Lawenda jest stosunkowo łatwa w uprawie. Dlaczego usycha? Wina leży po naszej stronie!

2024-08-16 18:35

Lawendę kojarzymy przede wszystkim z przyjemnym, relaksującym aromatem. Ta roślina jest wysoko ceniona w aromaterapii, ale nie tylko. Używa się jej także przy tworzeniu kosmetyków, a dzięki swojemu intensywnemu zapachowi pełni ona funkcję naturalnego środka odstraszającego owady oraz znajduje zastosowanie w kuchni. Dlaczego zatem tak często usycha? Wina leży po naszej stronie! Tłumaczymy.

Lawenda jest stosunkowo łatwa w uprawie. Dlaczego usycha? Wina leży po naszej stronie!

i

Autor: pixabay, zdjęcie poglądowe

Lawenda ma piękne, fioletowe kwiaty, które dodają uroku każdemu ogrodowi i przestrzeni. Najbardziej charakterystycznym szczegółem jest jednak jej zapach. Choć niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy, badania potwierdzają, że działa on uspokajająco, redukuje stres i sprzyja relaksowi. Roślina ta jest często wykorzystywana w produktach do pielęgnacji ciała oraz jako naturalny środek do poprawy jakości snu.

Lawenda jest zazwyczaj uważana za roślinę stosunkowo łatwą w uprawie, pod warunkiem, że zapewni się jej odpowiednie warunki.

Lawendę możemy sadzić zarówno w ogrodach, jak i w doniczkach. Jeśli zdecydujemy się na drugą z opcji pamiętajmy by nie popełnić kardynalnego błędu, który robi wielu Polaków. Chodzi o zbyt małą doniczkę, która z kilku powodów będzie zabójcza dla naszej rośliny.

Dlaczego zbyt mały pojemnik jest niebezpieczny dla lawendy?

Pierwszym z powodów jest ograniczony rozwój korzeni. Lawenda ma silny system korzeniowy, który potrzebuje przestrzeni do rozwoju. Zbyt mała doniczka ograniczy ich wzrost, co doprowadzi do ich zagęszczenia i stłoczenia.

Lawenda preferuje dobrze napowietrzone podłoże, a w zbyt małym pojemniku narazimy też naszą sadzonkę na złą cyrkulację powietrza. stagnacja wilgoci może prowadzić do chorób grzybowych i gnilnych. Zastój wody w doniczce, która nie dotrze do korzeni, i nadmierna wilgoć doprowadzi do gnicia i chorób grzybicznych.

Częsty skok w poziomie wilgoci również nie jest dobry dla lawendy, która jest wrażliwa na jej nadmiar. Częste przesuszenie i późniejsze zalanie gleby dużą ilością wody przyczynia się do tego, że roślina zamiast rosnąć będzie usychać.

Dlaczego lawenda usycha?

Nie tylko zbyt mały pojemnik jest zabójczy dla lawendy. Roślina potrzebuje pełnego słońca do zdrowego wzrostu. Jeśli będzie posadzona w cieniu – obumrze. Roślinę osłabić może niedobór kluczowych składników odżywczych, takich jak azot, fosfor czy potas.

Ważna jest tutaj także odpowiednia gleba. Zbyt wilgotna może prowadzić do problemów z korzeniami. Postawmy zatem dobrze przepuszczalną, piaszczystą lub kamienistą glebę. Pamiętajmy także o tym, by nie podlewać jej zbyt często. Lawenda jest odporna na suszę i nie toleruje nadmiaru wody.

Jak dbać o lawendę? Jak często podlewać lawendę?

Lawenda jest stosunkowo łatwa w uprawie, jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki. Zadbajmy przede wszystkim o:

  • odpowiednie podlewanie – umiarkowane, zazwyczaj co 1-2 tygodnie,
  • odpowiedni drenaż – zapobiegający zaleganiu wody na dnie
  • nasłonecznienie - najlepiej w pełnym słońcu, gdzie będzie mogła otrzymać co najmniej 6-8 godzin światła dziennie,
  • regularne przycinanie,
  • usuwanie martwych i chorych pędów, aby poprawić cyrkulację powietrza,
  • zapewnienie ochrony na zimę np. przykrycie materiałem izolacyjnym.