SOS dla kwiatów na balkonie i tarasie - jak pomóc zaniedbanym roślinom?

2024-05-31 2:38

Rośliny szybko „informują” swoim wyglądem, czy są odpowiednio przez nas pielęgnowane. Zobacz, przez jakie najczęstsze zaniedbania tracą na urodzie i co zrobić, by temu zapobiec.

SOS dla kwiatów na balkonie i tarasie - jak pomóc zaniedbanym roślinom?

i

Autor: Getty Images

Zbyt mała ilość wody, niewłaściwe podłoże lub nawożenie albo za dużo światła czy cienia powoduje, że przestają bujnie kwitnąć albo nawet zupełnie więdną. Najczęstsze zaniedbania z naszej strony to:

Niewłaściwe nawożenie

Roślinom szkodzi niedobór, jak i nadmiar nawozów. Objawami są m.in.: żółkniecie lub brązowienie liści na krawędziach, zahamowanie wzrostu lub wybujały wzrost roślin, przy czym pędy są słabe, jasnozielone i wiotkie. Dodatkowym objawem bywa również szybkie więdnięcie na słońcu.

Nasza rada

Zastosuj nawóz odpowiedni dla danego gatunku (zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu!). Jeśli nawozów było za dużo, roślinę trzeba przesadzić do nowego podłoża, podlać i ustawić w zacisznym i niezbyt słonecznym miejscu, by mogła odżyć.

Przesuszenie

Dochodzi do niego najczęściej, gdy rośliny są uprawiane w ziemi z dużą zawartością torfu. Jeśli taka ziemia raz wyschnie, trudno ponownie ją nawodnić.

Nasza rada

Podlewaj roślinę tak długo, aż woda zacznie się przelewać do podstawki. Czynność tę powtarzaj kilkakrotnie, np. co kilka godzin, a nadmiar wody zbierający się na podstawce, wylej. Dzięki temu ziemia powoli nią nasiąknie, zatrzymując tyle wody, ile będzie wstanie zgromadzić znajdujący się w niej torf. Jeśli w wyniku przesuszenia między doniczką a ziemią powstała szczelina, ziemię trzeba uzupełnić, jednak do tego wybierz podłoże bez torfu.

Akcja - reanimacja

Gdy roślina zwiędła, ale masz nadzieję na jej uratowanie, umieść doniczkę w letniej wodzie (bez zawartości wapnia), tak by sięgała do połowy wysokości doniczki. Jeśli woda zostanie wchłonięta, uzupełnij ją i zostaw roślinę na jakiś czas. Czynność tę powtarzaj, aż ziemia i roślina wchłoną potrzebną ilość wody. Potem ustaw doniczkę tak, by nadmiar wody mógł swobodnie spływać.

Nieodpowiednie warunki świetlne

Niezadowalający wzrost roślin może również wynikać z niewłaściwego oświetlenia. Zbyt mała ilość światła sprawia, że rośliny mogą być słabe, rozwijać się powoli, a ich liście mogą blaknąć i odpadać. Z kolei nadmiar światła, zwłaszcza bezpośrednie nasłonecznienie, może prowadzić do poparzeń liści, które objawiają się brązowymi lub żółtymi plamami. Ważne jest dostosowanie poziomu światła do specyficznych wymagań danego gatunku roślin.

Nasza rada

Zidentyfikuj, jakie warunki świetlne lubi Twoja roślina. Rośliny cienioznośne ulokuj w miejscach o ograniczonym dostępie światła, natomiast te preferujące światło ustaw w dobrze oświetlonych miejscach, ale unikaj bezpośredniego nasłonecznienia w godzinach największego nasłonecznienia. Możesz również używać sztucznego oświetlenia, takich jak lampy LED, by zapewnić roślinom odpowiednią ilość światła w okresach krótkich dni i słabego naturalnego oświetlenia.

Czy potrafisz rozpoznać te ogrodowe pnącza?

Pytanie 1 z 11
To pnącze tworzy mocne pędy, które płożą się po gruncie lub przyczepiają do podpór, a jego liście są skórzaste i zimozielone.
Bluszcz pospolity