Początek września to ostatnia chwila na przycianie bukszpanu! Jak to zrobić?

2024-09-05 7:10

Bukszpan jest krzewem typowym dla ogrodów w stylu francuskim, w których niskie żywopłoty otaczają regularne rabaty (kwatery). Ale jest on też doskonały do tworzenia topiar – bardzo modnych ostatnio rzeźb roślinnych.

Jak przycienać bukszpan?

i

Autor: Getty Images

Bukszpan to gatunek wolno rosnący, ale długowieczny. Aby uzyskać spektakularną geometryczną formę krzewu, najlepiej już od początku przycinać jego pędy tak, by z czasem osiągnęły pożądany kształt.

Jak sadzić i pielęgnować bukszpan?

Do formowania bukszpanu warto wykorzystać specjalną konstrukcję, na przykład zrobioną z drutu. U jej podstawy sadzi się jeden lub kilka bukszpanów, a ich pędy rozpina na przygotowanym rusztowaniu i przycina je dwa razy w sezonie (wiosną oraz u schyłku lata), by się zagęściły. Skraca się też na krawędzi formy wszystkie te pędy, które poza nią przerastają. W ten sposób można stworzyć najróżniejsze kształty krzewów – od kul i sześcianów do form bardziej fantazyjnych.

Ogród francuski – jak go założyć?

Można również przycinać stare okazy. To przy okazji dobry sposób na ich odmłodzenie. W takim strzyżeniu pomocny będzie szablon (na przykład z kartonu lub cienkiej sklejki) z wyciętym kształtem – wzorem.

Gdy „rzeźba” osiągnie oczekiwany kształt, należy w ciągu sezonu przycinać pędy na tyle często, aby forma pozostawała jak najdłużej niezmienna.

Bukszpan w roli obwódki rabaty

Jeśli bukszpan chcesz wykorzystać jako klasyczną obwódkę rabaty, musi być równo posadzony, a potem, oczywiście, pieczołowicie strzyżony. Przy takim rozwiązaniu bukszpan tnie się na wysokość 25-40 cm. W środku utworzonych kwater (kwadratowych, prostokątnych, kolistych) można posadzić byliny, krzewy, rośliny jednoroczne, zrobić warzywniak lub wypełnić wnętrza murawą czy żwirem.

Cięcia formujące

Cięcie bukszpanu przeprowadza się w czerwcu i na przełomie sierpnia i września – najlepiej w pochmurne dni. To ważne, by zapobiec poparzeniu roślin.

Warto również pamiętać, że bukszpan jest rośliną podatną na choroby i szkodniki, dlatego regularne monitorowanie jego stanu zdrowia jest niezbędne. Najczęstszymi problemami mogą być rdza bukszpanowa oraz ćma bukszpanowa.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak przebarwienia liści, utrata wigoru czy obecność szkodników, warto niezwłocznie podjąć działania zaradcze, stosując odpowiednie środki ochrony roślin.

Regularne nawożenie, podlewanie w okresach suszy oraz ściółkowanie gleby wokół krzewu mogą dodatkowo wspomóc jego kondycję i wzmocnić naturalną odporność na patogeny.