Te kwiatki rosną w co drugim ogródku. Mało kto wie, że mają właściwości lecznice

2024-07-26 7:10

Aksamitki to rośliny, które sadzone są na skwerach i miejskich kwietniach. W dzisiejszych czasach coraz częściej spotyka je się w ogrodach czy na balkonach. Wymagania dotyczące uprawy tych roślin nie są wysokie, a okazuje się, że aksamitki mają mocne właściwości lecznicze. Szczegóły na ten temat znajdziecie w naszym artykule.

Aksamitki

i

Autor: Getty Images

Czym są aksamitki? Co warto wiedzieć na ich temat?

Aksamitki to popularne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą kwitnąć przez cały sezon. Pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej. Mało osób wie, że aksamitki to rośliny lecznicze. Zawierają one bowiem flawonoidy, karotenoidy czy też ksantofile. Aksamitki wykorzystywane są z uwagi na wysoką zawartość luteiny i zeaksantyny, które zbawiennie działają na oczy, a konkretnie na siatkówkę oka. Wyżej wspomniane substancje niszczą wolne rodniki oraz pochłaniają światło niebieskie, generowane przez ekrany komputerów czy smartfonów. Stosowanie aksamitek mogą ograniczyć ilość światła niebieskiego nawet do 90 procent.

Jak wyglądają aksamitki?

Aksamitki mają różne kolory, w zależności od odmian. Kwiaty rośliny mogą być bowiem brązowe, żółte, pomarańczowe lub kremowe. Mają one różne wysokości - zazwyczaj od 30 do 50 cm, choć w tym miejscu trzeba nadmienić, że niektóre aksamitki mogą sięgać nawet 120 centymetrów. Liście aksamitki mają kolor ciemnozielony. Charakteryzują się specyficznym zapachem i poszarpanym brzegiem.

Lecznicze właściwości aksamitek

Aksamitki wykorzystywane są w ziołolecznictwie głównie ze względu na wysoką zawartośc luteiny i zeaksantyny, które chronią oczy, zapobiegając zwyrodnieniu plamki żółtej.

Niektóre odmiany aksamitek mają działania uspokajające. Ekstrakty z aksamitek mają wpływ na szybsze zasypianie i łagodzenie stresu.

Jak stosować aksamitkę w kuchni?

Aksamitka może być z powodzeniem wykorzystywana w kuchni. Można zrobić z niej różnego rodzaju ekstrakty - alkoholowe, olejowe czy wodne. Aksamitkę można także dodawać do różnego rodzaju potraw, takich jak zupy, surówki czy sałatki. Roślina nada bowiem goryczki i kwasowości do serwowanych dań. Jak sami zatem widzicie, aksamitki mają niezwykle bogate właściwości, z których warto korzystać.