Co to są kwasy owocowe i jak je stosować?

2024-05-28 9:25

Od razu wyjaśniamy, że chodzi o kwasy mające zastosowanie w kosmetyce. Większość, to kwasy organiczne, występujące w przyrodzie. Są pozyskiwane, m.in. z owoców (np. jabłka), cytrusów, trzciny cukrowej, migdałów.

Co to są kwasy owocowe i jak je stosować?

i

Autor: Getty Images

Co to są kwasy i jak je stosować?

Zabiegi kwasami (tzw. peelingi, czyli złuszczanie naskórka) są coraz popularniejsze wśród klientów salonów kosmetycznych.  Służą bowiem do poprawy i naprawy kondycji skóry.

- Stosuje się je na różnorodne problemy dermatologiczne - mówi Anna Nowak, kosmetyczka jednego z warszawskich gabinetów kosmetycznych.Zabiegi peelingami kwasowymi, potocznie przez kosmetyczki, a i klientów nazywane - kwasami, przeciwdziałają trądzikowi młodzieńczemu i jego skutkom (łojotok, blizny, stany zapalne), odmładzają, ujędrniają, wygładzają skórę, likwidują blizny, normalizują skórę łojotokową, także tę z objawami trądzika różowatego, sprzyjają również cerze wrażliwej, naczyniowej, przesuszonej, która wymaga zagęszczenia i pogrubienia. Zawsze z dobrym efektem działają na cerę dojrzałą z widoczną utratą jędrności, elastyczności i ze zmarszczkami.- Peelingom kwasami mogą poddawać się zarówno kobiety jak i mężczyźni w różnym wieku, a także młodzież, która najczęściej boryka się z objawami trądzika – podkreśla Anna Nowak.

Jaki kwas: glikolowy, mlekowy, migdałowy, pirogronowy?

Zwykle stosuje się jeden z czterech rodzajów peelingów na bazie kwasów: glikolowy, mlekowy, migdałowy, pirogronowy. - Każdy z nich stosuje się do danego problemu skóry – mówi kosmetyczka.  Podkreśla zarazem, że zabieg kwasami powinien być przeprowadzany w gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym pod okiem fachowca – doświadczonej kosmetyczki lub dermatologa. Cera pacjentów, nawet o podobnym rodzaju, na działanie kwasu reaguje indywidualnie. Dlatego niezbędna jest obecność fachowca, który zadba o komfort zabiegu.- Przed zastosowaniem kwasów konieczne jest staranne oczyszczenie twarzy. Wówczas działanie kwasami przyniesie zamierzone efekty.Kwasy powinny być aplikowane w serii od 10 do 14, raz w tygodniu, najlepiej w okresie jesień, zima i wczesna wiosna, kiedy jest mniejsze najsłonecznienie. Skóra wydelikacona kwasami może bowiem podlegać fotouczuleniom -  – mówi Anna Nowak. - Niemniej dzisiejsze, nowoczesne peelingi kwasowe mogą być aplikowane przez cały rok, na przykład, peeling migdałowy.Stosuje się go nawet do skóry bardzo wrażliwej, naczyniowej z trądzikiem różowatym. Także dla podtrzymania efektów zastosowania innych kwasów.Zabiegi, o których mówimy, aplikuje się nie tylko na skórę twarzy – co warto podkreślić – także na dekolt, szyję, a nawet ciało (ramiona, brzuch), gdy pojawiają się oznaki utraty jędrności, elastyczności, zmarszczki. Co ważne, jeżeli zabieg kwasami, przeprowadzony jest prawidłowo i pod okiem fachowca, skóra nie ma oznak podrażnienia, zaczerwienienia. Nie trzeba po nim ukrywać się przez kilka dni w domu.Warto zatem poddać się kwasom w długie jesienno-zimowe wieczory...

Przeciwwskazania i środki ostrożności

Chociaż zabiegi kwasami mogą przynieść wiele korzyści, istnieją również pewne przeciwwskazania i środki ostrożności, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o terapii. Przede wszystkim, osoby z aktywnymi infekcjami skórnymi, opryszczką, świeżymi bliznami, ciążą, czy alergią na którykolwiek składnik peelingu powinny unikać tego rodzaju zabiegów. Anna Nowak podkreśla, że przed każdym zabiegiem należy przeprowadzić dokładny wywiad dermatologiczny oraz test tolerancji skórnej na małym fragmencie skóry, aby uniknąć potencjalnych reakcji alergicznych. Ważne jest również, aby po zabiegach kwasami unikać ekspozycji na słońce i stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (SPF 50+), ponieważ skóra staje się bardziej wrażliwa na promieniowanie UV. Z tych samych powodów zaleca się również unikanie sauny, basenów i intensywnych ćwiczeń fizycznych przez kilka dni po zabiegu. Przestrzeganie tych zasad pomoże zminimalizować ryzyko powikłań i maksymalizować korzyści płynące z terapii kwasami.

QUIZ PRL. Te ubrania wyszły z mody, a były hitem w Polsce Ludowej. Czy je pamiętasz?

Pytanie 1 z 15
Ta koszula była hitem mody męskiej w Polsce Ludowej. Mowa o:
Koszula męska z krawatem