Czy OLEJKI KOSMETYCZNE są skuteczne? Jakie są zalety olejków kosmetycznych?

2024-06-01 10:00

Olejki kosmetyczne możesz kupić w postaci czystej, ale również coraz częściej pojawiają się jako bazy lub składniki kosmetyków. Poza tym, w ostatnich latach znacznie rozszerzyła się lista olejków kosmetycznych - oprócz tych już dobrze znanych i stosowanych od dawna, pojawiły się nowe, czasem bardzo egzotyczne olejki, o wyjątkowych właściwościach pielęgnacyjnych. Jakie zalety mają olejki kosmetyczne?

Czy OLEJKI KOSMETYCZNE są skuteczne? Jakie są zalety olejków kosmetycznych?

i

Autor: Getty Images

Olejki kosmetyczne to najczęściej produkty w pełni naturalne – są skuteczne i jednocześnie bezpieczne dla każdego rodzaju skóry. Ale nawet te preparaty, w których oleje są tylko składnikiem bazowym lub dodatkiem, mają wiele zalet, bo zawierają cenne witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe – nawilżają, odżywiają, chronią przed działaniem wolnych rodników.

Olejki kosmetyczne - właściwości

  • Olej arganowy wyróżnia się znaczną zawartością karotenoidów, witaminy E,  nienasyconych kwasów tłuszczowych i skwalenu. Ma silne właściwości regenerujące i nawilżające, jest doskonały dla skóry suchej i wrażliwej, łagodzi podrażnienia, wzmacnia włosy i paznokcie, chroni przed działaniem słońca.

  • Olej makadamia poza witaminami i kwasami tłuszczowymi zawiera fosfolipidy, fitosterole i lecytynę. Świetnie natłuszcza i wygładza szorstką wysuszoną skórę, zmiękcza ją i uelastycznia.

  • Olej jojoba jest bogaty w antyutleniacze, skwalen, palmitynian cetylu. Całkowicie wchłania się w skórę, nie pozostawiając tłustej warstwy, nadaje jej gładkość i miękkość. Jest idealny do pielęgnacji skóry wysuszonej i łuszczącej się, ale ponieważ dodatkowo reguluje wydzielanie sebum, więc nadaje się też do skóry tłustej.

  • Olej awokado zawiera komplet witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a ponadto lecytynę, chlorofil, fitosterole. Intensywnie nawilża i odżywia skórę, poprawia jej elastyczność, wspomaga regenerację naskórka, pielęgnuje także suche włosy.

  • Olej migdałowy wyróżnia się dużą zawartością glicerydów kwasu oleinowego i linolowego, które silnie zmiękczają naskórek i wzmacniają ochronną barierę lipidową. Jest szczególnie polecany do pielęgnacji cery wrażliwej, bardzo suchej i dojrzałej, a także jako odżywka do włosów.

Oprócz wyżej wymienionych olejków, na uwagę zasługuje także olej z pestek granatu, który charakteryzuje się wysoką zawartością kwasu punikowego – rzadkiego kwasu tłuszczowego o właściwościach przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Olej ten wspomaga regenerację skóry, działa przeciwstarzeniowo oraz przyspiesza gojenie mikrouszkodzeń. Bogaty w fitoestrogeny, olej z pestek granatu pomaga również w walce z trądzikiem hormonalnym i poprawia jędrność skóry. Dzięki swojej lekkiej konsystencji szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu, co czyni go idealnym wyborem dla osób z cerą mieszaną.

Quiz o kosmetykach z PRL-u. Świeżutki i trudny test pachnący jak zielone jabłuszko

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Szampon, który nie szczypie w oczy? Zapomnij! W PRL-u do mycia dziecięcych głów najpopularniejszy był: