Dlaczego prysznic jest lepszy niż wanna? Mówimy, dlaczego warto wybierać prysznic

2024-08-03 18:30

Lubisz się wylegiwać w wannie wypełnionej gorącą wodą? Od czasu do czasu możesz zrobić sobie przyjemność, zwłaszcza po długim męczącym dniu. Ale na co dzień wybierz prysznic. Argumentów na korzyść natrysku jest wiele. Prysznic służy zdrowiu i urodzie, a także daje pewne oszczędności. Mówimy, dlaczego prysznic jest lepszy!

Prysznic czy wanna?

i

Autor: Getty Images

Krótki poranny prysznic pozwala się dobudzić, mocny strumień chłodnej wody pomaga usuniąć ostatnie oznaki snu. To także znakomity sposób na hartowanie organizmu: przez minutę polewaj się wodą ciepłą, potem przez minutę zimną. Czynność tę powtórz kilka razy. Zabieg zakończ strumieniem zimnej wody. Pod prysznicem zrób masaż, który poprawi ukrwienie skóry. Do masażu użyj rękawicy z trawy morskiej. Zacznij od prawej ręki albo stopy i posuwaj się w kierunku serca.

Moczenie się w wodzie szkodzi urodzie

Długie siedzenie w wannie przesusza skórę, nawet jeśli do kąpieli użyjesz nawilżającego olejku. Pod prysznic wybierz żel do mycia, który zawiera dodatkowo składniki nawilżające, co zapobiega wysuszeniu skóry. Zastosuj naprzemienny zimny i ciepły natrysk, który ujędrnia skórę i działa antycellulitowo. Unikaj polewania ciała bardzo gorącą wodą, by nie uszkodzić płaszcza ochronnego skóry. Raz w tygodniu zrób pod prysznicem piling całego ciała. W ten sposób usuniesz zrogowaciałą warstwę naskórka. Nie zapomnij po osuszeniu ciała użyć balsamu, nie zwlekaj z aplikacją kosmetyku.

Kto umyje wannę?

Pod prysznicem łatwo i skutecznie usuniesz z ciała wszelkie zanieczyszczenia, a w wannie cały czas moczysz się w tej samej wodzie, co nie jest higieniczne, a poza tym po kąpieli zostaje wanna do umycia.

Dobry dostęp dla niepełnosprawnych

Łatwiejszy dostęp do kabiny prysznicowej sprawia, że jest ona najlepszym rozwiązaniem dla ciężarnych, niepełnosprawnych i osób w starszym wieku. Dla osób z ograniczoną możliwością motoryczną pod prysznic można wstawić specjalne krzesełko.

Oszczędność wody i czasu

By napełnić wannę, potrzeba co najmniej 150 litrów, pod prysznicem wystarczy 50 litrów. Różnicę widać w rachunkach za wodę! Kąpiel pod prysznicem nie zabiera wiele czasu - wystarczy 5 minut. To szczególnie ważne, gdy rano do łazienki ustawia się kolejka domowników.

Pomimo oczywistych zalet prysznica, warto także zwrócić uwagę na aspekty ekologiczne związane z korzystaniem z tej formy kąpieli. Stosując nowoczesne głowice prysznicowe z funkcją ograniczenia przepływu wody, można dodatkowo zmniejszyć zużycie wody nawet o 40%. Kolejnym ekologicznym rozwiązaniem jest instalacja termostatów do regulacji temperatury wody, co pozwala na uniknięcie marnowania wody podczas ustawiania odpowiedniego ciepła. Zachęcając całą rodzinę do krótszych i bardziej świadomych kąpieli, można nie tylko oszczędzać zasoby, ale także przyczynić się do ochrony środowiska.