Tuje na żywopłot. Jakie odmiany rosną najszybciej?

2024-06-03 23:12

Żywotniki wciąż są najpopularniejszymi i łatwymi w uprawie iglakami wybieranymi na zimozielone żywopłoty. Najbardziej poszukiwane są odmiany, które w szybkim tempie utworzą zieloną ścianę wzdłuż ogrodzenia. Mówimy, jakie tuje urosną najszybciej.

TUJE NA ŻYWOPŁOT. Jakie odmiany rosną najszybciej?

i

Autor: Getty Images

Jakie tuje są najbardziej popularne?

W sprzedaży najczęściej spotkać można liczne odmiany żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis), wśród których wiele świetnie nadaje się na żywopłoty. Najpopularniejsze to np. `Smargad`, `Columna` lub `Holmstrup` o ładnych, zielonych łuskach oraz `Sunkist`, `Yellow Ribbon`, `Europe Gold`, czy `Aurescens` o łuskach żółtych przez cały rok. Odmiany te mają kolumnowy lub wąsko stożkowy pokrój i osiągają  2-3 metry wysokości po około 10 latach.

Bardzo lubią cięcie i formowanie, dzięki czemu można swobodnie regulować ich docelową wysokość. Jednak tempo wzrostu tych odmian (od kilku do kilkunastu centymetrów w sezonie) nie jest na tyle szybkie aby zadowolić najbardziej niecierpliwych, początkujących ogrodników. Są najlepsze na żywopłot.

Które TUJE mają najszybszy przyrost?

Spośród odmian żywotnika zachodniego zdecydowanie najszybciej rosnącą jest kolumnowa odmiana `Brabant`, która w sprzyjających warunkach może urosnąć nawet kilkadziesiąt centymetrów w sezonie. Docelowo roślina osiąga od 3 do 5 m wysokości i polecana jest przede wszystkim na formowane żywopłoty, gdyż najlepiej zagęszcza się gdy jest regularnie przycinana.

Szybkim wzrostem charakteryzuje się też szerokostożkowa odmiana `Aureospicata`, której najmłodsze przyrosty mają złociste zabarwienie i z czasem zielenieją. Warto zwrócić także uwagę na odmiany żywotnika olbrzymiego (Thuja plicata), które także potrafią w ciągu kilku lat osiągnąć wysokość około 3 m. Warte polecenia są odmiany `Atrovirens` lub `Martin` o ciemnozielonych, błyszczących łuskach oraz `Zebrina`, która ma szerokie, zielone rozgałęzienia z żółtymi poprzecznymi paskami.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Żywopłot: jakie rośliny na żywopłot? Żywopłoty liściaste, żywopłoty zimozielone - sprawdzone poradyhttp://www.mowimyjak.pl/dom/rosliny-i-ogrod/zywopot-rosliny-na-zywoplot-rosliny-na-zywoploty,12_55913.html Żywopłot: jakie rośliny na żywopłot? Żywopłoty liściaste, żywopłoty zimozielone - sprawdzone poradyhttp://www.mowimyjak.pl/dom/rosliny-i-ogrod/zywopot-rosliny-na-zywoplot-rosliny-na-zywoploty,12_55913.html Żywopłot: jakie rośliny na żywopłot? Żywopłoty liściaste, żywopłoty zimozielone - sprawdzone poradyhttp://www.mowimyjak.pl/dom/rosliny-i-ogrod/zywopot-rosliny-na-zywoplot-rosliny-na-zywoploty,12_55913.html Żywopłot: jakie rośliny na żywopłot? Żywopłoty liściaste, żywopłoty zimozielone - sprawdzone poradyhttp://www.mowimyjak.pl/dom/rosliny-i-ogrod/zywopot-rosliny-na-zywoplot-rosliny-na-zywoploty,12_55913.html

Warto również zwrócić uwagę na warunki uprawy, które mogą znacząco wpływać na tempo wzrostu tui. Żywotniki najlepiej rosną na glebach żyznych, przepuszczalnych i lekko kwaśnych. Lubią stanowiska dobrze nasłonecznione lub półcieniste, choć niektóre odmiany, takie jak `Atrovirens`, są bardziej tolerancyjne na cień. Niezbędne jest również regularne podlewanie, zwłaszcza w okresach suszy, gdyż tuje źle znoszą okresy przedsuszenia. Aby zapewnić tufowi odpowiednie warunki do wzrostu, warto na początku jego wzrostu zastosować nawożenie nawozami dedykowanymi roślinom iglastym, co wspomaga ich rozwój i wpływa na intensywność ulistnienia. Dokładne przestrzeganie tych zaleceń może znacząco zwiększyć satysfakcję z prowadzenia własnych żywopłotów tui.

Wyjątkowe kwiaty doniczkowe. Sprawdź, czy je rozpoznasz!

Pytanie 1 z 7
Jaki to kwiat?
Medynilla