Większość naszego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, których powietrze, według WHO, jest bardziej zanieczyszczone od tego na zewnątrz. Źródłem szkodliwych związków są m.in. urządzenia elektroniczne, detergenty, kuchenka gazowa, wykładziny, dym papierosowy i zbyt wysoka wilgotność, która sprzyja rozwijaniu się grzybów i pleśni. Aby dobrze czuć się w domu, poprawić jakość powietrza i nasz stan zdrowia wystarczy uprawiać odpowiednie rośliny doniczkowe o właściwościach leczniczych.
Warto w mieszkaniu trzymać sansewierie gwinejską, kaktus bożonarodzeniowy zwany również zygokaktusem albo aloes drzewiasty. Wszystkie te rośliny pochłaniają nocą dwutlenek węgla, wydzielając w zamian tlen. Właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne ma olejek geraniowy wydzielany przez wonną pelargonię, czyli geranium, zwane potocznie anginką. Niszczy gronkowce i paciorkowce oraz wirusy. Ponadto działa antydepresyjnie, zmniejsza napięcia nerwowe i lękowe oraz łagodzi infekcje skórne.
Energetyzujące aromaty relaksujące i uspokajające wydziela jaśmin lekarski oraz gardenia. Dla poprawy koncentracji powinniśmy uprawiać drzewko pomarańczowe i cytrynowe. Doskonałe właściwości nawilżające powietrze mają paprotki. Kwiaty skutecznie oczyszczają powietrze z toksycznych substancji wydzielanych przez meble, farby, wykładziny, łagodzą promieniowania cieków wodnych oraz neutralizują promieniowanie emitowane z monitora komputera i telewizora.
Dobrze jest w sypialni ustawić doniczki ze skrzydłokwiatem, który w rankingu przyjaznych dla nas roślin zajmuje bardzo wysokie miejsce. Nie tylko nawilży powietrze, ale usunie zanieczyszczenia, gdyż ma podobnie jak paprotki zdolność pochłaniania acetonu, formaldehydu, benzenu i toulenu. Aranżując przestrzeń zgodnie ze wschodnią sztuką feng- shui pamiętajmy, że rośliny o okrągłych i miękkich liściach (bluszcz, begonia) wydzielają łagodną energię, natomiast te z twardymi, ostro zakończonymi liśćmi (sanseweria, agawa) prowokują do działania, dlatego ustawiamy je w pomieszczeniach, w których pracujemy.
Oprócz wymienionych wcześniej roślin, doskonałym wyborem do domowych wnętrz mogą być również epipremnum złociste i fikus benjamina. Epipremnum złociste, znane również jako 'Devil's Ivy', jest niezwykle efektywnym naturalnym filtrem powietrza, zdolnym do usuwania formaldehydu, ksylenów i toluenu. Fikus benjamina, mimo że bardziej wymagający w pielęgnacji, również wspaniale oczyszcza powietrze z toksyn takich jak formaldehyd, toluen i trichloroetylen. Obie rośliny są również cenione za ich zdolność do zwiększania wilgotności powietrza, co może być szczególnie korzystne w okresie zimowym, kiedy ogrzewanie zmniejsza poziom wilgotności w domach. Regularne podlewanie, odpowiednie światło i dbałość o odpowiednią wilgotność podłoża zapewnią tym roślinom zdrowy wzrost, dzięki czemu będą mogły w pełni wykorzystać swoje właściwości prozdrowotne.