Żywopłot – dlaczego by nie? Zalety żywopłotów
Trudno znaleźć w Polsce posesję bez ogrodzenia. A jeśli już jest, nawet z zadbanym otoczeniem, to sprawia wrażenie niedokończonej. Przywykliśmy bowiem do tego, że ogrodzenie musi być, bo musimy zaznaczyć swoje terytorium, zaznaczyć nasze.
Nierzadko, jeśli nie głównie, motywem robienia ogrodzenia jest wewnętrzny przymus odgrodzenia się od świata zewnętrznego, a jeszcze gdzieś w tyle głowy kołacze myśl, by tak je zrobić, żeby na naszą stronę nie przedostawały się żadne zwierzęta. I pojawiają się pytania: czym, jak, za ile ogrodzić swoje terytorium?
Ogrodzenia są drogie i drogie jest ich wykonanie (jeśli nie umie się zrobić ich samemu). Dlaczego tak rzadko stosujemy zielone ogrodzenia? Żywopłot żyje i chce podlewania, nawożenia i przycinania, a to dla wielu są wystarczające powody to tego, by żywopłotu nie sadzić i nie mieć przy ogrodzeniu pracy.
Jaki żywopłot?
Żywopłot formowany albo nie. Ten pierwszy wymaga posadzenia odpowiednich gatunków roślin dobrze znoszących przycinanie oraz systematycznego skracania pędów (raz albo dwa razy w roku). Żywopłot nieformowany rośnie sobie, jak chce.
Żywopłot – z jakich roślin?
Rośliny na żywopłoty liściaste, gubiące liście na zimę:
-
berberys Thunberga ‘Atropurpurea’
-
berberys ottawski ‘Superba’
-
dereń biały ‘Sibirica’
-
forsycja pośrednia
-
grab pospolity (forma krzaczasta)
-
irga błyszcząca
-
jaśminowiec wonny
-
klon tatarski (forma krzaczasta)
-
karagana syberyjska
-
krzewuszka cudowna
-
leszczyna południowa i jej odmiana ‘Maxima’
-
lilak pospolity
-
ligustr pospolity
-
ognik pospolity
-
róża dzika i jej odmiany
-
róża pomarszczona i jej odmiany
-
róże parkowe
-
rokitnik pospolity
-
pęcherznica kalinolistna
-
porzeczka alpejska
-
śliwa ałycza i jej odmiany o purpurowych liściach: 'Atropurpurea' i 'Nigra'
-
śliwa wiśniowa ‘Pissardii’
-
tamaryszek drobnokwiatowy
-
tawuła van Houtte’a
Na żywopłoty liściaste zimozielone:
-
bukszpan pospolity (rośnie wolno)
-
ostrokrzew Meserwy
Na żywopłoty iglaste:
-
cis pośredni ‘Hicksii’
-
jałowiec pospolity
-
jodła koreańska
-
modrzew europejski (forma krzaczasta)
-
świerk pospolity (forma krzaczasta)
-
żywotnik zachodni ‘Brabant’
-
żywotnik olbrzymi ‘Kórnik’
-
żywotnik zachodni ‘Columna’, ‘Smaragd’
Małe drzewa na żywopłoty
-
Robinia pseudoaccacia ‘Umbraculifera’
-
wiśnia pospolita ‘Umbraculifera’
-
wiśnia piłkowana ‘Amanogawa’
-
buk pospolity ‘Purpurea Tricolor’
-
głóg dwuszyjkowy ‘Paul’s Scarlet’
-
grab pospolity ‘Columnaris’
-
jarząb mączny
-
jarząb pospolity ‘Pendula’
-
surmia bignoniowa ‘Aurea’
-
jodła koreańska
Źródło:
Dlaczego warto?
-
Tlenu nigdy dość – rośliny go wytwarzają, a pochłaniają dwutlenek węgla.
-
Chronią przed zanieczyszczeniami, na przykład osiada na nich kurz, który dzięki temu w znacznie mniejszej ilości przedostaje się do ogrodu i domu.
-
Chronią przed hałasem – znacznie bardziej niż ogrodzenia ażurowe.
-
Patrząc na żywopłot z okien domu, mamy widok na „zielone”, a ono uspokaja, wycisza, odpręża.
-
Dojrzały, dorosły, wieloletni żywopłot wytwarza dobry mikroklimat (nie będzie nam on odpowiadał, gdy na przykład posadziliśmy leszczynę lub brzozę, bo ich pyłki uczulają). Do poprawy klimatu wokół domu najlepiej nadają się rośliny iglaste (nie bez powodu sanatoria są w miejscowościach otoczonych lasami iglastymi).
-
Tworzy szczelną przesłonę (zależy to oczywiście od rodzaju posadzonych roślin), która może dobrze ochronić przed intruzami (rośliny z kolcami i cierniami oraz tworzące gęstą plątaninę pędów, na przykład: ognik szkarłatny i jego odmiany, głóg ostrogowy, berberysy, karagana syberyjska, rokitnik pospolity, róże pomarszczone, ostrokrzew).
Kto nie powinien się zdecydować na żywopłot?
-
Ktoś, komu nie chce się o „żywe” dbać.
-
Ktoś, kto „się boi” pająków, owadów, żab, ropuch – ogólnie: wszelkiego stworzenia żywego. Oczywiście niech sobie naiwnie założy, że jeśli wybuduje mur, to się takiego przyrodniczego towarzystwa pozbędzie.
-
Ktoś, kto ma działkę wielkości budki telefonicznej albo chusteczki do nosa, chociaż – dla chcącego nie ma nic trudnego i na takim skrawku też można mieć żywopłot, choćby z wieloletnich pnączy albo innych roślin prowadzonych wertykalnie.
-
Ktoś, kto chce zrobić ogrodzenie „raz na zawsze” i mieć święty spokój.
-
Ktoś, dla kogo ogrodzenie domu jest kolejnym, poza na przykład dachem, pretekstem do tego, by pochwalić się, ile może.
Jak dbać o żywopłot?
Aby cieszyć się zdrowym i estetycznym żywopłotem, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach pielęgnacyjnych. Po pierwsze, regularne przycinanie, zwłaszcza w przypadku żywopłotu formowanego, jest niezbędne do zachowania odpowiedniego kształtu i gęstości. Najlepiej przycinać rośliny raz lub dwa razy w roku, w zależności od gatunku. Po drugie, nawadnianie jest kluczowe, szczególnie w okresach suszy, by system korzeniowy miał odpowiednią ilość wilgoci. Dodatkowo, warto stosować nawozy organiczne bądź mineralne co najmniej raz w sezonie, aby dostarczyć niezbędnych składników odżywczych. Mulczowanie gleby wokół roślin może również pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności i ograniczeniu rozwoju chwastów. Wreszcie, zimą warto zabezpieczyć młode, wrażliwe rośliny przed mrozem, na przykład za pomocą agrowłókniny. Dzięki tym prostym czynnościom żywopłot będzie zdrowy i piękny przez wiele lat.