Jak długo można stosować kosmetyki po otwarciu?

2024-05-31 5:06

Jeszcze świeży czy już zepsuty? Warto wiedzieć, przez ile czasu po otwarciu kosmetyki nadają się do użytku.

Jak długo można stosować kosmetyki po otwarciu?

i

Autor: Getty Images

To, przez ile czasu jest świeży, zależy przede wszystkim od jego rodzaju - kosmetyki do makijażu zwykle są trwalsze,  niż kremy. O terminie przydatności decyduje też ilość użytych konserwantów, a to z kolei ma związek z tym, do jakiego rodzaju cery dany kosmetyk jest przeznaczony. Preparaty dla skóry wrażliwej zawierają ich mniej, a więc żyją krócej, niż kosmetyki do skóry normalnej. Trwałość kosmetyku powinien określić producent, umieszczając na opakowaniu symbol otwartego słoiczka. Warto jednak wiedzieć, ile czasu można stosować kosmetyk danego rodzaju, i co zrobić, by kosmetyk nie zepsuł się za szybko.

  • Krem, balsam – od 3 do 12 miesięcy po otwarciu opakowania. Najkrócej posłużą kremy w słoiczkach, najdłużej te w buteleczkach z dozownikiem. Czas je wyrzucić, jeśli zmieniają zapach, kolor, rozwarstwią się albo pojawią się na nich ciemne plamy pleśni. Przedłużysz im życie, jeśli będziesz nabierać specjalną szpatułką i dokładnie zamykać opakowanie. 

  • Preparaty przeciwsłoneczne – do 6 miesięcy. Tyle zwykle działa zawarty w nich filtr. Nie używaj balsamów ochronnych otwartych w poprzednim sezonie nawet wtedy, jeśli wydają się świeże.

  • Mleczko, tonik – do 6 miesięcy. Wyrzuć je, jeśli zgęstnieją, zmętnieją albo stracą ładny zapach. Uwaga, mocząc wacik, nie przyciskaj go do ujścia buteleczki, dzięki temu nie zanieczyścisz kosmetyku drobinkami pudru czy różu.

  • Szminka – do 2 lat. Nie przyda ci się, gdy warzy się na ustach, zmieni kolor, nieprzyjemnie pachnie albo trudno się rozprowadza. Przedłużysz jej trwałość, gdy usta będziesz malować pędzelkiem.

  •  Róż, cień do powiek– od roku do 3 lat. Maksimum rok posłużą ci kosmetyki w kremie, do 3 lat możesz stosować cienie i róż w kamieniu. Pożegnaj się z nimi, gdy stracą kolor, stwardnieją albo zmienią kolor.

  •  Lakier do paznokci – 6 miesięcy. Gdy gęstnieje albo zaczyna się dzielić, trzeba go wyrzucić. Nie warto rozcieńczać go acetonem: będzie odpryskiwać albo zmieni kolor. W niektórych perfumeriach są specjalne rozpuszczalniki do rozcieńczania zgęstniałego lakieru.

  • Puder – do 5 lat. Tyle czasu będzie ci służył pod warunkiem, że będziesz dokładnie zamykać opakowanie i nie wyrzucisz foliowego krążka oddzielającego puder od gąbeczki. Krążek chroni go od tłuszczu i bakterii, które zbierają się na aplikaturze podczas robienia makijażu. Wyrzuć go do kosza, jeśli sypki straci puszystość i zrobią się w nim grudki, a ten w kamieniu zacznie się kruszyć.

  • Tusz do rzęs – do 6 miesięcy. Pozbądź się go, gdy zgęstnieje, a na szczoteczce będą tworzyć się grudki. Tusz będzie dłużej świeży, jeśli po każdym użyciu ściągniesz chusteczką nadmiar tuszu z brzegów spiralki i dokładnie zakręcisz opakowanie, dzięki temu do środka dostaje się znacznie mniej powietrza. 

Trzeba również pamiętać o warunkach przechowywania kosmetyków, które mają ogromny wpływ na ich trwałość. Najlepszym miejscem do przechowywania kosmetyków jest suche, chłodne i ciemne miejsce, z dala od bezpośredniego światła słonecznego oraz wysokich temperatur, które mogą przyspieszyć proces degradacji składników. W łazience, gdzie większość osób przechowuje swoje kosmetyki, często panuje wilgoć i zmienne temperatury, co może negatywnie wpływać na trwałość produktów. Dlatego, jeśli to możliwe, warto przechowywać kosmetyki w sypialni lub specjalnej toaletce z dala od wilgotnych pomieszczeń. Dodatkowo, nie zapominajmy o higienie - regularnie myjmy pędzle i gąbki do makijażu, unikając bezpośredniego kontaktu palców z produktami, aby zminimalizować ryzyko przenoszenia bakterii, które mogą przyczynić się do szybszego zepsucia się kosmetyków.

QUIZ o seksie, czyli sztuka kochania. Tylko ekspert zdobędzie komplet punktów. Dasz radę?

Pytanie 1 z 15
Gdzie kobieta ma strefy erogenne?