Bratki: jak leczyć nimi trądzik?

2024-05-31 21:07

Bratek, a raczej fiołek trójbarwny posiada wiele właściwości, które z powadzeniem wykorzystywane są w leczeniu trądziku. Działa przeciwzapalnie, poprawia przemianę materii i działa odkażająco. Napar z kwiatów oraz łodyg bratka, stosowany regularnie, pomagają pozbyć się uporczywego kłopotu.

Bratki: jak leczyć nimi trądzik?

i

Autor: Getty Images

Bratek, a raczej fiołek trójbarwny posiada wiele właściwości, które z powadzeniem wykorzystywane są w leczeniu trądziku. Działa przeciwzapalnie, poprawia przemianę materii i działa odkażająco. Napar z kwiatów oraz łodyg bratka, stosowany regularnie, pomagają pozbyć się uporczywego kłopotu.

Bratki: bogate źródło cennych składników

Ten niepozorny polny kwiat zawiera związki wysoko cenione w medycynie i kosmetologii. Niektóre z nich są dość rzadkie, min.: bioflawonoidy (rutozyd i kwercetyna, hesperydyna),

duże ilości śluzów,

sole minerale i garbniki,

kwas salicylowy i salicylan metylu,

witamina C,

kwasy organiczne,

karotenoidy (zeaksantynę i wiolaksantynę),

umbeliferon (hydroksykumarynę),

saponiny triterpenowe,

cukry,

niewielkie ilości olejku eterycznego.

Nieoceniony w walce z trądzikiem

Herbatka z bratka polnego polecana jest osobom z problemami trądzikowymi oraz innymi zmianami skórnymi. Dzięki zawartości flawonoidów działających moczopędnie i oczyszczająco (wiążą szkodliwe produkty przemiany materii i usprawniają ich usuwanie z organizmu) zmniejsza się łojotok i poprawia się przemiana materii. Dzięki temu skóra stopniowo wygładza się, a ilość uporczywych wykwitów zmniejsza się.

Ponadto napar z bratka polnego działa przeciwzapalnie. Można go pić, stosować w formie okładów na skórę, kąpieli lub wykorzystywać do przygotowywania parówek na twarz. Najlepsze rezultaty osiąga się stosując napar wewnętrznie i zewnętrznie.

Jak stosować?

Do picia.  Warunkiem koniecznym, aby leczenie przyniosło efekty, jest regularne picie naparu z bratka: 2-3 razy dziennie po posiłku. Pierwsze rezultaty zauważymy po tygodniu stosowania. Ale kuracje powinna trwać kilka tygodni, wówczas nastąpią widoczne zmiany w kondycji skóry. Na początku stosowania zazwyczaj nasilają się zmiany trądzikowe. Nie wolno jednak się zrażać, bo jest to efekt usuwania toksyn przez skórę, nasz organizm oczyszcza się ze złogów.

Okłady na skórę.  Napar z bratka może być również stosowany w formie okładów na skórę. Wystarczy namoczyć w naparze gazę i przyłożyć ją do zmienionego chorobowo miejsca.

Napar z bratka w formie parówki. Zioła należy zaparzyć (mocny napar), wlać do miski, uzupełnić wrzątkiem i nachylając nad miską twarz, głowę przykryć ręcznikiem. Parówka powinna trwać 15 minut.

Bratek w formie tabletek. Jeśli nie lubisz naparów, możesz zakupić w aptece lub sklepie zielarskim tabletki z wyciągiem z bratka.

Jak przygotować leczniczy napar z bratka?

2 łyżki ziela lub 2 torebki herbatki, zalewamy 2 szklankami letniej wody i doprowadzamy do wrzenia. Trzymamy na gazie 5 minut, nie gotować!. Gotowy napar przecedzić. Pijemy 2 - 3 razy dziennie po maksymalnie pół szklanki po posiłku. Kurację stosujemy przez 2 tygodnie (po trzech miesiącach można ją powtórzyć).

UWAGA: Przedawkowanie naparu z bratka może skutkować dolegliwościami żołądka, wymiotami oraz biegunką Gdzie kupić? W aptekach i sklepach zielarskich można kupić susz z bratka polnego lub gotowe herbatki typu fix. Bratek wchodzi w skład gotowych mieszanek ziół: degrosan, fito-mixVIII, acneflos, hemoroflos.

Można również samemu przygotować sobie susz z kwiatów i łodyg bratka. Pamiętaj jednak, że właściwości lecznicze ma tylko bratek polny, czyli fiołek trójbarwny. Kwiaty ogrodowe nie nadają się do leczniczych naparów. Kwiaty należy suszyć rozłożone w bardzo ciepłym miejscu, jednak nie bezpośrednio na słońcu.

Warto również wspomnieć, że bratek polny znajduje zastosowanie również w innych obszarach medycyny naturalnej. Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i ściągającym jest wykorzystywany w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, takich jak zapalenie dziąseł czy afty. Działa kojąco na błony śluzowe i przyspiesza proces gojenia. Ponadto, jego działanie moczopędne i detoksykujące wspiera pracę nerek oraz wątroby, co jest szczególnie korzystne dla osób zmagających się z przewlekłymi schorzeniami tych organów. Bratek może także być pomocny w łagodzeniu objawów reumatyzmu oraz artretyzmu, redukując stany zapalne w stawach. Warto zatem, aby osoby z różnorodnymi dolegliwościami zarówno skórnymi, jak i wewnętrznymi, rozważyły włączenie bratka polnego do swojego codziennego rytuału zdrowotnego, oczywiście po konsultacji z lekarzem lub specjalistą ds. ziół.

QUIZ o seksie, czyli sztuka kochania. Tylko ekspert zdobędzie komplet punktów. Dasz radę?

Pytanie 1 z 15
Gdzie kobieta ma strefy erogenne?