Gdzie wyrzucić przeterminowane kosmetyki? Rozwiewamy wątpliwości

W praktycznie każdym domu lub mieszkaniu znajdują się kosmetyki, które nie zostały do końca zużyte, mimo że ich termin przydatności już dawno się skończył. Co zrobić z przeterminowanymi kosmetykami? Okazuje się, że nie dla każdego jest to oczywiste. Problem pojawia się również w przypadku pustych opakowań po zużytych kosmetykach. Gdzie je wyrzucić?

Gdzie wyrzucić przeterminowane kosmetyki? Rozwiewamy wątpliwości

i

Autor: gettyimages.com

Jak sprawdzić datę ważności kosmetyków?

Każdy zakupiony kosmetyk posiada oznaczoną datę przydatności do użycia. Przestrzeganie jej jest kluczowe nie tylko w kwestii skuteczności kosmetyku, ale i bezpieczeństwa. Niektóre z nich mają oznaczony miesiąc i dzień, do którego kosmetyk nadaje się do użycia poprzedzony napisem „EXP”, natomiast termin pozostałych wyznaczony jest w postaci określonego czasu od pierwszego użycia. Jest tak, ponieważ producent nie ma obowiązku wskazywać okresu przydatności kosmetyków, o ile termin ten przekracza 30 miesięcy.

W takim przypadku na opakowaniu możemy znaleźć rysunek klepsydry lub otwartego pudełeczka. Są to oznaczenia tzw. Period After Opening, czyli określające czas kiedy można bezpiecznie używać kosmetyku od pierwszego otwarcia opakowania. Przy rysunkach możemy zauważyć literę M określającą miesiące przydatności do użycia lub Y wyznaczającą lata - np. 12M lub 1Y.

Przeterminowane kosmetyki - gdzie wyrzucić?

Jeśli nasze kosmetyki przeterminowały się lub zepsuły, najlepszym rozwiązaniem jest wyrzucenie ich do odpadów zmieszanych. Co ważnie, nie powinno się na własną rękę opróżniać opakowania np. do kanalizacji lub śmietnika. Najlepiej jest zostawić zawartość w opakowaniu i w ten sposób wyrzucić. Podobnie należy postąpić w przypadku jeśli kosmetyk nie został zużyty do końca i w opakowaniu znajduje się resztka produktu.

Co zrobić z pustymi opakowaniami po kosmetykach?

Inaczej sprawa wygląda w przypadku pustych opakowań po kosmetykach. Należy je wyrzucić zgodnie z zasadami segregacji śmieci. Jeśli posiadamy puste szklane słoiczki lub buteleczki powinny one trafić do zielonego pojemnika na tworzywa szklane. Podobnie jest w przypadku plastikowych opakowań po fluidach, kremach czy korektorach. Wszystkie plastikowe tworzywa należy wyrzucić do żółtego pojemnika na odpady. Do tego samego pojemnika powinny trafić też wszystkie metalowe opakowania np. puszki. Kartoniki, ulotki i tekturowe pudełka natomiast wyrzucamy do niebieskiego pojemnika na papier.

Problem występuje w przypadku opakowań, które składają się z kilku rodzajów tworzyw. Jeśli możliwe jest ich rozdzielenie np. na plastik i szkło, powinniśmy to zrobić i wyrzucić do odpowiednich pojemników, natomiast jeśli rozdzielenie elementów nie jest możliwe, takie opakowanie trzeba wyrzucić do odpadów zmieszanych. Również do odpadów zmieszanych muszą trafić wszystkie waciki, chusteczki higieniczne i inne produkty, które miały bezpośredni kontakt z naszym ciałem.