Ogród miejski – jak urządzić mały ogród?

2024-05-31 6:25

Mały ogód zazwyczaj jest ogrodem miejskim, który wiele oóśb uważa za trudny do urządzenia. Ale nawet na kilkudziesięciu metrach kwadratowych, czyli tylu, ile ma na niejeden ogród miejski, można urządzić funkcjonalny, przytulny i kameralny zielony zakątek.

Ogród miejski – jak urządzić mały ogród?

i

Autor: Getty Images

Urządzając mały ogród trzeba pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym będzie on sprawiał wrażenie oazy spokoju, pomimo bliskości sąsiadów.

Mały ogród - zacieramy granice

W małym ogrodzie dominującym elementem jest często ogrodzenie. Masywne i wysokie optycznie zmniejsza działkę. Można temu zapobiec ukrywając je na przykład za roślinami. Po pierwsze nie będzie przytłaczało, po drugie brak wyraźnej granicy sprawi, że ogród pozornie rozrośnie się, bo nie będzie wiadomo, gdzie tak naprawdę się kończy. Jeżeli otoczenie działki jest atrakcyjne (na przykład las, łąka) można postawić ażurowy płot, żeby przyroda z zewnątrz „weszła” na posesję. Ogrodzenie czy budynek sąsiada można też potraktować jako ramy ogrodu, podobnie jak ściany w pokoju. Umiejętnie zagospodarowane, zsynchronizowane kolorystycznie z resztą działki, staną się dobrym tłem kompozycji.

Dobrze jeśli dom i ogród tworzą całość. Połączenie strefy wewnętrznej i zewnętrznej budynku, na przykład przez użycie podobnych materiałów czy zastosowanie tych samych barw (szczególnie nawierzchni) daje złudzenie jednej rozległej przestrzeni. 

Mały ogród - maksymalnie wykorzystujemy przestrzeń

Mały ogród możemy potraktować jak salon na świeżym powietrzu. Urządzamy go podobnie jak pokój w domu – meblami są mała architektura i rośliny. Ważna jest konsekwencja działania. Nie należy stosować zbyt wielu elementów i kolorów, bo może powstać wrażenie zagracenia. Na małej przestrzeni istotny jest każdy skrawek terenu i przemyślane działanie.

Dlatego murek oporowy warto potraktować także jako siedzisko, a ustronny zakamarek między boczną ścianą domu a ogrodzeniem przeznaczyć na miejsce wypoczynku. Ważna jest dbałość o detale – w małych ogrodach, zawsze oglądanych z bliska, wszelkie niedociągnięcia są bardzo widoczne. Dotyczy to między innymi roślin, które muszą być zadbane i zdrowe. Na bardzo małej działce może nie być miejsca na trawnik. Jeżeli mamy dzieci, które bawią się w ogrodzie, utrzymanie trawy w dobrej formie jest trudne, a często niemożliwe. Zamiast darni można położyć nawierzchnię, która będzie pasowała do wystroju ogrodu.

Mały ogród - zastosowanie pionowych rozwiązań

W małych ogrodach warto rozważyć zastosowanie pionowych rozwiązań, które pozwolą na efektywne wykorzystanie przestrzeni. Wiszące donice, pionowe ogrody i trejaże z pnączami to doskonałe sposoby na maksymalizację powierzchni użytkowej. Pionowe ogrody, wykonane z modułowych paneli, umożliwiają uprawę roślin nawet na niewielkim skrawku terenu. Można sadzić w nich zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła czy małe warzywa. Trejaże obsadzone roślinami pnącymi, takimi jak winorośl czy bluszcz, nie tylko dodadzą zieleni, ale również stworzą dodatkową warstwę prywatności. Dzięki takim rozwiązaniom mały ogród stanie się bardziej funkcjonalny, a jednocześnie zachowa estetyczny wygląd.

Kwitnące rośliny doniczkowe. Czy rozpoznasz wszystkie?

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
Anturium