Jest wiele odmian pnączy nadających się do uprawy na balkonie. Zajmują niewiele miejsca i często mają niewysokie wymagania. Wśród nich znajdują się odmiany wieloletnie i jednoroczne. Poniżej krótki przegląd roślin, które szybko stworzą ozdobną zasłonę od wiatru i sąsiadów.
Pnącza na balkon: groszek pachnący
Jedną z popularnych roślin na balkon o dużych walorach ozdobnych jest groszek pachnący. Groszki dostępne są w różnych kolorach, od bieli, poprzez róż, fiolet, błękit i purpurę, aż do odmian o kwiatach z marmurkowym wzorem (groszek pachnący senator). Groszek pachnący wysiewamy w marcu w warunkach domowych, ale już w kwietniu rośliny nadają się do przesadzenia na balkon.
Należy pamiętać o zachowaniu odległości pomiędzy sadzonkami oraz zabiegach pielęgnacyjnych, przede wszystkim o regularnym przycinaniu kwiatów, dzięki czemu groszek pachnący będzie się rozrastał. Na balkonie można uprawiać również groszek cukrowy, który nie będzie miał tak dużych walorów ozdobnych, ale za to dostarczy bogatych w wartościowe składniki odżywcze strączków.
Inne jednoroczne pnącza na balkon
Inne popularne pnącza na balkon to szybko rosnące wilce i powoje, które uprawia się z nasion. Ze względu na to, że są roślinami jednorocznymi, cechuje je duża intensywność wzrostu.
Wieloletnie pnącza na balkon: powojniki
Wśród wieloletnich roślin na balkon popularnością cieszą się powojniki, które wydają duże, ozdobne kwiaty. Są to jednak pnącza dużo bardziej wymagające od pospolitego wilca czy nawet pachnącego groszku, dlatego należy poświęcić im trochę więcej czasu oraz poznać kilka zasad dotyczących pielęgnacji.
Pielęgnacja powojników
Pędy powojników powinny być przycinane. W przypadku roślin kwitnących wiosną i latem, wczesną wiosną przeprowadza się cięcie bocznych, wybujałych pędów. Odmiany, które kwitną latem oraz wczesną jesienią są nieco łatwiejsze w uprawie, ponieważ przycina się wszystkie pędy na wysokość około 30 cm. Taki zabieg przyspieszy wzrost i wspomoże kwitnienie rośliny.
Innym zabiegiem, o którym należy pamiętać jest okrywanie powojników na zimę, zwłaszcza ich dolnych części, najbardziej narażonych na przemarzanie.