Masz tę roślinę w ogrodzie? Zgłoś to koniecznie! Inaczej dostaniesz nawet milion złotych kary

2024-07-30 9:10

Niegdyś można ją było posiadać w ogródki, teraz w Polsce trafiła na listę inwazyjnych gatunków obcych (IGO)! Mowa o pistii rozetkowatej. Zwana sałatą wodną od sierpnia będzie uważana za roślinnego szkodnika. Co, jeśli mamy ją w naszych ogrodach? Lepiej nie zwlekać i powiadomić Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

pistia rozetowata

i

Autor: pixabay pistia rozetowata

Pistia rozetowata, co to za roślina?

Pistia rozetkowa - nazywana też topianem, sałatą wodną lub po prostu pistią - jest dużą rośliną pływającą. Występuje głównie w stojących lub wolno płynących ciepłych zbiornikach wodnych. Z wyglądu przypomina nieco sałatę - stąd jedna z jej nazw. Posiada grube liście, osiągające nawet 15 cm długości i 8 cm szerokości, które pozwalają jej utrzymywać się na wodzie, a także rozbudowany pierzasty system korzeniowy o długości do 20 cm. 

Pistia rozetkowa na liście IGO

Posiadacze pistii rozetowatej w swoich ogrodach, oczkach wodnych i akwariach powinni bacznie śledzić zmiany w przepisach. Jedną z nich w lipcu 2022 roku zafundowała im Komisja Europejskia. Jak się okazuje - zgodnie z danymi przekazanymi przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska - na mocy jej rozporządzenia wykonawczego, zaktualizowana została lista inwazyjnych gatunków obcych (IGO) stwarzających zagrożenie dla fauny i flory Unii Europejskiej.

Co oznacza ono w praktyce? Od 2 sierpnia 2024 roku lista wydłuży sie o kilka kolejnych gatunków. Za inwazyjne gatunki obce uznawane będą od przyszłego miesiąca takie rośliny jak pistia rozetkowa (Pistia stratiotes) i zwierzęta: ryba przydenka żebrowata (Fundulus heteroclitus) oraz żaba platana szponiasta (Xenopus laevis).

Czym są inwazyjne gatunki obce?

Jak możemy przeczytać na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska:

Inwazyjne gatunki obce (IGO) to rośliny, zwierzęta, patogeny i inne organizmy, które nie są rodzime dla ekosystemów i mogą powodować szkody w środowisku lub gospodarce, lub też negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka. W szczególności IGO oddziałują negatywnie na różnorodność biologiczną, w tym na zmniejszenie populacji lub eliminowanie gatunków rodzimych, poprzez konkurencję pokarmową, drapieżnictwo lub przekazywanie patogenów oraz zakłócanie funkcjonowania ekosystemów.

Wysokie kary za pistię rozetkową w ogrodzie

Co zrobić w sytuacji, gdy ktoś posiada pistię rozetkową w swoim ogrodzie czy oczku wodnym? Lepiej nie zwlekać z poinformowaniem o tym Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Osoby posiadające roślinę w swoim otoczeniu muszą liczyć z koniecznością uzyskania na nią zezwolenia. Wniosek o nie należy złożyć właśnie do GDOŚ.

Co grozi w sytuacji, gdy posiadanie pistii rozetowatej nie zostanie zgłoszone? Sytuacja taka może mieć poważne konsekwencje. Może wiązać się z nałożeniem nawet milionowej kary! Dotyczy to wszystkich gatunków - ich sprzedaży, transportu lub przetrzymywania - znajdujących się na liście IGO! Za naruszenie przepisów grozi także kara aresztu lub pozbawienia wolności...