Rośliny silnie pachnące na balkonie i tarasie - jakie posadzić?

2024-06-02 5:52

Do pełni relaksu na balkonie czy tarasie przydadzą się aromatyczne rośliny. Podpowiadamy, jakie wybrać i jak je pielęgnować.

Rośliny silnie pachnące na balkonie i tarasie - jakie posadzić?

i

Autor: Getty Images

Zanim posadzisz rośliny silnie pachnące, sprawdź, jak ich zapachy na ciebie oddziaływują. W tym celu wybierz się na przykład do ogrodu botanicznego lub na działkę przyjaciół. Niektóre bowiem, jak liii czy hiacyntów, są tak intensywne, że mogą męczyć, a nawet uczulać. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że silny zapach zwabia motyle i pszczoły.

Warto mieć w doniczkach:

  • Wiosną - hiacynty, konwalię majową, fiołka, maciejkę.

  • Latem – pelargonie (najpiękniej pachną liście odmian 'Graveolens', 'Veriegatum', 'Fragrans' i 'Tomentosum'), których cytrynowy zapach odstrasza insekty, goździki brodate, groszki pachnące, maciejkę, heliotrop, lawendę, iglaki i zioła, zwłaszcza szałwię, miętę, majeranek, melisę, oregano i tymianek.

  • Jesienią i zimą, kiedy na zewnątrz robi się chłodno i rośliny potrzebują odpoczynku, mieszkanie mogą wypełniać zapachem przeniesione z balkonu oleandry i mirt oraz cytryny.

Ważne zasady

  • Gatunki intensywnie pachnące należy tak dobierać, by kwitły jeden po drugim, dzięki temu przez cały sezon balkon będzie przyjemnie pachniał.

  • Rośliny wysadzaj w grupach, w miejscach osłoniętych od wiatru, najlepiej od strony południowej – zapach roślin słabiej pachnących nie będzie wówczas rozcieńczany przez wiatr. Staraj się też nie mieszać roślin kwitnących w tym samym okresie, aby ich zapach nie mieszał się i w efekcie nie był dla nas przykry.

Jak pielęgnować

Maciejka  (lewkonia dwurożna)

Idealna do wypełniania pojemników z roślinami iglastymi, pustych przestrzeni w skrzynkach (jako obwódka). Rośnie w każdej glebie. Można ją wysiewać sukcesywnie, co 2–3 tygodnie i przez całe lato cieszyć się jej zapachem. Uwaga - zwiększenie nawożenia nie powoduje lepszego i bardziej obfitego kwitnienia.

Goździk brodaty

Potrzebuje ziemi żyznej i lekko wilgotnej. Co dwa, trzy lata kępę goździków należy rozsadzić, by dalej cieszyć się ich słodkim zapachem. Jest rośliną na tyle atrakcyjną, że wystarczy mu elegancka doniczka lub towarzystwo traw posadzonych w pojemnikach stojących w pobliżu. Wymaga okrywania na zimę.

Lawenda wąskolistna

Dobrze wygląda w towarzystwie róż, nadaje się do suchych bukietów. Potrzebuje dobrze zdrenowanej, przepuszczalnej i suchej ziemi z dużą zawartością wapnia. Kwitnie na ciemnofioletowo lub różowo, dekoracyjne są także wąskie, srebrzyste liście. Lawendę można wysiewać wczesną wiosną, ale wygodniej jest kupić gotową sadzonkę. Wymaga okrycia na zimę. Zapach kwiatów, liści i pędów odstrasza komary i mole.

Tytoń ozdobny

Kwiaty tytoniu zaczynają intensywnie pachnieć po zmroku. Wysadza się go w końcu maja do żyznej, próchniczej i przepuszczalnej ziemi na stanowisko słoneczne. Jeśli sami chcemy roślinę wysiać, trzeba to robić w marcu-kwietniu i zapewnić temperaturę 20–22°C.

Warto również pamiętać o odpowiednim nawożeniu i nawadnianiu roślin pachnących, aby zapewnić im optymalne warunki do wzrostu. Rośliny takie jak lawenda czy tytoń ozdobny mają specyficzne wymagania dotyczące gleby i ilości wody, co może znacząco wpłynąć na ich zdolność do wydzielania zapachu. W przypadku ziół, takich jak tymianek czy oregano, regularne przycinanie może stymulować wydzielanie olejków eterycznych, co zwiększy ich aromatyczną intensywność. Użycie naturalnych nawozów, zamiast syntetycznych, może również korzystnie wpłynąć na zdrowie roślin i intensywność ich zapachów.

Sprawdź swoją wiedzę o kwiatach doniczkowych o ozdobnych liściach!

Pytanie 1 z 9
Co to za roślina?
Zamiokulkas