Rośliny do wnętrz. Czy strelicja jest trudna w uprawie?

2024-05-30 9:32

Strelicja często nazywana jest rajskim ptakiem ze względu na niezwykły kształt i kolor kwiatów. W naszych warunkach klimatycznych jest uprawiana jako oryginalnie kwitnąca roślina doniczkowa będąca egzotyczną ozdobą wnętrz. Jak pielęgnować strelicję?

Rośliny do wnętrz. Czy strelicja jest trudna w uprawie?

i

Autor: Getty Images

Jakie walory ma strelicja?

Strelicja królewska (Strelitzia reginae), jeśli tylko zapewni się jej odpowiednie warunki uprawy to nie sprawia wielu kłopotów. Jest jedną z najbardziej okazałych i wytrzymałych ozdobnych roślin doniczkowych i chociaż pochodzi z Afryki bardzo łatwo adoptuje się do nowych warunków. Największy atut strelicji to oryginalne („rajskie”), pomarańczowe kwiaty z ciemnoniebieskimi słupkami, które ukazują się od lutego do września. Ozdobne są też sztywne, podłużne, zielone lub stalowoszare liście na długich (ponad 120 cm wysokości), grubych ogonkach. Strelicja jest rośliną dla cierpliwych – zaczyna kwitnąć średnio po 4-6 latach od posadzenia.

Jakie wybrać miejsce dla strelicji?

Strelicje powinny stać w miejscu jasnym i słonecznym, ale nie w pełnym słońcu. Na miejscu stale mocno nasłonecznionym będą słabo rosły. Najlepiej umieścić je w widnych i przewiewnych miejscach w pobliżu okien. Nie należy ustawiać ich w pobliżu kaloryferów i  innych źródeł ciepła w zimie. Optymalna temperatura dla strelicji to około 22 °C latem i 10-15°C w zimie. Od maja do września można wystawić strelicje na taras lub zadołować donice w ogrodzie na lekko ocienionym i osłoniętym od wiatru stanowisku (liście mogą połamać się od silniejszych podmuchów).

Jakie wybrać podłoże i pojemnik ?

Strelicje mają szeroki system korzeniowy z dużą ilością odrostów, dlatego muszą być uprawiane w bardzo obszernych pojemnikach. Optymalne podłoże powinno być ciężkie, żyzne i gliniaste. Można użyć mieszanki piasku, podłoża do kwiatów i gliniastej ziemi ogrodowej. Pojemnik na roślinę powinien mieć dużo otworów w dnie i grubą warstwę drenażu (np. keramzytu), który chroni kłącza i korzenie przed nadmierną wilgocią.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne?

Strelicje potrzebują wysokiej wilgotności powietrza oraz umiejętnego podlewania – najlepiej miękką wodą. Podczas upałów rośliny należy spryskiwać i dość obficie podlewać, ale dopiero gdy podłoże lekko przeschnie. W październiku podlewanie ogranicza się, aby roślina mogła przejść niezbędny okres spoczynku. Od lutego podlewamy już obficiej ponieważ wtedy rozpoczyna się okres kwitnienia. Strelicje potrzebują intensywnego nawożenia w okresie wzrostu. Zasilamy co 2 tygodnie, najlepiej nawozami o małej zawartości azotu i zawierającymi dużo mikroelementów.

Jak rozmnażać strelicje?

Strelicje można rozmnażać na dwa główne sposoby: przez nasiona i przez podział kłączy. Rozmnażanie przez nasiona jest procesem czasochłonnym i wymagającym dużej cierpliwości, ponieważ nasiona kiełkują powoli i rośliny zaczną kwitnąć dopiero po kilku latach. Nasiona należy sadzić w donicach wypełnionych mieszanką torfu i piasku, utrzymując wilgotność i temperaturę około 25°C. Podział kłączy jest szybszą metodą i może być przeprowadzany w okresie wiosennym. Wystarczy delikatnie rozciąć kłącza tak, aby każdy nowy fragment miał przynajmniej jedną młodą rozetę liści. Po podziale, kłącza sadzi się w świeżym podłożu podobnym do tego używanego dla dojrzałych roślin i zapewnia im odpowiednią wilgotność i temperaturę. Dzięki rozmnażaniu strelicji przez podział można szybciej uzyskać nowe rośliny, które zaczną kwitnąć już po 1-2 latach.

Czy jesteś prawdziwym znawcą roślin doniczkowych?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ta roślina?
dracena wonna