Czy kolor włosów ma znaczenie? Jak naturalna barwa włosów jest powiązana z naszym stanem zdrowia?

2024-06-03 23:52

Idzie wiosna, tak, więc Drogie Panie czapki z głów! Cieszmy oczy przechodniów blaskiem słońca w naszych lśniących włosach…, ale uwaga! Jak cię widzą tak cię piszą, a zależność kolor włosów a charakter jest jednym z najpopularniejszych stereotypów. Czy kolor naszych włosów coś o nas mówi?

Czy kolor włosów ma znaczenie? Jak naturalna barwa włosów jest powiązana z naszym stanem zdrowia?

i

Autor: Getty Images

Czy kolor włosów wpływa na charakter?

Schematy - ludzie je uwielbiają, bo znacznie ułatwiają życie. Nie trzeba analizować, rozważać, po prostu zapala się lampka i już. Dlatego gdy widzą blondynkę myślą - głupia, pusta i naiwna. Panie o włosach w odcieniach brązu chowają do szufladki z napisem: „Spokojna, godna zaufania”, a czarnowłose oznaczają hasłem: „Ostrożnie - grozi wybuchem”. Rude od wieków kojarzone są z ognistym temperamentem, ale też fałszem i przebiegłością (nawiązanie do lisicy?).

Ile w tym prawdy? Raczej niewiele. Pomijając fakt, że nie należy oceniać ludzi po wyglądzie, trzeba mieć świadomość, iż obecnie bardzo niewiele kobiet nosi swój naturalny kolor włosów, a ponadto większość z nich dokonała na swojej głowie już niejednego kolorystycznego eksperymentu (z różnymi skutkami). Faktem natomiast jest, iż osoba nieśmiała raczej nie zaryzykuje krwistej czerwieni na swoich włosach.

O męskich gustach

Praktycznie każdy z nas zna refren dość leciwego już przeboju Jana Kiepury „Brunetki, blondynki, ja wszystkie was dziewczynki całować chcę”. Staje on w opozycji do dość popularnego przekonania, że mężczyźni wolą blondynki, a szczególnie te długowłose. Jak rozstrzygnąć te kwestie? Cóż włosy to tylko jeden z aspektów kobiecej urody. Kolor nie ma tu tak naprawdę wielkiego znaczenia, ważne natomiast jest, aby włosy były gęste, zdrowe i lśniące. A nawet i to przestaje mieć znaczenie, kiedy trafią na siebie dwie połówki jednego jabłka (przynajmniej tak powiadają).

Nasze włosy, a dieta

Kolor włosów ma jednak znaczenie, jeśli chodzi o nasze zdrowie. Dzieje się tak, ponieważ zależy on od melaniny, pigmentu odpowiadającego m.in. właśnie za kolor naszych włosów. Kobiety o jasnych włosach są narażone na ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej w przyszłości, tak, więc powinny dbać o swoje oczy i pilnować, aby w ich diecie nie zbrakło m.in. luteiny i zeaksatyny. Panie o ciemniejszych włosach są za to bardziej podatne na uzależnienie od nikotyny. Jednak szczególnie ostrożne powinny być osoby o rudych włosach, które są o ok. 90% bardziej narażone na ryzyko choroby Parkinsona.

Genetyka a kolor włosów

Geny odgrywają kluczową rolę w determinowaniu koloru włosów. Kolor ten zależy głównie od dwóch typów melaniny: eumelaniny i feomelaniny. Wysoki poziom eumelaniny prowadzi do ciemniejszego koloru włosów, podczas gdy większa ilość feomelaniny skutkuje rudymi odcieniami. Mimo że kolor włosów na ogół ustala się w dzieciństwie i pozostaje stały przez większą część życia, niektóre czynniki genetyczne mogą powodować zmiany koloru włosów z wiekiem. Przykładem jest zjawisko, w którym naturalne blond włosy mogą ciemnieć w okresie dojrzewania. Ponadto, pewne rzadkie warunki genetyczne, takie jak albinizm, mogą powodować brak pigmentu w włosach, co skutkuje ich białym lub bardzo jasnym wyglądem. Kombinacja różnych genów dziedziczonych od obojga rodziców prowadzi do szerokiego spektrum możliwych kolorów włosów i ich odcieni.

Co Ty wiesz o seksie? QUIZ TYLKO DLA DOROSŁYCH!

Pytanie 1 z 15
Miłość francuska to inaczej: