Jakie rośliny posadzić obok wrzosów? Gatunki, które lubią kwaśną ziemię

2024-08-30 9:41

Wrzosy dobrze rosną w sąsiedztwie drzew i krzewów iglastych. Obok wrzosów można sadzić rośliny, które podobnie jak one lubią kwaśną glebę i słoneczne miejsce, a kwitną wiosną lub latem. Dzięki nim rabata będzie barwna przez cały sezon. Jakie gatunki wybrać?

Kalmia wąskolistna

i

Autor: Getty Images
  • Azalie – niskie odmiany osiągają zaledwie 40 cm, wysokie dorastają do 200 cm wysokości. Kwiaty barwy białej, żółtej, pomarańczowej, łososiowej, różowej lub fioletowej rozwijają się w maju i czerwcu. Azalie powinny być podlewane obficiej niż wrzosy. Mogą rosnąć w półcieniu i cieniu.

  • Brukentalia ostrolistna – dorasta do 10-15 cm. Jest podobna do wrzosu, ma szarawe, zimozielone liście. Jasnoróżowe kwiaty zebrane w gęste kłosy pojawiają się już w czerwcu.

  • Dabecja kantabryjska – dorasta do 30 cm wysokości. Zimozielone liście z wierzchu są intensywnie zielone, od spodu srebrno omszone. Od lipca do jesieni roślina obsypana jest jasnoróżowymi kwiatami, przypominającymi drobne dzwonki. Dabecja lubi glebę wilgotną, dlatego powinna być obficiej podlewana niż wrzosy.

  • Golteria rozesłana – zimozielona płożąca krzewinka dorasta do 15 cm wysokości. Ma błyszczące, ciemnozielone liście i niepozorne białe kwiaty latem. Jej czerwone, okrągłe owoce mogą pozostawać aż do wiosny. Golteria lepiej rośnie w półcieniu – posadzonej w słonecznym miejscu trzeba zapewnić stale wilgotną glebę.

  • Kalmia wąskolistna – osiąga 100 cm wysokości, ma zimozielone liście. Czerwone lub różowe kwiaty rozwijają się w czerwcu i lipcu. Woli wilgotną glebę.

  • Wrzosiec krwisty – niska krzewinka tak bardzo podobna do wrzosu, że gdyby nie pora kwitnienia (II-IV, zależnie od pogody), można by ją z nim pomylić. Kwiaty zależnie od odmiany są białe lub w różnych odcieniach różu. Wrzośce przycina się tuż po przekwitnięciu.

Pieris japoński – dorasta do 1,5 metra wysokości, tworząc gęste, zwarte krzewy. Znany ze swoich dekoracyjnych, zimozielonych liści, które młode przyjmują intensywne, czerwone ubarwienie, z czasem zmieniające się na ciemnozielone. Kwiaty białe, drobne, zebrane w wiechowate kwiatostany, pojawiają się w marcu i kwietniu. Pieris japoński preferuje półcień oraz kwaśną, przepuszczalną glebę, regularne podlewanie jest niezbędne, szczególnie w okresach suszy. Stanowi ozdobę zarówno w ogrodach wrzosowiskowych, jak i w zestawieniach mieszanych.