1. Poproś kogoś o to, by zadbał o twoje kwiaty
Nie ma lepszego sposobu, na to, by kwiaty przetrwały urlop w dobrej kondycji. Zwłaszcza długi urlop. Wiele zależy też od rodzaju roślin, jakie uprawiasz oraz od tego, jak cenne okazy masz w domu. Jednak nawet dwutygodniowy wyjazd kwiatom powszechnie uprawianym i pospolitym może zaszkodzić. Jeśli tylko jest to możliwe i niezależnie od zastosowanych innych sposobów, znajdź kogoś, kto może doglądać roślin podczas twojej nieobecności.
2. Ogranicz straty wody
Nie zostawiaj roślin na parapetach i przy mocno nasłonecznionych oknach, gdzie temperatura może mocno wzrastać i woda z gleby wyparuje szybciej. Przestaw je do pomieszczeń ocienionych (na przykład północnego) lub przynajmniej z dala od okna (na przykład zostaw je na podłodze tam, gdzie długo będzie jasno, ale nie docierają promienie słoneczne). Temperatura latem będzie wzrastać głównie w nasłonecznionych pomieszczeniach, które nie są wietrzone. Nie zostawiaj kwiatów w zamkniętym pokoju, niech jego drzwi będą otwarte. Otwórz też drzwi do kuchni i łazienki – tam są otwory wentylacyjne, dzięki który powietrze będzie krążyć.
3. Kup automatyczną konewkę
To domowy system „” składający się z transformatora z włącznikiem czasowym (potrzebuje podłączenia do prądu, transformator codziennie uruchamia nawadnianie na określony czas), pompy, przewodów rozdzielających, różnych rozdzielników wody, uchwytów mocujących. To rozwiązanie niezawodne, ale kosztowne. Jeśli często wyjeżdżasz lub masz wartościowe rośliny, zakup może okazać się konieczny.
4. Zastosuj hydrożel
Kupuje się go w sklepach ogrodniczych, miesza z ziemią, w której sadzi się rośliny. Preparat ten wchłania nadmiar wody i potem stopniowo oddaje ją roślinom. Dzięki temu pozwala znacznie zwiększyć odstępy pomiędzy kolejnymi podlewaniami. oddaje wodę stopniowo, więc ziemia będzie wilgotna tylko na tyle, na ile potrzeba i nie ma ryzyka przelania roślin.
5. Zrób sobie automatyczną konewkę
Butelkę po wodzie mineralnej (poj. 1,5 l) napełnij wodą do 3/4 objętości, zakręć, ale nie dokręcaj nakrętki do końca (po odwróceniu butelki woda powinna kapać), umieść butelkę (korkiem w dół) w doniczce z rośliną. Zanim taką konstrukcję zostawisz, wyjeżdżając na urlop, przetestuj ją, bo za luźno lub za mocno zakręcona nakrętka może sprawić, że woda będzie ciekła za szybko lub za wolno.
6. Ustaw rośliny poniżej dużego naczynia z wodą
Możesz zgromadzić je na przykład w wannie, w której też postawisz taboret, a na nim miskę z wodą. Między nią a donicami rozciągnij „przewód wodny”, na przykład z grubego bawełnianego sznurka, kawałka flaneli albo innej tkaniny. Woda powinna spływać do doniczek, a nie „ginąć” gdzieś po drodze, więc zanim wyjedziesz, zrób próbę i dobierz „przewód” (możesz spróbować okręcić go luźno folią). Im większa będzie różnica wysokości, tym szybciej woda będzie przesiąkać.
7. Zastosuj kulę nawadniającą
To ozdobna kula z kolorowego szkła z rurką doprowadzającą wodę (wyglądem przypomina karafkę). Po napełnieniu naczynia wodą rurkę wbijamy w ziemię w doniczce, a zgromadzona w kuli woda będzie powoli ja nawadniała. Kule są tak zrobione, by wodę dostarczać stopniowo, we właściwych ilościach.
8. Posadź rośliny w skrzynkach z nawadnianiem
Wyglądają jak zwykłe skrzynki balkonowe, ale mają podwójne dno. W dolnej komorze gromadzi się woda, która stopniowo przez wystające knoty przesiąka do wyższej komory, w której posadzone są rośliny. Otwór, przez który wlewa się wodę, znajduje się z boku – im większy, tym wygodniejszy. By woda stopniowo podsiąkała do komory i rośliny podbierały jej tyle, ile potrzebują, warto wybierać skrzynki z szerokimi knotami i perforowanym dnem pośrednim. Skrzynki z nawadnianiem muszą stać na podłożu idealnie prosto – dzięki temu woda nie będzie zbierać się w części pochylonej, co może grozić zalaniem roślin rosnących nad tą częścią i wysuszeniem tych po drugiej stronie.
9. Zainwestuj w system nawadniania kropelkowego
System nawadniania kropelkowego to zaawansowana metoda, która zapewnia stałe i równomierne dostarczanie wody bezpośrednio do systemu korzeniowego rośliny. Składa się z sieci węży i kroplowników, które można precyzyjnie umieścić w doniczkach lub na grządkach. Systemy te mogą być sterowane automatycznymi timerami, co pozwala na dokładne zaplanowanie podlewania nawet przy długiej nieobecności. Nawadnianie kropelkowe minimalizuje straty wody przez parowanie, co czyni go efektywnym i ekologicznym rozwiązaniem. Ponadto, niektóre systemy wyposażone są w czujniki wilgotności gleby, które automatycznie regulują podlewanie na podstawie aktualnych potrzeb roślin, co eliminuje ryzyko przelewania.