Sansewieria– jakie ma wymagania i jak o nią dbać?

2024-05-30 3:38

Sansewieria (łac. Sansewieria ), nazywana także wężownicą lub żelaznym liściem jest rośliną długowieczną, bardzo wytrzymałą na suszę. W mieszkaniu dobrze rośnie zarówno w świetle rozproszonym (ostre promienie słoneczne powodują blaknięcie liści), jak i w półcieniu i w cieniu.

Sansewieria– jakie ma wymagania i jak o nią dbać?

i

Autor: Getty Images

Najpopularniejszy gatunek to ‘Sansevieria trifasciata’, o płaskich liściach. Znajdziesz wśród nich odmiany wysokie (np. ‘Laurentii’) i niższe (np. ‘Furura’ ‘Superba’, ‘Moonshine’), ale są też takie o krótkich liściach, tworzących gęste rozety (‘Hahnii’). Innym gatunkiem o podobnych wymaganiach jest ‘Sansevieria cylindrica’, o liściach okrągłych na ich poprzecznym przekroju.

Co lubi sansewieria?

  • Podłoże: żyzne, próchnicze i przepuszczalne, może być uniwersalne podłoże do roślin doniczkowych, z domieszką piasku. Konieczny drenaż.

  • Podlewanie: oszczędnie, można większymi dawkami wody, ale kolejne dopiero wówczas, gdy podłoże całkowicie przeschnie. Nadmiar wody może powodować zagniwanie korzeni, kłączy i liści.

  • Jak ją nawozić?

    Niewielkimi dawkami nawozów wieloskładnikowych do roślin doniczkowych o ozdobnych liściach lub nawozami do kaktusów.

  • Jak przesadzać?

    Gdy bryła korzeniowa wypełni całkowicie doniczkę. Jeśli przegapisz ten moment, bardzo silne korzenie mogą rozsadzić doniczkę. Nie zapomnij o drenażu.

  • Sposób rozmnażania

    Przez podział starszych roślin, fragmentów kłącza, liści, a nawet ich fragmentów, które ukorzenia się w wodzie lub sadzi bezpośrednio do nowej doniczki (na początku, do momentu ukorzenienia, podłoże powinno być stale lekko wilgotne).

Życie na zewnątrz

Rośliny nie powinno się wystawiać na balkon, taras czy do ogrodu zanim temperatura powietrza (zarówno w dzień, jak i w nocy) będzie stale utrzymywać się powyżej 15°C. Sansewieria najlepiej będzie się czuła w półcieniu, na wystawie wschodniej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej.

Bardzo istotnym aspektem w pielęgnacji sansewierii jest monitorowanie potencjalnych szkodników oraz chorób. Choć roślina ta jest wyjątkowo odporna na niekorzystne warunki środowiskowe, może czasami zostać zaatakowana przez wełnowce oraz przędziorki. Objawy obecności wełnowców to biały, bawełniany osad na liściach i kłączach, natomiast przędziorki można zidentyfikować po drobnych, żółtych plamach na liściach i delikatnej pajęczynie. W celu ochrony rośliny, regularne przeglądanie liści i stosowanie naturalnych środków owadobójczych, takich jak roztwór alkoholu z mydłem, mogą być bardzo skuteczne. W przypadku chorób grzybowych, które objawiają się brązowymi plamami na liściach, konieczne jest usunięcie zainfekowanych części rośliny i zastosowanie odpowiednich fungicydów.

Quiz dla wprawionych ogrodników. Czy rośliny Cię lubią, a Ty wiesz o nich wszystko? Za 7/10 bijemy brawo!

Pytanie 1 z 10
Która z poniższych roślin jest znana z intensywnie pachnących kwiatów?