ROŚLINY DONICZKOWE. Jak powinno się przesadzać kwiaty w doniczce?

2024-05-30 3:07

Przesadzanie roślin doniczkowych nie jest trudne. Na dno pojemników sypiemy keramzyt, na to warstwę podłoża, a na nim umieszczamy bryłę przesadzanej rośliny. Następnie zasypujemy wolną przestrzeń w doniczce podłożem. Podczas przesadzania nie można zapomnieć o podlaniu rośliny. Podłoże powinno być dobrze nawilżone.

ROŚLINY DONICZKOWE. Jak powinno się przesadzać kwiaty w doniczce?

i

Autor: Getty Images

Nadchodzi czas, gdy rośliny pokojowe „wracają do życia” – przechodzą ze stanu spoczynku w okres wegetacji. To najlepsza pora na ich przesadzanie, bo szybko odbudują system korzeniowy, a dzięki temu ich część nadziemna także będzie się rozrastać. Zanim przystąpimy do działania, musimy przygotować niezbędne akcesoria.

1. Nowe donice i pojemniki

Muszą być nieco większe od tych, w których obecnie rosną rośliny, czyli mieć średnicę większą o mniej więcej 2 cm. Jeśli jednak roślina rozrasta się bujnie i korzenie nie mieszczą się w dotychczasowym pojemniku – wybierzmy taki, który ma średnicę większą o 4 cm. Jeżeli trudno ją wyjąć z doniczki, trzeba odwrócić całość wierzchołkiem w dół i podtrzymując dłonią podłoże, stuknąć krawędzią doniczki o blat stołu lub parapet – to spowoduje wysunięcie się bryły korzeniowej z pojemnika. Pamiętajmy, że w dnie muszą się znajdować otwory, które umożliwią wypływanie nadmiaru wody, bo niewiele jest roślin pokojowych, które lubią stale moczyć korzenie. 

2. Keramzyt na dno

Aby uniknąć zalewania korzeni, na dno każdego pojemnika – przed umieszczeniem w nim rośliny – warto nasypać warstwę keramzytu. Będzie on działał jak drenaż: nadmiar wody spłynie pomiędzy ceramiczne granule i częściowo w nie wsiąknie, a gdy roślina osuszy podłoże, wilgoć będzie do niego stopniowo powracać.

3. Odpowiednie podłoże

Większość roślin pokojowych najlepiej rośnie w ziemi żyznej, umiarkowanie wilgotnej i przewiewnej. Możemy przygotować ją sami, mieszając ziemię kompostową z piaskiem i torfem w proporcjach 2:1:1. O wiele bardziej praktycznym rozwiązaniem jest zakup ziemi w sklepie ogrodniczym. W sprzedaży, oprócz ziemi uniwersalnej, są specjalistyczne podłoża przeznaczone dla grup roślin o podobnych wymaganiach. Mamy więc na przykład ziemię dla roślin kwitnących, azalii, roślin o ozdobnych liściach, dla palm, paproci, kaktusów itd.

4. Sekator, ostry nóż lub nożyczki

Po wyjęciu bryły korzeniowej z pojemnika, w którym roślina dotychczas rosła, często okazuje się, że poskręcane korzenie ściśle go wypełniają, a ziemi między nimi już prawie nie ma. W takiej sytuacji należy je delikatnie rozluźnić i przyciąć ostrym narzędziem uszkodzone, zbrązowiałe oraz zbyt długie. Roślinom, które dobrze znoszą cięcie i szybko wypuszczają nowe pędy, warto po przesadzeniu przyciąć także część nadziemną.

5. Nawadnianie i nawożenie

Po przesadzeniu roślin pokojowych należy je obficie podlać, aby pomóc nowemu podłożu dobrze się osadzić i umożliwić systemowi korzeniowemu szybkie wchłonięcie niezbędnych składników odżywczych. Ważne jest, aby unikać nadmiernego podlewania, co może prowadzić do gnicia korzeni. Po kilku tygodniach od przesadzenia, gdy roślina zacznie wykazywać oznaki wzrostu, warto rozpocząć regularne nawożenie. Najlepiej używać nawozów zawierających azot, fosfor i potas, które wspomogą zdrowy rozwój liści i systemu korzeniowego. Nawozy można stosować co dwa tygodnie w okresie wegetacji, jednak należy unikać nawożenia w okresie zimowego spoczynku roślin, gdy ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest mniejsze.

Jak dobrze znasz rośliny cebulowe kwitnące wiosną? Zgarniesz komplet punktów?

Pytanie 1 z 16
Należy do grona najwcześniej kwitnących roślin cebulowych. Jej nazwa to:
Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)