Jakie kwiaty nadają się na suszone bukiety? Jak je suszyć?

2024-06-02 23:18

Najczęściej – jeśli decydujemy się na suszenie kwiatów – robimy to, wieszając je główkami w dół albo wkładając między kartki książek. Ale nie każdy kwiat lub roślinę można suszyć w ten sposób. Mówimy, jakie są sposoby suszenia kwiatów na jesienne bukiety.

Jakie kwiaty nadają się na suszone bukiety? Jak je suszyć?

i

Autor: Getty Images

Suszenie w wazonie

W ten sposób suszy się kwiaty o mocnych łodygach, takie jak trawy, hortensje, gipsówkę, hortensję, ostróżkę ogrodową, rozchodnik. Wstawia się je do wazonu, do którego wlewa się odrobinę wody i czeka, aż rośliny uschną. Nie jest to skomplikowana technika – przecież nie raz uschły nam roślinne bukiety, którym zapomnieliśmy wymieniać wodę. Jeśli tak się stanie, zasuszone kwiaty można delikatnie wyjąć z wazonu i bukietu, przechować w pudełku i zostawić do późniejszego wykorzystania. W wazonie, ale bez wlewania do niego wody suszy się zboża, makówki i owocostany baldaszkowatych. Rośliny suszone na mokro  nie tracą gwałtownie naturalnych barw, bo mają dostęp do wody, ale niektórym mogą opaść łebki, na przykład niektórym różom. By tego uniknąć, można oprzeć je na metalowej, plastikowej lub drewnianej kratce wstawionej do wazonu lub zrobić główkom podpórkę z cienkiego drutu.

Wieszanie główkami w dół

To najpopularniejszy i najbardziej powszechny sposób suszenia kwiatów. Tak suszy się miechunki, róże, ostróżki, chabry, zioła, suchołuski, suchliny, ostróżki, hortensje, miechunki, róże, krwawniki, zatrwian oraz owoce jarzębiny i róży.  Rośliny duże i dorodne wiesza się pojedynczo, drobniejsze – powiązane w pęczki. By w czasie suszenia nie wyblakły i się nie zakurzyły, można osłonić je kawałkiem płótna lub gazą.

Wkładanie między kartki książek

To kolejny bardzo popularny sposób suszenia kwiatów. Rośliny umieszcza się między dwoma warstwami bibuły (może być też kilka płatów lignin), wkłada między kartki książki i mocno przyciska stosem innych książek lub gazet. Od czasu do czasu warto do roślin zajrzeć, by wymienić bibułę. Z powodu wilgoci, jaką wchłania z rośliny i braku powietrza możne ona (i bibuła) spleśnieć. Metodą ta można suszyć: bratki, fiołki, liście, groszek pachnący, płatki róż i innych kwiatów oraz roślin – powinny one być płaskie.

Za pomocą środków pochłaniających wodę

Zanim będziemy suszyć rośliny w ten sposób, trzeba im krótko obciąć łodygi, by zmieściły się do pojemników. Mogą to być na przykład metalowe pudełka po czekoladkach lub ciastkach. Najpierw wsypujemy środek pochłaniający wilgoć (żel krzemionkowy, piasek, boraks, sól), na nim układamy kwiaty i ponownie dosypujemy preparatu, zakrywając nim całe kwiaty i wsypując go także między płatki.

Rośliny suszone w żelu będą gotowe po około 48 godzinach, na te suszone w innych pochłaniaczach wilgoci trzeba poczekać dłużej, w boraksie około 10-12 dni, w piasku – nawet 3 tygodnie. Pojemnik z kwiatami suszącymi się w żelu krzemionkowym musi być szczelnie zamknięty, by żel nie wciągał wilgoci z powietrza. Kwiaty tak suszone są bardzo kruche.

Utrwalanie w glicerynie

Kwiaty suszone (konserwowane) w ten sposób wyglądają jak świeże. Liście i kwiaty mają niezmieniony kształt i naturalny połysk. Jedynie ich barwa nieco się zmienia na brązowozieloną, ponieważ gliceryna powoduje rozkładanie się chlorofilu (zielonego barwnika roślin).

Utrwalanie w glicerynie polega na zanurzaniu roślin w roztworze gliceryny z ciepłą wodą (proporcje zleżą od stopnia zdrewnianie łodyg wybranych roślin i wynoszą 6-7 części wody i 4-3 części wody). Do roztworu wkładamy rośliny i ustawiamy w chłodnym miejscu na 5-7 dni, aż liście nieznacznie zmienią barwę i będą lekko błyszczeć. W taki sposób świetnie konserwuje się gałęzie buka, wiązu, klonu, brzozy, bluszczu, aspidistry, a także: gipsówkę, nawłoć, hortensję.

Suszenie za pomocą mikrofalówki

Suszenie kwiatów za pomocą mikrofalówki to nowoczesna metoda, która pozwala na szybkie i skuteczne usunięcie wilgoci z roślin, zachowując przy tym ich naturalne barwy i kształty. Aby zastosować tę technikę, należy umieścić kwiaty w naczyniu żaroodpornym, najlepiej przysypane warstwą krzemionkowego żelu, który skutecznie pochłania wilgoć. Mikrofalówkę ustawia się na niską moc i suszy rośliny przez 2-5 minut, w zależności od typu i wielkości suszonych kwiatów. Po wyjęciu z mikrofalówki należy pozostawić naczynie z kwiatami do całkowitego ostygnięcia. Suszenie w mikrofalówce jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują szybko utrwalić rośliny, m.in. do celów dekoracyjnych czy artystycznych.

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński