Jak dbać o dojrzałą cerę? Jak wyglądać świeżo mając lat 40+?

2024-05-28 2:45

Wraz z upływem czasu twoja skóra nie jest już tak jędrna i gładka jak wtedy, gdy miałaś 20 lat - pojawiają się zmarszczki, plamki, rozszerzone naczynka. Wszyscy się zestarzejemy, nie ma na to rady. Możesz jednak wiele zrobić, by opóźnić ten proces i nawet w dojrzałych latach, mimo naturalnych zmian, wyglądać olśniewająco. Jak efektywnie dbać o dojrzałą skórę?

Jak dbać o dojrzałą cerę? Jak wyglądać świeżo mając lat 40+?

i

Autor: Getty Images

Skóra zaczyna się starzeć już ok. 25 roku życia, ale dopiero po piećdziesiątce, wskutek zmian hormonalnych związanych z menopauzą, procesy starzenia gwałtownie przyśpieszają. Naskórek staje się mniej elastyczny, cienki i wiotki, skóra zaczyna mieć skłonności do przesuszenia, pojawiają się zmarszczki i przebarwienia, zmienia się owal twarzy. Skóra staje się bardziej wymagająca. Jak o nią dbać, by utrzymać ją w dobrej kondycji?

Prawidłowe oczyszczanie dojrzałej cery

Dokładny demakijaż przed snem to konieczność w każdym wieku, jednak w wieku dojrzałym oczyszczanie nabiera szczególnego znaczenia, gdyż wspomaga nocną regenerację, która teraz przebiega wolniej. Należy stosować mleczka do demakijażu, które dokładnie usuną zanieczyszczenia i martwy naskórek z powierzchni porów, odblokują je i pozwolą skórze swobodnie oddychać, jednocześnie nie wysuszając naskórka. Warto też stosować płyny micelarne, które usuwają makijaż w sposób delikatny, a zarazem dokładny.

Po oczyszczeniu twarzy zastosuj tonik odpowiedni do cery – o właściwościach nawilżających, rozjaśniających przebarwienia lub do cery naczynkowej. Raz na tydzień warto zastosować maseczkę oczyszczającą (np. z dodatkiem kwasów owocowych) lub delikatny piling enzymatyczny.

Odpowiedni krem dla dojrzałej cery

Najwięcej szkód dojrzałej cerze wyrządza promieniowanie UV (powoduje przebarwienia i wyzwala wolne rodniki, które uszkadzają włókna kolagenowe). Dlatego krem na dzień powinien mieć filtr ochronny (SPF 15), a latem należy stosować kosmetyki przeciwsłoneczne o wyższym faktorze (nawet do 50+).

Ponieważ cera dojrzała jest na ogół sucha, krem powinien mieć właściwości nawilżające (szczególnie jeśli pracujesz w klimatyzowanych pomieszczeniach). Zarówno na dzień, jak i na noc warto wybierać kremy wzbogacone w witaminy: C, która pobudza produkcję kolagenu, E, działającą przeciwrodnikowo i poprawiającą nawilżenie, B9 (folacynę), która ułatwia regenerację komórek i chroni przed fotostarzeniem, oraz witaminę A (retinol), która do pewnego stopnia redukuje zmarszczki i przebarwienia.

Korzystnie na dojrzałą cerę działają też fitoestrogeny, czyli hormony roślinne. Na wiosnę lub na jesieni warto  przeprowadzić kurację za pomocą serum do cery dojrzałej - preparaty te działają silniej niż krem, pobudzając regenerację cery i mocno ją odżywiając.

Maseczki – nawilżające, regenerujące, napinające

Dwa razy w tygodniu warto stosować maseczki, które mają nieco silniejsze działanie niż krem stosowany na co dzień. Pierwszeństwo będą miały maseczki nawilżające, odżywcze, regenerujące i liftingujące; najskuteczniej działają nakładane przed snem. Warto także mieć w kosmetyczce tzw. maseczkę bankietową – zastosowana przed imprezą, napina i rozświetla cerę, przygotowując ją do odświętnego makijażu.

Zdrowy tryb życia służy urodzie

Na wygląd cery wpływają też dieta i tryb życia. Dieta służąca urodzie jest bogata w warzywa, produkty pełnoziarniste, ryby, oleje roślinne, a uboga w cukier i produkty wysoko przetworzone. Pamiętaj o nawilżaniu od środka - dziennie powinnaś wypijać co najmniej 1,5-2 l płynów. Ważne jest także minimum 7-8 godzin snu, podczas którego cera się regeneruje. Regularnie uprawiany ruch na świeżym powietrzu powoduje odpowiednie dotlenienie tkanki skórnej.

Warto też pamiętać, ze wyglądowi skóry bardzo szkodzi palenie – u palaczek szybciej pojawiają się zmarszczki, cera staje się sucha, ma szary, nieświeży wygląd. Jeśli więc chcesz dłużej wyglądać młodo, rzuć palenie, a także unikaj intensywnego opalania się na słońcu i omijaj solaria.

Ważnym elementem pielęgnacji skóry dojrzałej są także zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej. Warto rozważyć regularne wizyty u kosmetologa lub dermatologa, którzy mogą zaoferować specjalistyczne zabiegi dostosowane do potrzeb skóry dojrzałej, takie jak mezoterapia, mikrodermabrazja, peeling chemiczny czy laseroterapia. Mezoterapia polega na wprowadzeniu w głąb skóry substancji odżywczych i nawilżających, które wspomagają regenerację komórek. Mikrodermabrazja to zabieg złuszczający, który usuwa martwy naskórek, poprawiając teksturę skóry i jej koloryt. Peeling chemiczny, za pomocą kwasów, pomaga w regeneracji skóry oraz redukcji przebarwień. Laseroterapia, z kolei, jest skuteczna w walce z głębszymi zmarszczkami, przebarwieniami oraz poprawie elastyczności skóry. Dzięki regularnym zabiegom można znacząco spowolnić procesy starzenia się skóry oraz nadać jej zdrowszy i młodszy wygląd.

Quiz o kosmetykach z PRL-u. Świeżutki i trudny test pachnący jak zielone jabłuszko

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Szampon, który nie szczypie w oczy? Zapomnij! W PRL-u do mycia dziecięcych głów najpopularniejszy był: