Jakie odmiany pomidorów wybrać do uprawy w ogrodzie?

2024-05-29 4:30

Odmiany pomidorów. Jakie pomidory wybrać do uprawy w ogrodzie. Pomidory są bardzo zdrowe, dlatego warto uprawiać je w ogrodzie. Jednak, by mieć doskonałe plony, trzeba nie tylko przygotować podłoże, ale też wybrać odpowiednią odmianę pomidorów. Inne odmiany pomidorów udają się w gruncie, jeszcze inne nadają się do uprawy pod folią. Jakie pomidory uprawiać w ogrodzie? Jakie odmiany pomidorów wybrać do uprawy w ogrodzie?

Jakie odmiany pomidorów wybrać do uprawy w ogrodzie?

i

Autor: Getty Images

Do uprawy w ogrodzie nadają się doskonale wysoko rosnące odmiany pomidorów  do prowadzenia przy palikach lub linkach podwieszonych do stelażu z drewna lub metalu. Wysoko rosnące odmiany prowadzimy na jeden pęd, co oznacza, że gdy tylko pojawią się jakieś pędy boczne - usuwamy je. Gdy pojawią się trzy - cztery kwiatostany, z sadzonki pomidorów usuwamy wierzchołek głównego pędu, czyli ogławiamy roślinę, by nie rosła wyżej, a wszystkie jej soki skierowane były do owoców. Pomidory wysoko rosnące sadzimy w rzędach co 70 cm, zachowując między krzaczkami odległości 50-60 cm.

Zajmujące więcej miejsca w ogrodzie pomidory krzaczaste osiągają wysokość 40-50 cm. Są proste w uprawie, nie wymagają usuwania pędów bocznych, ale łatwiej ulegają zakażeniom chorobami grzybowymi i dają mniejsze owoce. Sadzimy je w rozstawie 50 x 50 cm.

Warto pamiętać, że od tego czy pomidory zamierzamy uprawiać pod osłoną, czyli w szklarni lub tunelu foliowym, czy też bez osłony - bezpośrednio w gruncie - dobieramy odpowiednie odmiany. Pamiętajmy też, że odmiany pomidorów malinowych nie nadają się do uprawy pod folią, bo wysokie temperatury i panująca w folii wilgotność powoduje pękanie skórki na delikatnych malinówkach.

Jakie odmiany pomidorów do uprawy w gruncie?

Do uprawy pod folią lub szkłem są mieszańce F1, odporne genetycznie na warunki panujace pod osłonami. Hodowcy amatorzy narzekają co prawda, że ze smakiem tych owoców bywa różnie, bo tego mieszańce przeznaczone są przede wszystkim do masowej produkcji, dlatego dają co prawda dużo owoców, ładnie wyglądają i są odporne na choroby.

Malinowy Bawole Serce – odmiana późna, wysoka, wymagająca podpór, o bardzo dużych, mięsistych owocach w kształcie serca.

Malinowy Warszawski – odmiana wczesna, wysoka, wymagająca podpór, o dużych, mięsistych, okrągłych owocach.

Krakus – odmiana średnio późna wysoka, wymaga podpór. Nadaje się również do uprawy pod osłonami. Odmiana o dużych, kulistych owocach.

Jawor – odmiana wczesna, karłowa, o średniej wielkości, kulistych owocach bez piętki, o masie około 100 g. Bardzo plenna, odporna pękanie, nadaje się do uprawy w większym zagęszczeniu. Ma bardzo smaczne owoce nadające się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do przetwórstwa.

Koralik – odmiana pomidorów koktailowych średnio wczesna, krzewiasta, ale wymagająca palikowania, ze względu na rozłozystość krzaczków, bardzo plenna, o gronach maleńkich, kulistych owoców.

Faworyt - odmiana średniowczesna przeznaczona do uprawy w gruncie przy palikach. Owoce bardzo duże, osiągające wagę do 0,4 kg, z cienką, malinową skórką. Miąższ smaczny, z niewielką ilością nasion.

Złoty Ożarowski - odmiana średnio wczesna, bardzo plenna, odporna. Odmiana o ciągłym wzroście i pięknych pomarańczowych owocach dużych i bardzo dużych (średnia masa około 120 g), gładkie, bez piętki, bardzo smaczne. Polecana do uprawy w gruncie przy palikach, udaje się również w tunelach foliowych.

Yellow Pearghaped - odmiana wysoka, bardzo plenna, rodzi niewielkie słodkich pomidorów.

Vilma - odmiana gruntowa bardzo plenna i samokończąca, o cennych walorach smakowych. Owoce bardzo drobne, czerwone, kuliste o masie 15-20 g. Rośliny nisko rosnące, nadają się do pojemników na balkonach.

Sungella - odmiana, która rośnie do wysokości do 40 cm. Owoce okrągłe barwy żółtej, o średnicy 2 cm. Uprawiać można w gruncie, donicach lub w skrzynkach balkonowych. Zbiór od początku do końca sierpnia.

Odmiany pomidorów pod folię - jakie?

Robin - mieszaniec F1. Odmiana wczesna, bardzo plenna, polecana do uprawy wiosennej i jesiennej w podłożu tradycyjnym. Rośliny o silnym wzroście. Owoce kulisto-spłaszczone, o masie 200-220 g, mięsiste, o dobrze wybarwionym miąższu.

Mercury- odmiana wczesna, bardzo plenna i smaczna polecana do uprawy wiosną i jesienią. Rośliny o zwartym pokroju, krótkich międzywęźlach. Owoce kuliste do lekko spłaszconych, o barwie głębokiej czerwieni, twarde, mięsiste. Osiągają masę 140-160g, bardzo smaczne.

Baron – odmiana średnio wczesna, wysoka, wymagająca podpór, o dużych, kulistych owocach.

Podczas planowania uprawy pomidorów warto również zwrócić uwagę na warunki glebowe oraz nawożenie. Pomidory preferują gleby żyzne, dobrze przepuszczalne, o pH od 5,5 do 6,8. Ważne jest regularne nawożenie, zarówno przed sadzeniem, jak i w trakcie sezonu wegetacyjnego. Przed sadzeniem warto wzbogacić glebę kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem. W trakcie wzrostu pomidorów zaleca się stosowanie nawozów bogatych w potas, który wspomaga rozwój owoców, oraz azotu w umiarkowanej ilości, aby uniknąć nadmiernego wzrostu liści kosztem owoców. Dobrym rozwiązaniem może być również stosowanie nawozów wieloskładnikowych specjalnie przeznaczonych do pomidorów, które zapewnią roślinom wszystkie niezbędne mikro- i makroelementy. Regularne podlewanie jest kluczowe, szczególnie w okresach suszy, jednak należy unikać nadmiernego zalewania, które może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych i gnicia korzeni.

Te warzywa rosną niemal w każdym ogródku! Czy rozpoznasz je po zdjęciu?

Pytanie 1 z 10
Jaką nazwę nosi warzywo widoczne na zdjęciu?
Co to za warzywo?