desek, które służą ślimakom za kryjówki i chronią przed naturalnymi wrogami, 
  • Kosić wysoką trawę w ogrodzie i wokół niego, bo tam ślimaki znajdują schronienie, 
  • Spulchniać glebę i przesuszać ją (kilka dni), bo to szkodzi jajom i młodym ślimakom, 
  • Spulchniać glebę po pierwszych przymrozkach (bez zagrabiania), bo chłód zniszczy jaja ślimaków złożone w szczelinach i jamkach, 
  • Podlewać tylko rano, bo podlewaniem wieczornym stwarzamy ślimakom idealne warunki żerowania, 
  • Rozkładać między roślinami gałązki bzu czarnego, wrotycza, krwawnika, 
  • Tworzyć wokół roślin lub całych grządek bariery z piasku zmieszanego z popiołem (szer. ok. 20 cm),  
  • Przywabić do ogrodu naturalnych wrogów żywiących się ślimakami, czyli ptaki, jeże, jaszczurki, ropuchy, ryjówki, 
  • Spulchniać glebę po pierwszych przymrozkach (bez zagrabiania), bo to niszczy jaja ślimaków, złożone w szczelinach i jamkach,
  • Spryskiwanie szczególnie atakowanych roślin odwarem z papryki rocznej (1 kg owoców zalać 10 l wody i gotować godzinę, odstawić na 48 godzin, przetrzeć przez sito, przecedzić).
Aby skutecznie zminimalizować populację ślimaków w ogrodzie, warto także rozważyć zastosowanie biologicznych metod kontroli. Szczególnie skutecznym rozwiązaniem jest wypuszczenie do środowiska nicieni z rodzaju Phasmarhabditis hermaphrodita, które naturalnie pasożytują na ślimakach. Nicienie te są bezpieczne dla ludzi, zwierząt domowych i roślin, a jednocześnie efektywnie redukują populację szkodników. Produkty zawierające te nicienie można nabyć w formie granulatu do rozpuszczenia w wodzie, którą następnie podlewa się zainfekowane miejsca. Zastosowanie tej metody nie tylko zmniejsza liczbę ślimaków, ale również wspiera równowagę ekologiczną w ogrodzie, eliminując konieczność stosowania chemicznych pestycydów.

Drzewa liściaste - czy znasz ich nazwy?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się to drzewo?
robinia