Czy wiesz, jak odpowiednio dobrać biustonosz?

2024-06-01 7:39

Odpowiednio dobrany biustonosz utrzymuje ciężar piersi i nie pozwala im opadać, a skórze rozciągać się. Aby wybrać ten najlepszy musisz, kupując stanik, trzymać się pięciu zasad.

Czy wiesz, jak odpowiednio dobrać biustonosz?

i

Autor: Getty Images

Idealny biustonosz powinien być jak druga skóra: wygodny, komfortowy w noszeniu, a jednocześnie dobrze podtrzymywać biust.

Dobrze dobrany biustonosz

Obwód stanika pod biustem powinien być o kilka centymetrów mniejszy niż twój obwód pod biustem. Chodzi o to, że podczas noszenia elastyczna tkanina, z której zrobiony jest biustonosz, ulega stopniowemu rozciągnięciu, piersi ciążą ku dołowi, a tył podjeżdża do góry. Zmierz się pod biustem na wydechu, wynik zaokrąglij w dół do najbliższej piątki i odejmij 5 cm, np. jeśli twój obwód wynosi 78 cm, obwód stanika będzie wynosił 75-5, czyli 70 cm. Idealnie dopasowany stanik będzie podtrzymywał biust tak, że jego obwód pozostanie cały czas na równym poziomie, a ramiączka nie będą wrzynać się w ciało. Miseczka powinna obejmować całą pierś, a fiszbina z boku wskazywać środek pachy. Jeśli z boku wychodzą fałdki i bułeczki, biust „wylewa się” z  miseczek, a środek stanika nie przylega do mostka, to znaczy, że musisz dobrać większy rozmiar miseczki

Najlepszy materiał na biustonosz

Dobrze, jeśli biustonosz zrobiony jest z przyjaznego dla ciała materiału np. bawełny z dodatkiem elastycznego włókna lub  „oddychającej” tkaniny, która przepuszcza powietrze, wchłania pot, jest miękka i elastyczna. Stanik nie powinien uwierać, drapać, uciskać – oprócz dobrze dobranego rozmiaru zapewnia to właśnie elastyczna  tkanina. Stanik z czystej bawełny nie będzie się dobrze nosił – nie dopasuje się do ciała tak jak ten z dodatkiem mikrofibry i łatwo ulegnie deformacji.

Odpowiedni fason stanika

Stanik typu push-up ma od wewnątrz dwie kieszonki, w których tkwią wkładki unoszące biust do góry. Wkładki można wyjąć i nosić stanik bez nich. Bardotka pozwala nosić stanik do sukien z dużymi dekoltami – jeśli jest dobrze dopasowana, będzie podtrzymywać piersi nawet po odpięciu ramiączek. Odpinane miseczki to standard w stanikach dla karmiących mam - sprawdź, czy miseczkę można łatwo odpiąć jedną ręką.

Ładny kolor i wzór

Stanik powinien być nie tylko wygodny, ale i ładny. Możesz dobrać kolor tak, by zalotnie wystające ramiączko było częścią twojego stroju, a nie powodem do zażenowania. Wzór powinien odpowiadać okazji – inny stanik założysz na jogging, a inny pod suknię wieczorową. Uwaga: wszelkie ozdoby, koronki, kokardki powinny być tak umieszczone, by nie drapały i nie odgniatały się na skórze.

Biustonosz łatwy do wyprania

Biustonosz nie powinien się odkształcać ani odbarwiać po zamoczeniu w wodzie ze środkiem piorącym. Sprawdź, w jakiej temperaturze można go prać, czy tylko w ręku, czy także w pralce, w programie do delikatnego prania.

Pielęgnacja i przechowywanie biustonoszy

Odpowiednia pielęgnacja i przechowywanie biustonoszy mają kluczowe znaczenie dla utrzymania ich kształtu i żywotności. Zaleca się pranie biustonoszy w specjalnych woreczkach do prania, które chronią delikatne materiały i fiszbiny przed zniszczeniem w pralce. Suszenie na płasko jest najlepszą metodą, ponieważ zapobiega rozciąganiu tkaniny i deformacji miseczek. Przechowywanie biustonoszy w szufladach, w pozycji rozpostartej lub na specjalnych wieszakach, zapobiega zgnieceniu i deformacji konstrukcji. Unikanie zbyt intensywnego prasowania oraz używanie neutralnych detergentów bez agresywnych chemikaliów przyczynia się do dłuższego utrzymania koloru i elastyczności materiału. Regularne sprawdzanie stanu biustonoszy i wymiana tych zużytych są równie ważne, aby zapewnić odpowiednie wsparcie i komfort.

QUIZ. Co wiesz o zmianie czasu? Ten test to prawdziwe wyzwanie

Pytanie 1 z 10
Na rozgrzewkę coś łatwego. Ile razy w ciągu roku zmieniamy czas?